Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 18.04.2006, 08:08:56
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Poate sa-mi spuna cineva mai multe despre Steaua lui David. De fapt, eu nu stiu nimic, decat cum arata. Multumesc.:thumbsup:
Reply With Quote
  #2  
Vechi 15.05.2006, 11:25:51
irinarel irinarel is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Mesaje: 11
Implicit

Citat:
În prealabil postat de silverstar
Poate sa-mi spuna cineva mai multe despre Steaua lui David. De fapt, eu nu stiu nimic, decat cum arata. Multumesc.:thumbsup:
Eu stiam ca steaua lui david era insemnul folosit de nazisti pentru a-i ,,marca,, pe evrei in timpul razboiului, astel incat sa se stie cine e evreu, si sa fie astfel controloata populatia
Reply With Quote
  #3  
Vechi 15.05.2006, 20:59:37
Alexandr_Bazil Alexandr_Bazil is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2006
Mesaje: 352
Implicit

Steaua lui David este un simbol al evreilor, prezinta si afinitatea acestora pentru cifra 6. Este interpretata de unii ca fiind numarul 666
Reply With Quote
  #4  
Vechi 15.05.2006, 21:36:57
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

M-ar interesa simbolistica. Am cautat, dar nu este.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 29.08.2007, 01:41:37
quick-silver quick-silver is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.08.2007
Mesaje: 3
Implicit

Sunt un baiat de 16 ani si as vrea sa aflu niste informati despre ce rol avem noi pe Pamant!as dori din toata inima sa aflu...Dumnezeu sa va ajute si sa va Binecuvinteze!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 29.08.2007, 02:08:49
cos cos is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2007
Mesaje: 112
Implicit

:) imi amintesti de mine cand eram la 16 ani :)
atunci m-am intrebat de ce sa murim, ce rost mai are viata asta daca mor? nu m-am putut impaca cu acest gand, si atunci am gasit o carte "viata dupa moarte" ortodoxa, apoi am calcat in tot felul de strachini :), ca sa ma conving eu, pana la urma am inteles ca scopul vietii este curatirea de patimi si pacate dupa putinta, mantuirea si dobandirea fericirii vesnice, pentru asta trebuie sa citesti, sa castigi credinta, sa cercetezi, dar sa nu te abati de la calea cea dreapta, si incet incet Domnul te miluieste si te lumineaza.., citeste din minunile sfintilor, da-i o fuga pe la o manastire ca sa vezi ce-i pe acolo si Dumnezeu te ajuta!
Ispite o sa fie multe, multi care vor sa aiba o viata spirituala se ratacesc prin orientalism, spiritsm, astrologie si alte chestii din astea care par interesante la prima vedere, de fapt astea sunt strachinile de care vorbeam :) si sunt inselari demonice si-ti pierzi sufletul, dar sa citesti despre doctrinele lor, chiar pe acest site sunt foarte bine prezentate, ca sa stii despre ce-i vorba si ca sa nu te duci cu capul inainte, deci cum zicea Parintele Arsenie incet incet :)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 02.09.2007, 04:23:11
quick-silver quick-silver is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.08.2007
Mesaje: 3
Implicit

Multumesc mult...Dumnezeu sa va ajute!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 02.09.2007, 04:24:52
quick-silver quick-silver is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.08.2007
Mesaje: 3
Implicit

Si as mai avea o intrebare....Stiinta este opusul Credintei si Crestinismului?
Reply With Quote
  #9  
Vechi 02.09.2007, 10:22:58
calator calator is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.03.2007
Mesaje: 533
Implicit

Steaua lui David sau “Magen David” in ebraica, este o hexagrama ce apare ca simbol in perioada 800-600 i.H. Simbolul este recunoscut ca marca a iudaismului si imagine a Israelului. Hexagrama este compusa din alaturarea a 2 triunghiuri, orientate in sus, respectiv in jos. Cele 2 triunghiuri au fost folosite in evul mediu de catre alchimisti pentru a simboliza apa respectiv focul.

Ce altceva simbolizeaza cele doua triunghiuri? uniunea intre femeie si barbat, echilibrul intre bine si rau, relatia dumnezeu - om si in acelasi timp, in Kabala - perfectiunea, “Sefirah Tifaret” .

In antichitate simbolul hexagramei a fost cunoscut ca semn al imperiului ebraic. Odata cu cucerirea acestuia si imprastierea poporului evreu, a inceput sa se raspandeasca si simbolul.

“Sigiliul lui Solomon”, cum mai este cunoscuta steaua in lumea araba si in practicile oculte, este simbolizata, contrar aparentelor, prin litera 7, formata prin adunarea celor 6 colturi cu centrul hexagramei.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 03.09.2007, 04:59:51
drosida drosida is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.09.2007
Mesaje: 28
Implicit

Draga,asta din p. de vedere al bisericii este de a ne mintui sau cum zicea cineva"indumnezeirea noastra"
din p. de vedere al cotidianului...as vrea si eu sa stiu.
:)
Reply With Quote
Răspunde