View Single Post
  #6  
Vechi 16.03.2024, 06:57:14
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.999
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia Vezi mesajul
Multumesc, foarte buna talcuirea. Mi-a mers la inima.

Un detaliu:
Nu stiam ca talantul este o masura de greutate in jur de 40Kg pentru diverse produse inclusiv metale pretioase. Eu credeam ca este vorba de monede si chair ma minunam cit de bun afacerist versat trebuie sa fii pentru a putea scoate profit dintr-o moneda.
Ca urmare talantul reprezinta o suma maricica, o adevarata investitie financiara, cu asta a fost asemuit darul lui DUmnezeu catre oameni.
Dinarul, numai de argint = 4,50 gr

Mina de argint = 727,00 gr
Mina de aur = 818,00 gr

Talantul de argint= 43,620 kg
Talantul de aur =49,077 kg
Edit: Talantul simplu(ca măsură pt greutate)= 34,5kh

La sfârșitul Bibliei (a lui Teoctist) am o pagină anexă pe care sunt trecute tabele cu unități de măsură de pe vremea scrierilor biblice(1230îdH-96dH):
de lungime(de la deget=0,02m până la milă=1480m),
de capacitate pt cereale și lichide(log=0,55l până la kor=388l),
de greutate(de la gheră=0,57gr până la talant 34,5kg),
monede (de la drahmă=3,65gr argint până la talantul de aur=49,077kg)

Referitor la monede scrie că erau din aramă, argint și aur și că în epoca Patriarhilor se practica schimbul în natura(trocul) prin cântărire. Trecerea la sistemul monetar s-a făcut treptat, încheindu-se abia în epoca profeților. La început,aurul și argintul, folosite ca mijloc de schimb circulau în forme și dimensiuni variate și, pentru a li se stabili valoarea, trebuiau cântărite de fiecare dată. De aceea denumirile măsurilor de cântarire s-au dat și celor dintâi monede propriu-zise.

”Codrantul, leptaua, asariul și obolul, mici subdiviziuni monetare din aramă, unele cântărind sub 1 gr, serveau la darea restului și la micile cumpărături zilnice.

Mina(-50 sicli-2.000 drahme) și talantul(-3.000 sicli-12.000 drahme) nu erau monede, ci denumiri de valori monetare mari; pentru investiții, așa cum spui.

Puterea de cumpărare a acestor monede/valori pe vremea Mântuitorului, rezultă din informația că dinarul(4,4gr argint) reprezenta salariul zilnic al unui muncitor agricol(Mt20,13) și asigura întreținerea unui om pe timp de 24 ore(Matei 20.2.9.10.13), (Luca10,35), (Marcu14,5)
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 19.03.2024 at 22:44:48.
Reply With Quote