View Single Post
  #10  
Vechi 04.01.2012, 17:01:47
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Referitor la aspectul cu care Ionut a deschis acest subiect, si eu vroiam sa ridic o problema asemanatoare.

Stiu o biserica unde se impartasesc copii chiar si inainte de sfarsitul Sf. Liturghii.

Dar cum? Se pun cateva firimituri de Sf. Impartasanie, aceea sub forma uscata care se foloseste pentru cazurile exceptionale intr-un pahar cu vin si copii sunt "impartasiti" cu acel vin.

Spun "impartasiti" pentru ca eu personal am indoieli ca s-ar putea numi aceasta Sf. Impartasanie.

E drept ca acel vin sau o parte din el a luat contact cu Sf. Impartasanie dar nu cred ca se poate spune ca este Sf. Impartasanie.

De altfel am vazut un caz in care nu doar o picatura, ci destul de mult din acel vin a fost varsat pe hainuta unui copil iar preotul n-a parut deloc ingrijorat de acest aspect.

In ceea ce priveste grija de genul "sterge-l si cu fularul, sa fie.." cred ca se confunda grija relativa care trebuie aratata sa zicem fata de anafura cu cea fata de Sf. Impartasanie care este trupul si sangele Domnului.
Reply With Quote