Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 04.05.2010, 09:50:45
Higinia Higinia is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Mesaje: 46
Implicit Nelamuriri

Eu am avut credinta in Dumnezeu si ma rugam mereu dar daca am vazut ca Dumnezeu nu prea imi raspunde la rugaciuni si am incetat sa ma mai rog,adica nu prea mai vad sensul,doar sper ca ma va ajuta si ma amagesc in continuare.Asa mai bine ma obisnuiesc cu realitatea sa nu mai fiu ranita de fiecare data cand realizez ca sperantele mele au fost desarte.Acum nu neg existenta luii Dumnezeu dar am impresia ca pe mine nu vrea sa ma ajute.Si stau si ma intreb de ce,stiu ca ma vede si acum,imi vede suferintele dar de ce le ingaduie?Si cunosc oameni foarte rai la suflet dar care sunt foarte fericiti si stau si ma intreb cum se poate.Pe mine m-a incercat viatza greu,si am reusit sa merg mai departe prin optimism...,insa niciodata nu mi se gaseau solutii problemei,dar ma ridicam prin optimism..sperand ca poate Dumnezeu ma va ajuta.Si de fiecare data cand credeam ca Dumnezeu in sfarsit ma ajuta,mereu lurucurile pe care le consideram venite de la El la scurt timp aveau sa imi provoace lovituri si mai puternice in viatza.Si mai am o nelamurire,daca noi platim aici pe pamant pt pacatele noastre prin necazuri,de ce mai platim si dupa moarte?Sau..daca suntem egali in fata lui de ce unii sunt incercati mai mult si altii mai putin?
Si...eu nu iubesc viatza.Oare ma pedepseste pentru asta?Tare as vrea ca Dumnezeu sa faca sa imi vina sfarsitul cat mai repede.tare as vrea sa ingaduie sa ma ia de pe pamant.. oricat as incerca nu pot iubi viata..ddica ce pot iubi la viatza cand tot ce vad sunt numai divorturi,certuri,oameni cu sange rece,parsivi..si stiti si voi cate si mai cate rele sunt pe lume.Stau si ma gandesc de ce nu e posibil sa fie pace,oamenii sa se iubeasca intre ei...
Reply With Quote
  #2  
Vechi 04.05.2010, 10:14:01
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb Dragoste, nadejde, credinta!

"Higina", scuza-mi indiscretia, cati ani ai?

Multi am fost incercati cu astfel de ganduri, viata nu este usoara pentru niciun om onest, cu bun simt si sensibil la problemele semenilor. Dumnezeu ne asculta pe toti, nu deznadajdui, insa rabdarea este una din incercarile la care ne supune. Credinta si dragostea catre Domnul ne dau o putere incredibila!

Domnul sa te ocroteasca!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 04.05.2010, 10:15:17
laurschepsis laurschepsis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 602
Implicit

Hristos a Inviat!

Sunt foarte multe de spus referitor la nelinistile tale. Dar, inainte de toate as vrea sa te rog sa ne spui de unde esti si daca ai duhovnic.

Doamne-ajuta!
__________________
Parintele Arsenie Boca: Am vrut sa pun mana pe radacina durerii, care nu este alta decat pacatul... Rugandu-ma - pentru Pacea a toata lumea si pentru bunastarea Sfintelor lui Dumnezeu Biserici - aud deodata in urechea dinauntru infruntarea amarnica: "Nu te ruga de Mine sa le dau Pace, roaga-te de oameni sa-si schimbe purtarile, daca vor sa mai vada Pace pe pamant"..."
Reply With Quote
  #4  
Vechi 04.05.2010, 16:01:01
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit Draga mea,

Nu exista rugaciune adresata lui Dumnezeu care sa ramana neascultata!!! E adevarat ca unele cereri ale noastre pot fi neimplinite si sa fim intristati, dar judecatile lui Dumnezeu sunt diferite de cele ale oamenilor. Fiecare om are o cruce in viata si nimeni nu o are mai grea decat o poate duce. Cand Dumnezeu ne incearca rabdarea si credinta prin necazuri e semn ca nu a uitat de noi si ne iubeste!
Sunt oameni care aparent sunt fericiti, nu au necazuri dar daca Dumnezeu le raspalteste faptele bune pe pamant? Tu ce ai prefera sa suferi aici sau dincolo?

Din cate am citit tu nu ai rabdare ca Dumnezeu sa faca ceea ce trebuie in privinta ta, tu vrei imediat dar pot trece ani intregi de zile..., daca pici in deznadejde si te razvratesti nu castigi nimic ci poate chiar pierzi si putinul care il dobandisei ca apropiere fata de Dumnezeu.
Deznadejdea e lipsa credintei!
Nu trebuie ca rugaciunea pe care o faci sa fie ca un contract cu Dumnezeu, sa nu fie un santaj ci un semn de iubire a lui Dumnezeu, o lasare in voia Lui si vei vedea rezultatele! Rugaciunea sa fie din toata inima!
Domnul si Maica Domnului sa te ocroteasca si in toate zilele sa te miluiasca!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 04.05.2010, 16:27:02
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Pana la urma care e nemultumirea mai exact?

Problemele personale sau raul din jur, care nu are neaparat legatura cu tine?

Cum te afecteaza el direct? Ar fi mai bine daca ai vorbi la obiect pentru ca este vorba totusi de un caz particular..
Reply With Quote
  #6  
Vechi 04.05.2010, 17:04:53
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Nu pune la indoiala ajutorul pe care Dumnezeu sigur ti-l va trimite. Ai rabdare, continua sa te rogi, insoteste rugaciunea de fapte bune, frumoase si asteapta. Cand nu te gandesti, atunci vine ajutorul. Dumnezeu lucreaza prin oameni. Iti vorbesc din experienta. Intradevar Dumnezeu ajuta, dar nu trebuie sa-i fortam mana.Ai incredere. Ajutorul lui este minunat.Continua sa ai speranta de nezdruncinat!Si mai ales , ai credinta. Ia si preotul alaturi sa se roage, dar nu-l asa singur la rugaciune: roaga-te acasa si in gand oriunde te-ai afla.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 04.05.2010, 17:11:28
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Uneori ma cuprinde tristetea cand vad pe cate cineva care vine pentru foarte scurt timp, isi spune naduful, vrea un sfat sau incurajare, dar dispare fara urma si nimeni nu poate sa-i mai spuna o vorba de duh... Cu toate astea, chiar daca si cu tine se va intampla la fel, datoria noastra este sa te tratam cu aceeasi ingaduinta si rabdare si sa-ti spunem ceea ce ne-ar placea noua sa ni se spuna daca am fi in locul tau.
Dupa cate inteleg eu, tu esti cam la inceputul drumului si intampini multe probleme, doar-doar sa cazi in deznadejde si sa renunti. Stiu ca iti trebuie multa rabdare si perseverenta ca sa depasesti influentele raului si cand sa vezi in toate un real ajutor. In primul rand ai mare grija unde gresesti: nu ura viata, pentru ca nu de asta ne este data! A ura viata inseamna a ura pe Dumnezeu. Accepta toate cu liniste si bucurie si nu-i mai judeca pe cei care ti se pare ca o duc mult mai bine. Sa nu fii in locul lor cand le-o veni randul sa plateasca!
Daca te vei apropia cu sufletul curat de biserica si te vei ruga asa cum simti tu, fara sa te mai raportezi la ceilalti (nici prin merite, nici prin acuze) vei fi uimita de schimbarile care vor avea loc. Altfel vei bate pasul pe loc, din pacate!
Dumnezeu sa te lumineze si sa te invredniceasca cu gandurile cele bune!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 05.05.2010, 08:54:56
Higinia Higinia is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Mesaje: 46
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Pana la urma care e nemultumirea mai exact?

Problemele personale sau raul din jur, care nu are neaparat legatura cu tine?

Cum te afecteaza el direct? Ar fi mai bine daca ai vorbi la obiect pentru ca este vorba totusi de un caz particular..
Sunt afectata de ambele.Deznadezdea ca nu voi gasi raspuns la problemele mele este amplificata practic de faptul ca vad mult rau in lume.Nu se schimba nimic in bine si mergem din rau in mai rau.Neavand nici un raspuns de la Dumnezeu,pic in depresie.Admir persoanele care desi a trecut o lunga perioada de timp de cand se roaga pentru implinirea unui fapt inca mai spera ca se va implini.M-am rugat pentru un anumit lucru a carei neimplinire ma facea sa sufar in permanenta si mereu speram si ma rugam la Dumnezeu ..si dupa un an de rugaciuni am realizat ca toate sperantele mele au fost in zadar si ca nu se mai poate face nimic pentru implinirea dorintei.Si inca o intrebare.Voi va rugati pentru pace in lume?Eu ma rugam,dar acum chiar daca mai mentionez in treacat prin rugaciune sa fie pace in lume nu mai am speranta ca o sa fie pace vreodata.Unele lucruri chiar sunt imposibil de implinit..asta am realizat de-a lungul timpului,nu conteaza cata credinta ai.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 05.05.2010, 09:00:15
Higinia Higinia is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Mesaje: 46
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Nu exista rugaciune adresata lui Dumnezeu care sa ramana neascultata!!! E adevarat ca unele cereri ale noastre pot fi neimplinite si sa fim intristati, dar judecatile lui Dumnezeu sunt diferite de cele ale oamenilor. Fiecare om are o cruce in viata si nimeni nu o are mai grea decat o poate duce. Cand Dumnezeu ne incearca rabdarea si credinta prin necazuri e semn ca nu a uitat de noi si ne iubeste!
Sunt oameni care aparent sunt fericiti, nu au necazuri dar daca Dumnezeu le raspalteste faptele bune pe pamant? Tu ce ai prefera sa suferi aici sau dincolo?

Din cate am citit tu nu ai rabdare ca Dumnezeu sa faca ceea ce trebuie in privinta ta, tu vrei imediat dar pot trece ani intregi de zile..., daca pici in deznadejde si te razvratesti nu castigi nimic ci poate chiar pierzi si putinul care il dobandisei ca apropiere fata de Dumnezeu.
Deznadejdea e lipsa credintei!
Nu trebuie ca rugaciunea pe care o faci sa fie ca un contract cu Dumnezeu, sa nu fie un santaj ci un semn de iubire a lui Dumnezeu, o lasare in voia Lui si vei vedea rezultatele! Rugaciunea sa fie din toata inima!
Domnul si Maica Domnului sa te ocroteasca si in toate zilele sa te miluiasca!
Multumesc foarte mult pentru raspuns!Dar dupa ce criterii primim crucea?Adica nu ar trebui sa fim toti egali?ar reiesi ca Dumnezeu ii face pe unii mai puternici pentru a putea rezista la mai multe suferinte.dar intrebarea mea este de ce?nu ar trebui sa fim toti egali?Dumnezeu sa te binecuvanteze.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 05.05.2010, 09:04:49
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Implicit Doamne miluieste!

Dumnezeu ne daruieste ce este de folos sufletului spre mantuire.

Tu sa te rogi pentru mantuirea sufletului tau. Pentru pace in lume sa-i lasam pe calugarii intariti in cele duhovnicesti sa se roage.
Sa nu ne rugam Domnului asemenea copilului rasfatat care bate din picior in fata parintilor ca vrea una sau alta. Dumnezeu ne da mereu ce ne este de folos. Iar tacerea LUI vine din dragoste, nu din mustrare.

Nu deznadajdui! Roaga-te simplu, fara sa ceri altceva decat "faca-se voia TA!"
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nelamuriri Biblie/Religie Raziel Generalitati 98 04.06.2011 22:15:50
nelamuriri mariamary Generalitati 4 23.01.2010 11:04:24
Iisus, Sf.Taine si Sf.Apostoli - nelamuriri sophia Despre Biserica Ortodoxa in general 31 17.12.2009 08:50:09
Cateva nelamuriri zoridezi Din Vechiul Testament 17 28.09.2009 18:41:21
Nelamuriri cu privire la slujbele pentru nascuti sophia Botezul 4 22.06.2009 18:17:35