View Single Post
  #7  
Vechi 31.07.2010, 00:02:13
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Multumesc pt. raspunsuri.

Din cate am inteles, editia B. Anania este prima Biblie tradusa dupa LXX ?

Aceasta editie exista si in format mai mic, sau formatul mai mic este alta traducere ?


Nu, cum sa fie asta prima versiune tradusa dupa Septuaginta?
Eventual, prima editie din spatiul ortodox romanesc adnotata si cu explicatii din sf.parinti.

Biblia lui Șerban (1688), Biblia de Buzău, (1854), Biblia lui Șaguna (1856), Biblia lui Bob (Blaj), 1795 – toate au fost traduse dupa Septuaginta. La fel si Editia Sfantului Sinod din 1914.


In 1936, s-a intrerupt sirul versiunilor dupa Septuaginta cand a aparut Biblia tradusa dupa Textul Masoretic (varianta ebraica) de Gala Galaction, Vasile Radu și Nicodim Munteanu.

Si de atunci pana in 2001, toate reeditarile au fost reluari ale Bibliei din 1936, cu revizuiri mai mult sau mai puțin importante.

Ti-am dat un link unde gasesti Biblia integrala in format mic dar nu e varianta anania, ci reeditarea editiei din 1936.


Versiunea Anania si-a propus sa restabileasca autoritatea Septuagintei iar meritul ei e ca explica in notele și comentariile infrapaginale deosebirile lexicale ale unor termeni asa cum apar in greaca Septuagintei in paralel cu intelesul lor din ebraiaca Textului Masoretic, plus ca precizeaza si cum apar anumiti termeni in traducerile occidentale ( La Bible de Jérusalem (BJ), La Bible traduite par Emile Osty (OSTY), King James Version (KJV), Revised Standard Version (RSV), Today`s English Version (TEV), Traduction Oecuménique de la Bible (TOB).

Pana la aparitia integrala in 2001 a versiunii Anania, au fost editate separat Evangheliile si unele carti din VT (Pentateuhul, Psalmii, Profetii), fiecare separat, in format A5, dar s-au epuizat.

In format mic, nu prea cred ca are cum sa apara integral decat daca ar fi scrisa foarte, foarte mic. Gandeste-te ca in format mare (20/25cm) are aproape 2000 de pagini.
Reply With Quote