View Single Post
  #22  
Vechi 15.10.2010, 18:43:24
Pr. Gheorghe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de coldworld Vezi mesajul
asa e cum spui !
Ba nu e (chiar) asa!

Adica:

"(...) aceste molifte se citesc doar de preotii care se pregatesc in prealabil cu post si rugaciune..." -- asta este recomandat, dar lipsa nu este eliminatorie. Teoretic, preotul este pregatit mereu! Daca nu-i, are o problema grava ce-l conditioneaza nu doar spre aceste molitfe si ar trebui sa se fereasca de multe pana-si revine, dar in nici un caz de frica lu' aghiuta, mai degraba de rusinea fata de Hristos. Eu prefer, pe langa pravila obisnuita perioadei (care cuprinde postul si rugaciunile specifice - pe langa alte nevointe, vai mie, pacatosul!!!!), sa leg savarsirea acestei slujbe de obligativitatea savarsirii Sfintei Liturghii (cu pregatirea ce o cere aceasta) in ziua citirii Molitfelor Sf. Vasile si ale Sf. Ioan Gura de Aur. Asa sunt sigur ca nu cu mine se va lupta "cornorilă", ci cu domnul Hristos!

"(...)si nu se citesc de unul singur.... -- asta nu-i asa... deloc. Ce, oare Sfanta Liturghie este de preferat sa o savarseasca un sobor? Si daca am curaj sa ma apropii de Hristos singur, de ce mi-ar fi teama sa-l "altoiesc" pe belzebul de unul singur?

"(...)de obicei se citesc la manastiri la dezlegarile de vineri...
-- asta asa este, dar nu numai la manastiri; s-a mai discutat pe aceasta tema. Oricum nu trebuie cautata cantitatea.

Imi cer iertare de interventie. Sunt pe fuga, dar nu m-am putut abtine. Sa aveti un sfarsit de saptamana duhovnicesc si plin de impliniri in suflet!
Reply With Quote