View Single Post
  #30  
Vechi 09.04.2009, 18:23:22
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Excepțiile nu sunt și nu vor fi reguli nici când. Uscături au fost , sunt și vor fi, dar să nu generalizăm și să dramatizăm , mai mult decât trebuie.
Evident ce uscaturi exista, noi insa cei ce iubim Biserica, trebuie sa fim mai activi, mai luptatori, trebuie sa aratam ca acele uscaturi nu sunt Biserica in intregime
Azi la Facultate din o vorba in alta sa deschis subiectul spovedaniei, toti absolut au zis nu au incredere in "popi" ca nu le plac "popii" desi ei sustineau ca e important sa te marturisesti, ba unul dintre baieti sustinea ca nu s-a mai marturisit tocmai pt ca preotul ia pus conditia "post negru 3 zile inainte de spovedanie" ori eu cred ca a pune tinerilor astfel de regului este o crima spirituala, l-a "ucis spiritual" tocmai pt ca baiatul nu crede ca este in stare sa stea atata timp flamand
Din astfel de cazuri, si cu "ajutorul" presei, lumea are o conceptie total gresita despre Biserica si preoti, e atat de trist si cei ce iubiti Biserica sigur simtiti acel gol in suflet cand auziti astfel de lucruri,
La ce a ajutat toata polemica asta? nu am facut-o doar de dragul constatarii si lamentarii ci pt a pune in inimile celor credinciosi o dorinta de spalare a imaginii bisericii debarasand-o de invataturi paganesti care sunt asociate de popor cu Biserica, debarasand-o de ideile preconcepute despre ea si facand din ea o institutie pe masura numelui ei,
Inteleg ca Biserica va fi vesnic criticata , da dar de vrasmasii ei nu de cei ce se declara crestini ba mai si participa la comuniunea liturgica dar arunca noroi pe fata Bisericii
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote