View Single Post
  #165  
Vechi 11.04.2024, 18:55:46
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Domnule faci ce faci și dai câte o justificare penibiluță pentru ducerea tezaurului la ruși, nu erau de încredere dar nu aveau de ales zici tu.
Nu aveau ce să-l ducă acolo, cum ai zis și tu cu rușii au mai fost probleme în istorie, pur și simplu PNL-PNȚ și Casa Regală au fost niște penibili în istorie ca pe multe alte probleme de la schimbarea Calendarului Bisericesc, corupția rampantă, neapărarea țării în fața raptului pactului Ribbentrop-Molotov, nedezvoltarea egală a țării - Moldova era ocolită, Basarabiei i se aruncau firmituri, ultratoleranța față de minorități etnice în timp ce românii erau ținuți într-o dezvoltare care băltea.
Nu e nimic penibil in explicatia mea, e adevarul, in schimb tu te incapatanezi sa ii scuzi pe rusi dand vina pe romani. In afara de ascuderea in pesteri cape pe vremea lui Decebal nu ai adus un alt argument. Romanii nu stiau daca germanii n-o sa castige razboiul si o sa ocupe zeci de ani tara, la fel cum polonezii si maghiarii nu au mai avut tara sute de ani, desi au fost regate puternice in trecut.
Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
N-au tras după oameni randomly cu ordin, cum se întâmplă în Gaza de pildă unde unii se joacă cu viețile civililor, o rachetă de croazieră poate lovi un bloc deși era trasă spre infrastructura critică sau alte obiective.
Cred ca tu esti mai prorus si decat rusii, in ziua de azi, nici rusii nu mai cred asta azi, desi credeau in primele zile ale razboiului, cand vedeau minciunile d ela televiziunile rusesti. Mai uitata-te si la alte surse decat cele rusesti, nu crede ca doar rusii spun adevarul.
Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Toți ucrainenii pe care îi cunosc eu știu rusa, dar rușii nu au nevoie să știe ucrainește ca să o dau ca ei, cu rusa te înțelegi și în Kazahstan și în Tadjikistan și în China se studiază și în SUA se vorbește în unele comunități eu la asta m-am referit.
La fel cum aproape toti romanii din Rep. Moldova stiu rusa, din cauza ca era limba obligatorie in timpul ocupatiei rusesti. Ucraineana o stiu ucrainenii, nu trebuie sa o stie rusii, nici limba romana nu se vorbeste la nivel mondial. Din ce am citit limba rusa este o limba mai nou fata de cea ucraineana, ambele limbi fiind formate avand la baza limba slavona vorbita in Rusia kieveana.
Reply With Quote