View Single Post
  #5  
Vechi 17.08.2009, 14:00:31
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

1. Se poate face cununie in biserica fara ca vreunul din miri sa renunte la confesiunea sa, ori in biserica ortodoxa, ori in una catolica. Depinde de preoti f.mult.
Si mai exista o solutie: biserica greco-catolica. Acolo din cate stiu nu-ti impune sa botezi si copiii intr-o anume credinta.
Eu nu prea am inteles ce are cununia cu botezul copiilor si de ce sa impui mai apoi botezul si educarea intr-o anume confesiune.
Da, stiu ca intre timp sunt recunoscute reciproc multe lucruri de catre cele doua biserici (BC si BOR).
Ca ritual Biserica Greco-Catolica are avantajul ca imbina f.frumos cele doua ritualuri si chiar am inteles ca predomina partea ortodoxa.
Mergeti si vorbiti cu preoti din cele trei confesiuni si vedeti cum se face si la greco-catolici.
Mie ideea astea cu doi preoti diferiti mi se pare stranie si pana la urma tot nu poti sa spui in ce credinta te-ai cununat si care din ei se impune ulterior.
2. Birocratia - trebuie multe hartii si aprobari la catolici. Partea frumoasa la ei este acel curs, acea pregatire pre-nuptiala, care nu stiu de ce nu se face si la ortodocsi. O consider f.importanta si daca un preot stie s-o faca bine este f.utila.
In concluzie : vorbiti cu preoti, chiar in tara unde vreti sa va casatoriti, vorbiti si cu un preot ortodox ca sa primiti sfat si sa fiti impacati si hotarati si in ce tara si ce posibilitati materiale si familiale aveti ca sa organizati nunta.
Daca faceti nunta in tara unuia din voi, cel care este oaspete va avea mai multe greutati (fara familie, prieteni, traditii noi, necunoscute etc.)
Conteaza mai mult cum traiti dupa si cum va respectati reciproc confesiunea.
Sa va ajute Dumnezeu. El va va arata calea pana la urma.

Last edited by sophia; 17.08.2009 at 14:04:14.
Reply With Quote