View Single Post
  #14  
Vechi 10.08.2012, 12:39:23
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de valahu94 Vezi mesajul
Ma voi ruga pentru acel parinte
Foarte bine faceți. Mereu e bine să ne rugăm pentru preoții noștri, așa cum așteptăm ca ei să se roage pentru noi. Aș îndrăzni, totuși (deși parcă văd că iar îmi veți vorbi despre asprime) să fac o mică de tot completare.

Eu, unul, destul de rar am văzut preoți care să scurteze în mod semnificativ Sf Liturghie, sărind peste părți, totuși, importante ale ei, așa cum sunt "Fericirile". În niciun caz nu aș spune că acesta este un lucru caracteristic.

În schimb, am văzut, și încă extrem de des, laici care scurtează Sf Liturghie. "Mă grăbesc la biserică, iese preotul cu Darurile" mi-a fost dat să aud. Uneori ajung direct la predică. Am auzit des expresia "merg la biserică, să aprind o lumânare". Și, într-adevăr, oamenii intră și ies după 5 minute în pridvor să aprindă lumânarea. Și duși sunt. Desigur, este vorba de acei laici, puțini, care încă mai calcă Duminica pe la slujbă (mai exact prin fața ei) și care, dacă ar fi să răspundă unui chestionar, ar pune bifă pe răspunsul "practicant" și nu de aceia, mai mulți, care nici nu mai calcă pe acolo. Un du-te-vino permanent este ceea ce se poate observa în pridvorul oricărei biserici din Capitală și nu numai, pe unde am fost.

Toate astea arată că noi avem convingerea că există o obligație a preotului de a nu scurta Sf Liturghie. În schimb, nu ar exista o obligație a laicilor de a fi prezenți, cu trupul, cu mintea și cu inima, de la "Amin" până la "Amin", dacă nu chiar de la Proscomidie, atât Duminica, cât și în celelalte zile de sărbătoare notate cu roșu în calendar.

Iată de ce eu vă rog: dacă tot binevoiți să vă rugați pentru preotul acela, rugați-vă și pentru ca laicii să respecte obligația duminicală. Și, cum bun început rugăciunii este smerenia, puneți întrebarea: "Doamne, eu de câte ori am scurtat Sfânta Liturghie anul acesta ? De câte ori am lipsit cu totul, din alte motive decât binecuvântatele pricini ?"
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote