View Single Post
  #6  
Vechi 02.01.2010, 12:38:50
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Trebuie facuta deosebirea dintre post si ajunare. Postul (tehnic vorbind acum) = abtinerea de la anumite alimente, iar ajunare = a nu manca si bea nimic. Inainte de impartasanie se cere pentru toata lumea care poate ajunare cam de la 12 din noaptea dinainte de liturghie. (care pot, adica nu copiii mici, anumiti bolnavi, femeile insarcinate care au greturi daca nu mananca etc) Tot asa si abtinerea de a avea relatii cu sotul sau sotia.
Postul alimentar inainte de impartasanie este o traditie cu t mic, un fel de exercitiu in plus pentru pregatire care a aparut in regiunile (bisericile locale) in care oamenii se impartasesc foarte rar. Bineinteles, el nu este valabil pentru preoti, care se impartasesc la fiecare liturghie, in aceste regiuni - altfel nu ar face decat sa posteasca in continuu.
Din asta se vede ca este ceva putred in Danemarca, dupa parerea mea ;-) Adica aceasta deosebire dintre preoti si laici nu este traditionala in sensul puternic. Pentru preoti se cer mai putine lucruri pentru impartasanie, desi toata lumea recunoaste (inclusiv ei insisi) ca nu au neaparat o viata mai sfanta. Am mai vorbit despre asta pe firele despre impartasania deasa, poate iti aduci aminte.

Stiu ca in Romania majoritatea preotilor cer credinciosilor sa posteasta un numar de zile inainte de a se impartasi, insa sunt multe alte biserici locale ortodoxe in care aceasta practica nu exista. Uneori se cere spovedanie de fiecare data, uneori nu, la greci s-a pierdut in mare parte si obiceiul citirii rugaciunilr dinainte de impartasanie pentru ca exista putine carti cu traducere in greaca moderna si nu le mai intelege decat putina lume in original.
Interesantă ( ca fapt divers ) cele istorisite de tine , dar nu cred că-i o mângâiere sau o consolare ce face unul din țara X sau Y ! Regula clară, normală și firească o ști și tu și orice creștin de rând cu bun simț. Nu este o noutate și asta o ști foarte bine : spovedanie ( căință sinceră, nu formală ) , post minim patru zile , apoi împărtășanie pe nemâncate . Asta se cere, asta se face ! În așa ceva nu ne trebuie fantezie , privit la vecinii noștri și nici a căuta portițe de ușurare amăgitoare , ce ne duc spre osândă . Mai bine mai rar , decât nemeritat , încărcându-ne conștința peste măsură față de noi înșine și față de cei ce le dăm sfaturi NEortodoxe . Vezi Alexandra, de aia sunt bun Duhovnicii, pentru că ei sunt singurii și adevărații cârmaci ai sufletelor noastre ! ! ! Să luăm aminte ! La mulți ani pe 2010 !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote