View Single Post
  #9  
Vechi 04.08.2013, 18:01:26
julianms's Avatar
julianms julianms is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2010
Locație: Gratia, Teleorman
Religia: Ortodox
Mesaje: 28
Implicit

În legătură cu Biblia ortodoxă în limba română eu m-am lămurit de mult timp cum să rezolv "problema" asta ușor. Și din ianuarie 2000 am cumpărat de la o librărie din București (undeva la baza dealului Mitropoliei) Biblia aprobată de Patriarhie.
Înainte aveam "Cornilescu" ... Acum am mai multe cărți cumpărate de acolo, de la acea librărie (printre care și "Noul Testament și Psalmii", ediție "de buzunar", pentru a o avea în permanență în geanta mea) ...

------------
[.. Poate cineva mă poate ajuta cu ceva link-uri .. spre anumite societăți din Spania sau Italia .. Dar să scriu mesajul .. ]

În 2003, din Canada, cineva mi-a trimis una din cele mai cunoscute traduceri ale Bibliei : King James Version (în engleza de la 1600).
În 2004 am primit de la cineva din Franța ediția tradusă de Louis Segond la 1910, revizuită în 1997 ... etc.

Ce mi-aș dori eu ar fi o Biblie în limba italiană dar mai ales una în limba spaniolă.
Numai că nu știu ce "societate" mi-ar putea trimite așa ceva (așa cum am primit prin poștă ediția KJV din Canada, de la cineva din "Armata Salvării").

Nu vreau neapărat să fie ortodoxă, eu oricum le pun (citesc) "în paralel", inclusiv pentru învățarea unor cuvinte.

Eu am acest "hobby", legat de limbile : franceză, engleză, italiană iar de un an am învățat să mă descurc în spaniolă. Dar nu prea mai pot citi "romane" (deși mi-aș dori) de vreo 5 ani (exceptând proză franceză - în principiu - jumate de oră înainte de culcare .. pe post de "somnifer", fiindcă limba franceză mă relaxează ...)
Așa că dacă tot îmi doresc să citesc ceva în spaniolă (sau italiană) mi-aș dori să citesc Biblia. Nu am în casă cărți în spaniolă (sau italiană) decât dicționare și "ghiduri de învățat fără profesor". Mi-ar place mult să citesc Biblia în spaniolă și italiană. Dar să fie niște ediții "cunoscute", "răspândite" (nu cine știe ce aiureli). Chiar dacă sunt "catolice" sau "protestante" (nu mă pricep să detaliez).

Pe Net sunt multe locuri unde pot face asta. Chiar și audio (inclusiv în spaniolă). Eu folosesc site-ul : http://www.biblegateway.com/
Dar e mult mai "relaxant" să citești o carte "obișnuită". Mai ales că eu, prin prisma meseriei/ocupației stau prea mult la calculator pentru programare și webdesign .. așa că nu mai ajung să mai am forță să mai stau și pentru altceva la calculator. Pe mine calculatorul a ajuns să mă cam obosească de vreo 15 ani .. dar n-am ce face .. În fine, astea sunt probleme personale.

Să cumpăr o Biblie din străinătate nu prea cred că pot. Nu-mi permit.
Eu mă gândesc c-ar putea exista o situație cum a fost cea cu societatea din Canada care distribuia gratuit Biblii (și de unde am KJV de 10 ani). Cel puțin asta sper. Dacă nu e .. nu e ... O să-mi cumpăr poate un "roman", dar nu prea se găsesc în aste 2 limbi.
Însă sunt CONVINS că există asemenea "societăți" .. păcat că n-am notat link-urile lor, cu mai mulți ani în urmă, când am dat de ele.

(Și scuze de deranj ... Poate mesajul va fi folositor și altora ...)
__________________
Iulian M. - https://www.facebook.com/julian.muscalu

« Slavă lui Dumnezeu ! »

« Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluiește-mă pe mine păcătosul »
Reply With Quote