View Single Post
  #7  
Vechi 18.02.2010, 10:07:33
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Postul are un scop. Ar trebui sa schimbe oamenii in bine.
Ar trebui ca prin toti cei care postesc, lumea sa devina mai buna.
Voi simtit un efect al postului asupra voastra? Va schimba cu ceva? Va simtiti mai aproape de Dumnezeu?
Scopul postului este vederea pacatelor proprii si intarirea in dragostea cea catre toti.
Deci nu este un scop in sine, dupa cum bine stim.
Lumea nu este mai buna pentru ca mult prea putini postesc. Aparent sunt multi, dar nu este asa.

Postul imi arata, mai mult decat orice, ca am nevoie de Dumnezeu. Simt cum in vremea postului imi dau seama cat de putina putere am asupra mea insami. Cat de putin ma pot infrana de la vorba, de la manie si de la judecata.

Toata viata o avem la dispozitie spre a pune inceput bun.
Domnul sa aiba rabdare cu noi, ca sa avem toti vreme de a'l pune.

Citat:
În prealabil postat de Jane Says Vezi mesajul
Pentru ca nu postesc toti si pentru ca o mare parte din aia care postesc o fac aiurea, pentru motivele gresite (doar sanatate si detox, de pilda).
Eu nu astept sa ma faca mai buna postul si nici nu astept sa imi dau seama de "bunatatea mea", daca o fi vreua. Mi-ar ajunge si pocainta daca mi-ar da Dumnezeu. Sa mi le vad pe-ale mele in toata "maretia" si sa ma scarbesc de ele. Poate e si asta un motiv gresit. Nu stiu :)
Pentru faptul ca nici putinii crestini care postesc nu o fac asa cum trebuie, roadele postului nu se vad, nu se simt in lume.
Postim din mandrie, postim din rusine, postim din obisnuinta, postim din ambitie, postim pentru sanatatea trupului, uitand de suflet, si tot asa. Cum sa aiba postul roade in noi si in lume, atata timp cat nu stim pentru ce postim ?!

Postim pentru a ne vedea pacatele, pentru a nu ne mai uita la altii, ci la noi, si pentru a vedea cat de grea este lupta cu patimile proprii. Vazand cat de greu ne este a ne duce propriile patimi si neputinte, atunci incepem sa avem dragoste si mila fata de cei de langa noi, tinuti de alte patimi si neputinte, la fel de greu de scapat de ele ca si noi.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote