Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 25.04.2010, 16:53:00
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit De ce nu exista B.O a Ierusalimului?

Tot citesc ca B.O Greaca, sau Rusa au diverse atributii (si asupra altor biserici ortodoxe din alte tari), se duc la consfatuiri, sinoade, etc.
De asemenea stiu ca Iisus a trimis pe apostoli in lume si fiecare a infiintat biserici crestine: unul in Grecia, altul in Apus, altul In Africa.
Dar in Israel (Ierusalim) nu a ramas nici unul sa faca o biserica ortodoxa? Tocmai acolo la locul nasterii ortodoxiei?
Acolo ar fi trebuit sa fie Biserica lui Iisus, ca institutie.
Stiu ca nu era asa usor, dar nicaieri nu a fost. Sf. Apostoli au avut de luptat pretutindeni.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #2  
Vechi 25.04.2010, 17:07:06
Hector's Avatar
Hector Hector is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2009
Locație: Jungla poreclita Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 411
Implicit

Sigur ca exista. Patriarhia Ierusalimului.
Poti citi despre ea in aceste pagini web:
http://orthodoxwiki.org/Church_of_Jerusalem
http://www.jerusalem-patriarchate.info/en/welcome.htm

Este una dintre cele 14/15 biserici autocefale surori, si una dintre cele 5 biserici primare ale Crestinismului.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 25.04.2010, 17:14:22
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

@Hector multumesc mult pentru informatii.
Dar nu mi-e clar: ce fel de ortodoxie este acolo (ce rit): grec-ortodox, rus-ortodox, etc.
Iar la discutii in afara nu am auzit sa se vobeasca de ea (sinoduri, discutii cu B.C, etc.).
Deci are un rol deasupra bisericii B.O.G si B.O. Ru?
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #4  
Vechi 28.04.2010, 17:55:20
sergiu's Avatar
sergiu sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 451
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
@Hector multumesc mult pentru informatii.
Dar nu mi-e clar: ce fel de ortodoxie este acolo (ce rit): grec-ortodox, rus-ortodox, etc.
Iar la discutii in afara nu am auzit sa se vobeasca de ea (sinoduri, discutii cu B.C, etc.).
Deci are un rol deasupra bisericii B.O.G si B.O. Ru?
Doar o presupunere.

Probabil ca Iisus Hristos nu a vrut ca Biserica despre care ne vorbea sa fie o structura piramidala. Nu vroia ca oamenii sa se constituie in nivele, unde unii au avantaje mai mari decat altii etc.
Este posibil ca structura piramidala sa fie ceva gresit, chiar si in cadrul unor biserici nationale, cu atat mai mult la nivelul unor structuri piramidale internationale gen Biserica Catolica.

Poate ca Biserica despre care se vorbeste in Biblie este de fapt exact aceea care nu are structura administrativa, este a tuturor. Sigur, astazi este greu sa ne imaginam biserica asa cum era acum 2000 de ani, s-au schimbat multe.
__________________
Doamne, Dumnezeul meu, desi nu am facut nici un bine inaintea Ta, da-mi dupa harul Tau, sa pun inceput bun.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ziua de rugăciune pentru pacea Ierusalimului ! cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 0 26.09.2012 22:09:22
Un comunicat de la Patriarhia Ierusalimului in legatura cu PF Daniel mihailt Biserica Ortodoxa Romana 108 24.05.2011 09:06:47
Sfantul Sofronie, patriarhul Ierusalimului iordachescu elena Intrebari utilizatori 1 11.03.2010 17:04:03
Cati patriarhi crestini ortodocsi a avut BO a Ierusalimului? mihailt Generalitati 3 14.12.2009 03:43:06