View Single Post
  #7  
Vechi 02.12.2008, 23:53:12
Luly Luly is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.11.2006
Mesaje: 90
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cv Vezi mesajul
Buna ziua,

Am unele nedumeri legate de nasii de botez.
Noi fiind ortodocsi, putem boteza un copil catolic?
Acesta prietena f. buna a noastra locuieste in Italia (sot italian), si va avea un copil care va fi botezat catolic. Ea insista sa fim noi nasii desi suntem ortodocsi, ea considerand ca nu este nici o problema. Daca biserica catolica accepta aceasta, care este pozitia bisericii ortodoxe?
Comitem noi ca nasi un pacat fata de biserica ortodoxa prin aceasta , sau care ar fi problemele?

Mai mult, aceasta prietena a noastra este nasa copilului nostru (botezat demult inainte de a se muta in Italia). Am inteles ca si asta ar fi o problema ca nu poti boteza copilul nasei ? Este adevarat ?

Multumesc mult, o zi buna!

In privinta acestui subiect cred ca Biserica Ortodoxa are niste reguli exacte ce trebuie respectate pt a fi un bun crestin ortodox ce doreste sa se mantuiasca. In momentul cand e vorba de a fi nasul de botez al unui copil asta inseamna ca trebuie sa participe la intreg ritualul religios de crestinare a copilului. In cazul de fata inseamna ca un ortodox sa participe la o slujba catolica, ceea ce este interzis prin canonul 9 Laodiceea care spune: "Celor ce sunt ai Bisericii nu le este ingaduit sa mearga la cimitirele, ori la cele ce se zic locuri mucenicesti ale oricaror eretici, pentru rugaciune ori pentru vindecare; si unii ca acestia, de vor fi credinciosi sa se excomunice pana la un timp anumit. Iar, pocaindu-se si marturisindu-se ca au gresit sa se primeasca."

In acelasi timp, tu fiind ortodox esti obligat ca la botezul catolic sa spui crezul catolic, ceea ce inseamna ca marturisesti ereziile credintei catolice. De asemenea este un lucru grav.


In privinta celeilalte probleme (botezul copilului nasei), nu exista nici un canon care sa interzica acest lucru.


Doamne ajuta!
__________________
Bucura-te Sfinte Ierarhe Glicherie mare aparator al Ortodoxiei!
Reply With Quote