View Single Post
  #1328  
Vechi 17.10.2009, 13:14:27
peetor peetor is offline
Member
 
Data înregistrării: 02.10.2009
Mesaje: 65
Implicit

Citind postarea lui tricesimusquintus,imi vine sa il intreb pe Condor daca postarile mele sunt "intortocheate":).Eu nu pot sa spun ca sunt influentat de gandirea greaca,n-am citit nici o carte filosofica greceasca,cum sa fiu influentat de aceasta gandire?Ai spus ca Tertulian este cel care introduce ideea iadului,a focului vesnic.Nu stiu de unde ai ajuns la aceasta concluzie,pentru ca despre focul vesnic se vorbeste si in scriptura(ar mai trebui sa mai repet aceleasi pasaje de pana acum?).Tertulian poate a preluat din NT si din VT(vezi Daniel 12:1-4) aceasta idee,in nici un caz nu a introdus-o el.Tot ce ai spus legat despre trup,duh si suflet,am amintit si eu in niste postari anterioare,cuvintele folosite pentru ele in biblie si asa mai departe,de aceea trebuie sa fim atenti la ce se refera in contexte diferite.N-ar fi rau sa te gandesti si tu la intrebarile adresate lui Condor,poate asa vei intelege mai bine,pentru ca daca admitem ca sufletul este pieritor si iadul nu este vesnic,apar o multitudine de semne de intrebare.Duhul nostru este vesnic,el ne-a fost daruit de Dumnezeu si Dumnezeu este vesnic.Daca negam vesnicia duhului,trebuie sa negam si vesnicia lui Dumnezeu pentru ca Biblia afirma ca Dumnezeu este "Tatal duhurilor"(Evrei 12:9).Cum poate Dumnezeu sa fie Tatal unor duhuri muritoare?Dumnezeu este un Dumnezeu al celor vii nu al celor morti.Noi suntem creatia Lui.Acum te-as intreba un lucru interesant:De ce a pus Dumnezeu in noi "gandul vesniciei",daca nici trupul,nici sufletul,nici duhul nostru nu sunt vesnice?Duhul nostru este vesnic,Biblia nu spune ca moare,ci ca se intoarce la El.Pentru ca tot ce tine de Dumnezeu inseamna vesnicie,cum putea Dumnezeu atunci sa ne dea o "suflare de viata" pieritoare? Cum iti explici atunci chestiunea "inchisorii duhurilor" despre care vorbeste Petru,pentru ca nu am primit o explicatie nici de la Condor nici de la tine.Si intre duh si suflet este o diferenta insesizabila,practic ele nu se pot distinge,dar in biblie se vorbeste despre ele separat.Nu stiu de ce incerci sa ii faci "vinovati" pe greci de aceste idei.Ele nu sunt o inventie greceasca,sunt o realitate universala,nu apartin doar crestinismului si o sumedenie de alte religii cred in "nemurirea sufletului" si religii din cele mai vechi timpuri nu numai din era noastra.Faptul ca ea apare in colturi diferite ale globului,ca nu se poate vorbi despre propagarea ei de catre o natiune mai importanta(asa cum vrei sa sugerezi cand vorbesti despre greci),sunt din punct de vedere stiintific destule dovezi ca "s-ar putea" sa fie adevarata.Ai spus ca omul nu are suflet,ci este suflet,eu ma rezum a spune ca omul are "suflare de viata",si asa cum "suflarea de viata" a dat omului viata,asa fara ea,omul este mort(suflarea de viata poate nu trebuie sa mai spun ca se refera la duh).Tu vad ca te documentezi si nu e rau sa faci asta,dar ar fi mai bine daca ai gandi rational tu insuti,fara a mai tine cont de ce spune Encyclopaedia Britannica,Tertulian,Augustin, Irineu,Sf. Ioan Gură de Aur s.a.m.d.Cel mai important este sa tii cont de ce spune Biblia.