View Single Post
  #4  
Vechi 05.11.2006, 17:07:42
Va_iubesc Va_iubesc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.09.2006
Mesaje: 533
Implicit

Iti dau cateva detalii legate de ce cred ei, dar te-as sfatui sa nu te apuci sa discuti cu ei. Sunt destul de violenti in modul in care isi marturisesc punctul lor de vedere. Eu am avut diferite experiente de genul asta. Si daca nu se descurca in unul sau doi, te trezesti ca vin peste tine cu gramada, doar, doar, mai prind un suflet sa-l rataceasca.

Deci adventistii sunt o secta neo-protestanta. "Adventus" inseamna "revenire" sau " a doua venire". De aceea, adventistii vorbesc de intoarcerea lui Iisus pentru intemeierea imparatiei sale. Aceasta idee a fost sustinuta de americanul William Miller (1782-1849), care a si stabilit pentru anii 1843-1844 data celei de-a doua veniri, profetie care nu s-a adeverit. Evident!!! Mai tarziu, Hiram Edson si in special sotii James si Ellen White au raspandit aceasta credinta...erezie in toata regula.

Inceputul existentei bisericii adventiste (de ziua a saptea) a fost marcat in tara noastra de anul 1870, odata cu vizita pastorului polonez (fost preot catolic) Chehonsky. Pana la primul razboi mondial existau un numar restrans de comunitati adventiste (Pitesti, Bucuresti, Sarighiol, Sibiu, Cluj etc.) cu credinciosi in majoritate de nationalitate germana. Occidentul ne-a livrat in Romania toata "pleava cea vestita a intregului Apus", ca sa distruga credinta ortodoxa intemeiata de la inceputul crestinismului, pe care poporul nostru a pastrat de multe ori cu pretul vietii. In ciuda opresiunii si a interdictiei din partea statului, Biserica Adventista s-a extins. Clar, ca au fonduri din afara!!! Si mi se pare ca cer si 10% din veniturile oamenilor (asa mi se pare, nu sunt 100% sigura). In general, ereticii merg pe acest principiu de zeciuiala.

Caracteristicile doctrinare ale bisericii adventiste sunt urmatoarele:
- Ei zic ca Iisus Hristos este singurul preot si mijlocitor intre Dumnezeu si om. Mai zic ca El a lucrat mantuirea la Golgota iar acum, in templul din cer, o desavarseste. Ciudatenii... Ei nu cred in Maicuta Domnului (desi ea a fost cea care i-a zis Arhanghelului Gabriel "Fie mie dupa cuvantul tau" cand a venit sa o anunte ca-L va naste pe Hristos; daca ea nu ar fi acceptat, oare Hristos mai venea?). Nu cred nici in Sfinti, nici in venerarea icoanelor;
- Considera ca a doua venire a lui Isus este singura solutie pentru problemele omenirii. Ea va avea loc in curand zic ei...dar de fapt, au prezis de nu stiu cate ori ca vine si n-a mai venit. Daca chiar sunt atat de cunoscatori, cum pot sa se insele in privinta asta?! Si apoi venirea asta nu ar trebui si ei sa o inteleaga ca e venire in inima lor, schimbare a vietii spre Adevar, nu faptul ca Hristos se prezinta vrand-nevrand pe pamant fortat de adventisti?!
- Ei cred ca nemurirea apartine numai lui Dumnezeu si ca din cauza pacatului, omul este supus mortii. Considera ca moartea este un somn, in timpul caruia omul este cu totul inconstient. Aberant. Sunt atatea marturii ale vietii de dupa moarte, ale vietii vesnice. Iar noi ortodocsii stim ca Dumnezeu L-a trimis pe Mantuitorul nostru sa ne ajute sa mergem spre asemanarea cu El si sa avem viata vesnica;
- Nu recunosc Tainele bisericesti;
- Nu admit ierarhia bisericea&sca;
- Actele lor de cult sunt : Cina Domnului, casatoria, botezul, dar nu sunt considerate taine. Ei merg la Cina Domnului (Sf. Imparatasanie la noi) dupa ce au mancat, au avut nu conteaza ce viata, fara pregatire, fara nimic. Adica te duci la Dumnezeu in vizita cu mainile in buzunar si cu pantofii mizerabili;
- Botezul il practica (dar nu ca taina) la majorat, ca sa decida adultul ce face. Dar ce se intampla cu copiii care pot sa moara pana atunci? Si de ce sa-l lipsim pe bietul copilas de intalnirea cu Hristos. Eu ca ortodoxa vreau sa-mi duc copiii (daca o sa-i am) sa-i impartasesc la fiecare Sf. Liturghie, nu sa astept majoratul lui.
- Practica "preotia universala", adica orice credincios poate citi si interpreta Biblia dupa cum vrea. Ei fac asta fiindca au senzatia ca au harul care ii inspira. Cumplit mestesug de mandrie... Sf. Serafim de Sarov, cand a pierdut harul, a stat 3 ani in rugaciune ca sa-l redobandeasca, iar ei cred ca la ei harul sufla in toate directiile de te ia pe sus.

Cam astea sunt cele mai importante aspecte. De fapt, au lovit in toata atitudinea crestin-ortodoxa (chiar si catolica). Dar sa speram ca Dumnezeu ii va scoate din invartosarea inimii si ii va face sa analizeze putin si ce spun altii, ca poate astfel vor intelege cine e Dumnezeu, cum S-a nascut Mantuitorul si de catre cine, de ce lumina sfanta se pogoara de Pasti numai la ortodocsi, de ce Sfintii sunt facatori de minuni, de ce e nevoie si de post, de infranare, de smerenie, de ce nu interpretam Sfanta Scriptura numai dupa parerea noastra, etc.

Noi sa ne rugam pt luminarea lor!

Cu drag,
Elena