Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 15.01.2013, 21:26:15
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Globuri si formatiuni luminoase in diferite biserici si locuri din Israel

În pozele făcute cu o cameră semiprofesională în diferite locații de la Locurile Sfinte am întâlnit sfere luminoase. Sunt aici două poze făcute de persoane diferite în același loc, (Tebaha locul înmulțirii pâinilor și a peștilor) în intervale de timp diferite. Poate cineva să dea o explicație? Ce sunt acestea și de ce apar în poze?

Ultima poză nu-mi aparține. Este de la Biserica Adormirea Maicii Domnului de la Ierusalim.
Attached Images
File Type: jpg DSCF6636.jpg (37,5 KB, 40 views)
File Type: jpg 2105945_070416_biserica_inmultiri_p.jpg (40,5 KB, 33 views)
File Type: jpg Sfantul Mormant 7.jpg (30,2 KB, 43 views)
File Type: jpg BV14.jpg (33,7 KB, 35 views)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 16.01.2013, 01:09:36
adam000 adam000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.09.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 719
Implicit

Foarte probabil picaturi de condens pe lentilele camerei sau picaturi minuscule, care nu se vad cu ochiul liber, de apa in aer foarte aproape de aparat/lentila, care reflecta lumina stralucitor. Mi s-a intimplat sa imi apara in poze astfel de sfere foarte des, mai ales in pesteri, la trecerea brusca a lentilei (camerei) de la o temperatura la alta (chiar si numai daca ai camera in husa la o temperatura si afara e o temperatura usor diferita, cand scoti camera din husa poti surprinde astfel de imagini), iarna sau toamna, sau in anumite conditii te temperatura (indeosebi la rece afara, sau invers, la trecerea de la rece la cald) si mai ales in anumite conditii de umiditate (de ex cladiri cu ziduri f groase care tin un anume microclimat de temperatura si umiditate, etc).
__________________
Ca sub stapanirea Ta totdeauna fiind paziti, Tie slava sa inaltam, Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor
Amin.

Last edited by adam000; 16.01.2013 at 01:12:14.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 16.01.2013, 08:13:43
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

da, adevarat ce a spus adam...

mie mi s-a intamplat sa-mi apara astfel de sfere pe pozele digitale facute cu un aparat de duzina dealtfel, datorita banalelor particule de praf.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 16.01.2013, 10:01:58
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

În prima poză este clar că lentila aparatului foto nu este curată. Dar în poza a 3-a, cea de la Sf Mormânt, globul este mult mai clar, iar lentila pare a fi curată, adică poza pare destul de clară fără să mai apară vreun semn de pată...Această poza ar putea fi ceva mai mult decât o simplă lentilă necurățată.

ps: cine a făcut pozele?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 16.01.2013, 10:44:33
Zeytin Zeytin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.04.2011
Locație: United Kingdom
Religia: Ortodox
Mesaje: 99
Implicit

Este vorba de particulele de praf din aer in imediata apropiere a camerei foto reflectate de lumina blitzului. Aici aveti explicatia:

https://nikoneurope-ro.custhelp.com/...-pe-imagine%3F
__________________
"Cand iti aduci aminte de Dumnezeu inmulteste rugaciunea, ca atunci cand Il vei uita, Domnul sa-si aduca aminte de tine." - Marcu Ascetul
Reply With Quote
Răspunde