View Single Post
  #4  
Vechi 04.08.2009, 10:49:07
Hector's Avatar
Hector Hector is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2009
Locație: Jungla poreclita Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria32 Vezi mesajul
Incep prin a-mi cere iertare daca mai exista cumva un alt subiect cu aceasta tema si eu nu l-am gasit. Daca exista, rog moderatorii sa-l stearga pe acesta si sa ma redirectioneze ca sa nu aglomerez forumul inutil.
Intrebarea mea este urmatoarea. As vrea sa ma casatoresc cu un barbat care a mai fost casatorit si acum este vaduv. Eu nu am mai fost cununata. Cum priveste Sfanta Biserica aceasta situatie? Adica, stiu ca sfanta taina a cununiei este doar pentru o data in viata dar ce se intampla in cazul celor care raman vaduvi?
am citit undeva ca vaduvii este bine sa se cunune a doua oara doar cu vaduve sau sa ramana singuri toata viata.
Insa, daca eu simt ca el este alesul meu, se cuvine sa renunt la o eventuala casatorie cu el doar pentru ca este vaduv?
Mentionez ca si el ca si mine este crestin ortodox.
Imi cer scuze ca va impovarez cu problema mea si ca nu m-am invrednicit sa merg sa intreb un preot despre acest lucru, dar daca tot exista acest forum si am vazut ca multi dintre voi sunt crestini adevarati care se straduiesc atat cat pot sa ajute cu sfaturi pe cei care au probleme sau nelamuriri am zis sa indraznesc sa va intreb. Poate exista printre voi cazuri asemanatoare sau aveti cunostinta de oameni care se afla in aceeasi dilema.
De asemenea, daca stiti carti ale Sfintilor Parinti unde sunt mentionate situatii ca a mea v-as fi recunoscatoare sa imi spuneti sa caut si eu sa le citesc.
Multumesc de pe acum oricui va incerca sa ma ajute cu un sfat, parere, opinie.

Dumnezeu sa ne ajute!
Da, va puteti casatori. Dumnezeu sa va ajute!
Reply With Quote