View Single Post
  #1  
Vechi 08.01.2024, 12:24:18
LoverOfJesus95 LoverOfJesus95 is offline
Member
 
Data înregistrării: 08.01.2024
Mesaje: 87
Implicit Judecata imediat urmatoare mortii, nelamuriri

Vreau sa incep prin a-mi saluta fratii ortodoxi si, carora am niste intrebari de adresat.

Fac parte dintr o familie ortodoxa. Parintii nu sunt practicanti, in sensul ca nu prea merg la Biserica insa, cred foarte mult in datina/traditia Bisericii

Dupa un studiu mai amanuntit al Scripturii am ajuns la concluzia pe baza Scripturilor ca sunt 2 invieri ale Mortilor:

Prima inviere conform Scripturii

Apartinand celor adormiti in Hristos vezi Matei 25, 31-45, urmata ulterior de o Rapire vezi Apocalipsa 3:10 a celor care vor fi ramas pe pamant, urmata de o perioada de Necaz(Tribulation) de 7 ani(14 carti ale Apocalipsei vorbesc despre aceasta mare incercare si necaz vezi Apocalipsa capitolele 6-19)la finalul careia va exista o judecata a celor vii (Atentie!! nu a celor morti, vezi Matei 25, 31-45) de pe pamant, numita Judecata Neamurilor(the judgment of nations), unde Pastorul(Iisus) Isi va separa oile de capre, vezi Matei 25, 31-45

1 Tesaloniceni 4:16 "Căci Însuși Domnul, cu un strigăt, cu glasul unui arhanghel și cu trâmbița lui Dumnezeu, Se va coborî din cer și întâi vor învia cei morți în Hristos ."

1 Tesaloniceni 4:17 "Apoi, noi cei vii, care vom fi rămas, vom fi răpiți toți împreună cu ei în nori, ca să întâmpinăm pe Domnul în văzduh; și astfel vom fi totdeauna cu Domnul."

A doua judecata a mortilor Inaintea Marelui Tron Alb(the Great White Throne Judgment)
- A tuturor Mortilor care nu au crezut in El sau moartea a doua Apocalipsa 20, 11-15

Sunt zeci de versete in Noul Testament care vorbesc despre judecata mortilor(a celor care au crezut in El) si o alta judecata a mortilor a celor care n au crezut in El si, cu toate acestea, sunt consternat cum Biserica incurajeaza ideea cum ca cei care au murit se duc direct pt a fi judecati si praznuieste mortii, cand Insusi Dumnezeu este un Dumnezeu al celor vii nu al celor morti

Matei 22:31-32
"Cât privește învierea morților, oare n-ați citit ce vi s-a spus de Dumnezeu, când zice:"
Eu sunt Dumnezeul lui Avraam, Dumnezeul lui Isaac și Dumnezeul lui Iacov Dumnezeu nu este un Dumnezeu al celor morți, ci al celor vii."



Am cautat cu de-amanuntul in Scriptura si nu am gasit aproape nici un verset in afara de Evrei 9: 27 peste care sa faca macar aluzie la faptul ca cei care trec in nefiinta se duc pt a fi judecati, insa am dat peste 70 de versete care vorbesc despre cum cei care trec in nefiinta(adormire) urmeaza a fi judecati cu totii la un anumit moment nu individual la moartea fiecaruia.

2 Timotei 4:3-4
– "Căci va veni vremea când oamenii nu vor putea să sufere învățătura sănătoasă, ci îi vor gâdila urechile să audă lucruri plăcute și își vor da învățători după poftele lor."
– "Își vor întoarce urechea de la adevăr și se vor îndrepta spre istorisiri închipuite."

Last edited by LoverOfJesus95; 08.01.2024 at 12:42:22.
Reply With Quote