View Single Post
  #16  
Vechi 17.10.2010, 19:51:54
laraG laraG is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 425
Implicit branza de vaca

Citat:
În prealabil postat de Eliana Vezi mesajul
de acord cu tine Rodica. Eu si branza daca as putea as face-o in casa pentru ca toti membrii familiei mele suntem mai amatori de produse lactate insa nu prea stiu cum se face.
Am vazut cand eram mica la o bunicuta de la tara cum facea branza si nu parea un proces atat de laborios dar din pacate nu mai tin minte toti pasii.
Iaurtul nu se face ca si laptele batut?
Scuze ptr.off topic! Eliana , draga mea!Pentru a face branza de vaca in casa trebuie sa ai lapte cumparat de la producatori particulari, din piata sau de la punctele de distribuire a produselor lactate.
Reteta :2 l de lapte nefiert se pun la prins intr-un vas emailat sau intr-o oala de ceramica, se lasa la cald pana se prinde, se ia smantana de deasupra, usor, cu o lingura de metal, si cu un cutit se taie in forma de cruce laptele prin pana in fundul vasului dupa care oala se pune la foc f. mic pe aragaz pentru a se alege branza.In acelasi scop se poate adauga peste laptele prins, apa clocotita, cca 1 l. Se lasa sa se raceasca si se pune intr-un tifon de dimensiuni 40/40, se strang si se leaga capetele panzei si se agata pentru a se scurge lichidul.De preferat este de a tine la foc f. mic laptele prins si nu adaugare de apa fierbinte, pentru a se putea folosi zerul rezultat.Cu mult drag, Georgeta
__________________
"Nu va temeti de cei care ucid trupul si dupa aceea nu pot face nimic mai mult...Temeti-va de acela care , dupa ce a ucis , are putere sa arunce in gheena;adevar spun, temeti-va de acesta"(Lc.12,4-5)
Reply With Quote