View Single Post
  #15  
Vechi 05.10.2009, 14:14:31
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
La Sf.Proscomidie trebuie multa atentie ,la noi la biserica se face pomenire speciala ,cu mentiune.Se vorbeste cu preotul inainte ,se duce faina ,ulei si vin pentru a face prescurile de o femeie credincioasa ,cu viata imbunatatita si se pomeneste pe o perioada mai indelungata.
Restul se citeste in timpul sf.slujbe duminicale.
La man.Sihastria se scrie pe acatist mentiunea 'fara proscomidie'.
Eu nu sunt o mare cunoscatoare dar sunt totusi atenta pe cine pomenesc si pe cine nu la sf.Liturghie.
La sfanta Liturghie trebuie pomeniti toti aceia care sunt credinciosi ,nu ateii si cei care nu au pacate mari.
Ca s-o mai strecura si unul care face evaziune fiscala si eu nu il stiu ,mila lui Dumnezeu ,nu stim noi chiar tot ,Dumnezeu vede buna noastra intentie.
Doamne ajuta !
Ei, la vorbele tale acestea putine se merita mult comentariu pt. ca ascund in ele (eu, personal cred ca fara voia ta)adevaruri schimbate ,pareri personale,greseli personale contradictii personale de la un rind la altul.Scopul meu nu este insa acesta.Tu poti trai la fel de bine si de acum in colo ,ca si pina acum,chiar daca nu te trage nimeni de mineca sesizindu-te de acestea. Deci nu te supara,nu intervin critic. Am insa o intrebare, nu stiu cum sa procedez. Uite,eu sunt trecator prin...Bucuresti ,pe la biserica ta,intru la sf. liturghie,ma inchin, dau un pomelnic si plec pt. ca sunt venit cu treaba in oras.Cind ma duc sa dau un pomelnic nu stiu de obiceiul din biserica ,nu am ulei,faina si vin ,nu am scris pe pomelnic Proscomidie dar asta vreau. Nici parintele nu ma cunoaste ,cum procedez ca sa nu-l tin de povesti la usa altarului pina voi intelege si eu mai incetul la minte ?
Ca veni vorba de bucata de hirtie pe care se trec nume pt. pomenirea la o slujba : aceasta cred ca se cheama ,,Pomelnic" indiferent ca il dau la liturghie, la maslu, la acatist sau a paraclis. NU cred ca este bine sa-i spunem ,,Acatist" pt. ca aceea este o slujba bisericeasca si nu o bucata de hirtie.Nici nu pot sa fac un acatist pt. pomenirea la maslu(aoleu,ce aiureala !).Ma gindesc ca in cel mai rau caz titlul pe care il punem pe bucata de hirtie,adica pe pomelnic,va fi exact titlul slujbei la care voim sa se faca pomenire ,adica : ,,sf. maslu", ,,sf. liturghie", ,,acatist", ,,sf. proscomidie",,,sf.paraclis" , ,,parastas" etc,etc, pt. a intelege si parintele care nu ne cunoaste ce vrem de fapt !

Nu sunt necajit ca ne mai discutam sau contrariem ...ca din asta poate mai invatam sau ne mai corectam parerile si faptele.
Oricum ,am sesizat ca esti o sora manierata si ca ai un ton crestin adecvat .

Sa fi iubita si binecuvintata !
Reply With Quote