View Single Post
  #4  
Vechi 29.10.2008, 17:01:16
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alinarea Vezi mesajul
Buna ziua! Numele meu este Alina si urmeaza ca anul viitor sa ma casatoresc. Care este intrebarea mea...viitorul sot mai are o sora(mai mare)care si-a planuit casatoria tot ptr anul viitor. Chiar are importanta daca 2 frati se casatoresc in acelasi an, n-am apucat sa cer un sfat bisericesc despre acest zvon(fratii nu au voie sa se casatoreasca in acelasi an) fiind foarte departe de un preot ortodox. Mentionez ca avem o situatie prioritara urmand ca anul viitor sa devenim si parinti. Astept un raspuns. Multumesc anticipat
Iubita sora!
Nu este bine sa credem "superstitiile" lumii acesteia, ca acestea nu ajuta la nimic decat sa iti slabeasca credinta crezand in niste paganisme!!! Fa-ti cele necesare casatoriei si mergi cu bucurie de te uneste cu viitorul sot inaintea Sf.Altar! Ar fi bine si necesar daca inainte de Slujba Sf.Cununii ati participa la Sf.Liturghie, si ar fi si mai bine si mai frumos, daca v-ati impartasi la acea Sf.Liturghie, apoi sa va Cununati!!!
Daca asteptati deja un copil in acelasi an cu cel al cununiei, asta inseamna ca "nu ati avut rabdare"...!!! Ati facut un lucru fara binecuvantarea lui Dumnezeu!!! Deci, va sfatuiesc cu drag sa mergeti si sa va spovediti amandoi cat mai curand!!! Si ce va va zice parintele aceea sa faceti! Ar fi bine ca Slujba cununiei sa o faceti intr-o duminica dupa Sf.liturghie iar daca nu puteti (avand pregatita masa s.m.a.), sa faca parintele o Sf.Liturghie inaintea Cununiei, poate va si impartaseste!!! Eu asa va sfatuiesc!!!
Sa fiti binecuvantati!!!
Reply With Quote