Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Religia Islamica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 15.07.2024, 20:33:05
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 949
Implicit Patericul Egiptean și Islamul

Din Patericul Egiptean, compus înainte de timpul lui Mahomed:

Unui frate oarecare i s-a arătat diavolul într-o noapte în chip de înger luminat și i-a zis lui:
– Eu sunt Gavriil și sunt trimis la tine să-ți aduc o veste bună.
Iar fratele i-a răspuns:
– Cred că vei fi fost trimis la alții, căci eu sunt păcătos și nu sunt vrednic să văd înger.
Aceasta zicând el, îndată a pierit vicleanul dinaintea lui și a fost nevăzut.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote
  #2  
Vechi 16.07.2024, 23:48:32
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.502
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Din Patericul Egiptean, compus înainte de timpul lui Mahomed:

Unui frate oarecare i s-a arătat diavolul într-o noapte în chip de înger luminat și i-a zis lui:
– Eu sunt Gavriil și sunt trimis la tine să-ți aduc o veste bună.
Iar fratele i-a răspuns:
– Cred că vei fi fost trimis la alții, căci eu sunt păcătos și nu sunt vrednic să văd înger.
Aceasta zicând el, îndată a pierit vicleanul dinaintea lui și a fost nevăzut.
Și când te mai și gândești că ascensiunea islamului a stârpit oazele de călugărie din Egipt și din Cappadocia șamd, pe unde venea islamul se deșertifica la propriu chiar și unele izvoare lăsate de Dumnezeu pentru călugări secau și se usca vegetația.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 17.07.2024, 17:14:25
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 949
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Și când te mai și gândești că ascensiunea islamului a stârpit oazele de călugărie din Egipt și din Cappadocia șamd, pe unde venea islamul se deșertifica la propriu chiar și unele izvoare lăsate de Dumnezeu pentru călugări secau și se usca vegetația.
Tot din Patericul Egiptean:

Zicea avva Moise în Schit: de vom păzi poruncile părinților noștri, eu mă fac chezaș pentru voi către Dumnezeu că barbarii nu vor veni aici, iar de nu le vom păzi, are să se pustiască locul acesta.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote
  #4  
Vechi 17.07.2024, 19:56:27
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.863
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Tot din Patericul Egiptean:

Zicea avva Moise în Schit: de vom păzi poruncile părinților noștri, eu mă fac chezaș pentru voi către Dumnezeu că barbarii nu vor veni aici, iar de nu le vom păzi, are să se pustiască locul acesta.
Corect,
Poruncile au putut fi păzite pana când si- au băgat anglosaxonii cozile sulfuroase în căutare frenetica de pucioasa.
Citește cum in Persia și în Siria, Egipt, toate religiile convietuiau pașnic pina n au început sa mișune englezoii prin zona.
În Dobrogea la fel, aveam biserici ortodoxe, lipovenesti, bezpopovțî, geamii si sinagogi practic pe aceeași strada în Tulcea.
Toti se respectau!
__________________
Menirea omului pe pamant nu este de a manca si de a-si face nevoile ci sa ajunga asemenea lui Dumnezeu Tatal.
«τὸ γὰρ μυστήριον ἤδη ἐνεργεῖται τῆς ἀνομίας, μόνον ὁ κατέχων ἄρτι ἕως ἐκ μέσου γένηται·»

Last edited by cozia; 17.07.2024 at 19:58:32.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 18.07.2024, 02:11:44
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 949
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia Vezi mesajul
Corect,
Poruncile au putut fi păzite pana când si- au băgat anglosaxonii cozile sulfuroase în căutare frenetica de pucioasa.
Citește cum in Persia și în Siria, Egipt, toate religiile convietuiau pașnic pina n au început sa mișune englezoii prin zona.
În Dobrogea la fel, aveam biserici ortodoxe, lipovenesti, bezpopovțî, geamii si sinagogi practic pe aceeași strada în Tulcea.
Toti se respectau!
Aici e vorba despre veacul al VII-lea când bizantinii pierd Egiptul, nu știu ce treabă au englezii care locuiau în scorburi de copac pe vremea aceea.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote
Răspunde

Tags
egipt, islam, mahomed, musulman, patericul