Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 04.07.2024, 21:42:55
MineaPeter MineaPeter is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.11.2017
Locație: Pitesti, RO
Religia: Ortodox
Mesaje: 90
Implicit

Nu o fi aici chiar cel mai potrivit topic (subforumul de Știri are o eroare astă-seară, iar topicul cu purtătorul de cuvânt al Patriarhiei este închis), însă este oficial: de mâine, Patriarhia Română are un purtător nou!

https://jurnalul.ro/stiri/observator...na-969498.html

Pleacă Bănescu, vine Agachi! Și de data aceasta, se revine într-un fel la normal, căci noul purtător de cuvânt nu este tot un laic, ci părintele Adrian Agachi.

Să vedem dacă acum va mai fi ecumenism la Patriarhie. Vedem în articol ultimele vorbe ale lui Vasile Bănescu, unde își descrie succesorul ca pe un tânăr, dar rafinat teolog. Și vedem că și părintele Agachi ar avea ceva școală de teologie în Occident (la Winchester în UK, mai exact). Pe câtă vreme, de pildă, noul Patriarh Daniil de Vidin din Bulgaria nu are școală în Vest și putem zice că dacă nu te școlești acolo, nici laxismul ecumenist nu îți pătrunde în suflet. Să vedem ce va face la noi Părintele Agachi!
__________________
La sfârșitul lumii, toți vom învia!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 04.07.2024, 21:59:48
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 949
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MineaPeter Vezi mesajul
Nu o fi aici chiar cel mai potrivit topic (subforumul de Știri are o eroare astă-seară, iar topicul cu purtătorul de cuvânt al Patriarhiei este închis), însă este oficial: de mâine, Patriarhia Română are un purtător nou!

https://jurnalul.ro/stiri/observator...na-969498.html

Pleacă Bănescu, vine Agachi! Și de data aceasta, se revine într-un fel la normal, căci noul purtător de cuvânt nu este tot un laic, ci părintele Adrian Agachi.

Să vedem dacă acum va mai fi ecumenism la Patriarhie. Vedem în articol ultimele vorbe ale lui Vasile Bănescu, unde își descrie succesorul ca pe un tânăr, dar rafinat teolog. Și vedem că și părintele Agachi ar avea ceva școală de teologie în Occident (la Winchester în UK, mai exact). Pe câtă vreme, de pildă, noul Patriarh Daniil de Vidin din Bulgaria nu are școală în Vest și putem zice că dacă nu te școlești acolo, nici laxismul ecumenist nu îți pătrunde în suflet. Să vedem ce va face la noi Părintele Agachi!
E bine. Păcat că Bănescu rămâne realizator de emisiune pe Trinitas TV la „Credință și cultură”, strică toată ideea emisiunii. Nici nu mă mai uit că de fiecare dată când m-am uitat încerca să forțeze idei dubioase în orice context. În general Trinitas TV a avut gazde slabe: Sever Voinescu și Remus Rădulescu și ei au tendințe moderniste/secularizate. Adevărul e că Trinitas TV în general este un proiect destul de slab în această privință și ajungem iar la subiectul threadului.

Pr. Adrian Agachi știu că apăra tinerii arestați pentru afișarea icoanelor la marșul LGBT, era o mică discuție pe „Valurile Vremurilor” dar da, nu mai merge acel thread din cine știe ce motiv tehnic.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote
  #13  
Vechi 05.07.2024, 01:06:46
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.500
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MineaPeter Vezi mesajul
Nu o fi aici chiar cel mai potrivit topic (subforumul de Știri are o eroare astă-seară, iar topicul cu purtătorul de cuvânt al Patriarhiei este închis), însă este oficial: de mâine, Patriarhia Română are un purtător nou!

https://jurnalul.ro/stiri/observator...na-969498.html

Pleacă Bănescu, vine Agachi! Și de data aceasta, se revine într-un fel la normal, căci noul purtător de cuvânt nu este tot un laic, ci părintele Adrian Agachi.

Să vedem dacă acum va mai fi ecumenism la Patriarhie. Vedem în articol ultimele vorbe ale lui Vasile Bănescu, unde își descrie succesorul ca pe un tânăr, dar rafinat teolog. Și vedem că și părintele Agachi ar avea ceva școală de teologie în Occident (la Winchester în UK, mai exact). Pe câtă vreme, de pildă, noul Patriarh Daniil de Vidin din Bulgaria nu are școală în Vest și putem zice că dacă nu te școlești acolo, nici laxismul ecumenist nu îți pătrunde în suflet. Să vedem ce va face la noi Părintele Agachi!
Era bună schimbarea de mai demult, uzează cam mult funcția de purtător de cuvânt, fiindcă sunt multe provocări ascunse în înseși întrebările puse de presă la care trebuie să fie atent cel în funcție.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 05.07.2024, 10:09:07
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.401
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Era bună schimbarea de mai demult, uzează cam mult funcția de purtător de cuvânt, fiindcă sunt multe provocări ascunse în înseși întrebările puse de presă la care trebuie să fie atent cel în funcție.
Acuma cu par. Adrian Agachi speram o crestere a responsabilitatii in lupta duhovniceasca, lupta cea buna, contra la blestemul lumii pagane plina de tirani teroristi cruzi si mandrii, contra la beretismul european exclusivist si contra la sectarismul banglo-avericancan antihristic... pentru aducerea tuturor oamenilor in zona de interes a mantuirii sufletelor.
__________________
MoroncEkU înVaț leppăd∈LUMElașjuglu(fivrEhoț-șcaUsLEUz∈u=sminț∈E-=nEbUParv∈grozînș∈= pripIS∈xpuUnga+cârâmErid-fugid-logivina-stiEsin∈rEUtU-min∈rabdur-lăudobasculaș-trădățol-scopbârfEU-tUt∈u-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-f∈ciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-ter∈sUșefhUț-fant∈zis-progr∈xit=victiviclUadicdol t∈iasia∈ picUpic n facinatia gogoș∈rporksd∈cnelups sat∈ plâplaci sascapi d T sal∈faci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici CuvânteuL si FataTa

Last edited by Moroco; 05.07.2024 at 10:13:10.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 06.07.2024, 00:07:35
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.500
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
era o mică discuție pe „Valurile Vremurilor” dar da, nu mai merge acel thread din cine știe ce motiv tehnic.
Nu înțeleg de ce s-a șters Valurile Vremurilor, chiar era un thread la care muncisem peste ani și rolul era mai mult de info, era unul dintre threadurile care mergeau cel mai bine ca accesări, chiar are dreptate colegul Seraphim 7 e nasol să ți se șteargă munca așa, nici măcar nu era ceva nasol acolo.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 06.07.2024, 00:44:16
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 949
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Nu înțeleg de ce s-a șters Valurile Vremurilor, chiar era un thread la care muncisem peste ani și rolul era mai mult de info, era unul dintre threadurile care mergeau cel mai bine ca accesări, chiar are dreptate colegul Seraphim 7 e nasol să ți se șteargă munca așa, nici măcar nu era ceva nasol acolo.
Nu știu dacă chiar a fost șters, mie nu mi-au scăzut numărul de postări cum se face când sunt șterse anumite posturi. Cert e că era o problemă tehnică: oriunde apărea acel thread (mesajele zilei, subforumul de știri, postările unui utilizator, etc.) nu mai mergea forumul, dădea o eroare. E posibil ca adminii să fi ascuns temporar threadul să caute problema, poate era un singur post formatat ciudat care declanșa acea eroare. Eu așa sper să-l aducă înapoi, și mie îmi plăcea threadul, era activ și acolo mai discutam și noi ce se mai petrece, nu deranjam pe nimeni.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote
  #17  
Vechi 07.08.2024, 13:08:17
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 949
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Nu știu dacă chiar a fost șters, mie nu mi-au scăzut numărul de postări cum se face când sunt șterse anumite posturi.
Acum au scăzut deci cred c-au fost șterse definitiv. Oricum pe forumul ăsta nu știi când dispar posturi, când se închid threaduri, se spamează threaduri aiurea, se promovează secte dubioase, este mai mult un balamuc.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote
  #18  
Vechi 07.08.2024, 13:26:31
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.401
Implicit

U., u, .... u, U..., uUUUuuuuu... ”Uuunde nu-i nici Dumnezeu nu cere.”, ”Celui ce n-are i se va lua si ceea ce i se parea ca are.”, va ramane doar cu victimizarea in desert, despartindu-se, rupandu-se, nepricepand pana la sfarsit de cine apartine, de cine a ales sa apartina. Asa patesc unii, nu dam nume, cei de fata se exclud, care in loc sa-si deschida ochii, plangandu-se ridica plangeri pentru a strica... rabdarea. Iar fara rabdare divina oare cine se va mantui, darmite desavarsi?

”se spamează threaduri aiurea, se promovează secte dubioase, este mai mult un balamuc.”

(...omul are ceva de facut..repede, are un interes, are o sarcina, are o boala profesionala, are de facut ”curatenie” desi habar nu are ce face, dar nu se lasa ci insisista, insista mereu, rabufneste, vrea, cere, nu stie ce vrea, nu stie ce cere...)

Sa ne dea Dumnezeu putere, sa ne mai rabde, sa ne rabdam!
__________________
MoroncEkU înVaț leppăd∈LUMElașjuglu(fivrEhoț-șcaUsLEUz∈u=sminț∈E-=nEbUParv∈grozînș∈= pripIS∈xpuUnga+cârâmErid-fugid-logivina-stiEsin∈rEUtU-min∈rabdur-lăudobasculaș-trădățol-scopbârfEU-tUt∈u-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-f∈ciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-ter∈sUșefhUț-fant∈zis-progr∈xit=victiviclUadicdol t∈iasia∈ picUpic n facinatia gogoș∈rporksd∈cnelups sat∈ plâplaci sascapi d T sal∈faci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici CuvânteuL si FataTa

Last edited by Moroco; 07.08.2024 at 13:38:08.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 08.08.2024, 12:56:16
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 949
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Nu știu dacă chiar a fost șters, mie nu mi-au scăzut numărul de postări cum se face când sunt șterse anumite posturi.
Acum au scăzut deci cred c-au fost șterse definitiv. (...)
De fapt, posturile care s-au șters posibil să fie cele din threadul acesta (unul din threadurile mincinoase ale lui David_1859 în care îl ataca pe ÎPS Streza). Acolo scrisesem și despre „șagunism” (în legătură cu un post făcut de David_1859), dar au dispărut bineînțeles.

Așadar, am făcut un thread unde am repostat ce am găsit despre ce înseamnă „șagunism”.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote
Răspunde

Tags
basilica, bor, ecumenism, modernism, patriarhie