View Single Post
  #4  
Vechi 15.02.2011, 21:47:51
Ana-Maria N's Avatar
Ana-Maria N Ana-Maria N is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.08.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 353
Implicit

'Lauda se naste intr-o inima plina de dragoste fata de Dumnezeu. “Sa iubesti pe Domnul, Dumnezeul tau, cu toata inima ta, cu tot sufletul tau si cu toata puterea ta”.

Esti crestin? Daca da, atunci stii ca Il iubesti pe Dumnezeu pentru ca El te-a iubit mai intai!

Fara dragostea lui Dumnezeu, orice lauda pe care o poti oferi este lipsita de continut. Dragostea nascuta in relatia cu Dumnezeu, prin Iisus Hristos, este partea esentiala a laudei tale.

Cum poti aduce lauda lui Dumnezeu? Cum poti face din lauda o parte integranta a vietii tale? Lauda poate fi exprimata in cantari, versuri sau rugaciune, si trebuie sa fie facuta constant! Psalmul 34:1 ne invata: “Voi binecuvanta pe Domnul in orice vreme; lauda Lui va fi totdeauna in gura mea”. Psalmul 71:6 spune: “Pe Tine ma sprijinesc, din pantecele mamei mele. Tu esti Binefacatorul meu inca din pantecele mamei; pe Tine Te laud fara-ncetare”.
Lauda lui Dumnezeu este exprimata in afara prin faptele noastre zilnice, precum si in interior, in gandurile noastre. Lauda este un act al inchinarii crestine.

“Unde sa incep?”, poate te intrebi. “Cum pot incepe sa-L laud pe Dumnezeu?”.
Daca a-L lauda pe Dumnezeu este un lucru nou pentru tine, incearca sa-L lauzi pe Dumnezeu pentru ceea ce este El pentru tine personal. Proclama bunatatea lui Dumnezeu care este fara masura; este bogata si abundenta! Iata cateva modalitati in care poti incepe:
• Lauda-L pe Dumnezeu pentru sfintenia, mila si dreptatea Lui (2 Cronici 20:21, Psalmul 99:3-4).
• Lauda-L pe Dumnezeu pentru harul Lui (Efeseni 1:6).
• Lauda-L pe Dumnezeu pentru bunatatea Lui (Psalmul 135:3).
• Lauda-L pe Dumnezeu pentru indurarea Lui (Psalmul 117).
• Lauda-L pe Dumnezeu pentru mantuirea Lui (Efeseni 2:8-9)
Lauda lui Dumnezeu poate fi oferita oriunde! In timp, ea va deveni un lucru firesc, ca si respiratia. Uneori Il laudam pe Dumnezeu inlauntrul nostru dupa cum este scris in Psalmul 9: 2 “Voi face din Tine bucuria si veselia mea, voi canta numele tau, Dumnezeule Prea Inalte”. Alteori vom avea oportunitatea de a-I aduce public glorie si lauda Dumnezeului nostru. Psalmul 22:22 spune: “Voi vesti numele Tau fratilor mei, si Te voi lauda in mijlocul adunarii”.
Cauta ocazii pentru a-I aduce lauda lui Dumnezeu!'
Reply With Quote