View Single Post
  #21  
Vechi 17.07.2009, 16:39:03
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Ce profund esti Costel ! ...bravo tie !
Maine, mama face parastas de 7 ani pentru tatal meu, nu-l dezgroapa, fiindca la noi la biserica nu se face asa ceva, insa, se face doar masa si slujba de pomenire.
Dupa cum mi-l amintesc pe tata, lui nu i-ar fi placut deloc aceasta indoliere si suparare, ci din contra, indemna oamenii sa-si traiasca viata intr-un mod vesel si imbucurator, sa nu fie crispati, sa nu fie complexati sau mohorati. Cu toate ca el nu prea-si arata bucuria, datorita dependentei de alcool ce-i subrezeau simtirile si puterile.
Am auzit ca acest doliu fata de rude apropiate trebuie tinut si din punctul de vedere al impreunarii cu sotia (sotul ) pe perioada doliului , adica nu se cade a se face asa ceva. Este adevarat ?
Fiecare tine doliul cum poate si cat poate. Vorbim de oameni vii, asa ca nu trebuie sa avem retete: ce trebuie sa fac atunci cand tin doliu, cand citesc o carte, cand ma plimb, cand iubesc, etc Fiecare va face toate aceste lucruri in felul sau. Un lucru e clar, nu pot iubi daca urasc, nu pot citi daca am inchis ochii, si tot asa.
Reply With Quote