Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 09.08.2024, 22:34:32
tigeratlantic9's Avatar
tigeratlantic9 tigeratlantic9 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 200
Implicit Astre,Destin și Dumnezeu

Credeți că destinul ne este scris în stele? Mie îmi place astrologia și oarecum cred asta dar cred că stelele sunt manevrate de un Creator numit Dumnezeu

Last edited by tigeratlantic9; 09.08.2024 at 22:38:00.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 10.08.2024, 14:10:06
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.863
Implicit

Cum adică ...este scris în stele. Care din ele?. Explica te rog.
Oare este scris in stele ca noi pământenii sa fim reduși în număr de la 8 la un miliard?
Cum crezi este posibil sa vedem asa ceva?
__________________
Menirea omului pe pamant nu este de a manca si de a-si face nevoile ci sa ajunga asemenea lui Dumnezeu Tatal.
«τὸ γὰρ μυστήριον ἤδη ἐνεργεῖται τῆς ἀνομίας, μόνον ὁ κατέχων ἄρτι ἕως ἐκ μέσου γένηται·»

Last edited by cozia; 10.08.2024 at 14:14:58.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 11.08.2024, 20:15:01
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 3.069
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia Vezi mesajul
Cum adică ...este scris în stele. Care din ele?. Explica te rog.
Oare este scris in stele ca noi pământenii sa fim reduși în număr de la 8 la un miliard?
Cum crezi este posibil sa vedem asa ceva?
Daschizând bine ochii.

14.zicand catre ingerul al saselea, cel care avea trambita: "Dezleaga-i pe cei patru ingeri care sunt legati la raul cel mare, Eufratul".
15.Si cei patru ingeri, care erau tinuti gata pentru ceasul si ziua si luna si anul acela, au fost dezlegati pentru ca sa omoare o treime din oameni.
16.Si numarul ostirilor calarimii era de douazeci de mii de ori cate zece mii; le-am auzit numarul.
17.Si caii si pe cei ce sedeau pe ei i-am vazut astfel in vedenie: aveau platose de foc si de iachint 12 si de pucioasa, iar capetele cailor semanau cu capetele leilor, si din gurile lor iesea foc si fum si pucioasa.
18.De aceste trei plagi au fost ucisi o treime din oameni: de focul si de fumul si de pucioasa care iesea din gurile lor;(Apoc9,14-18)
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 11.08.2024, 22:15:33
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.863
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Daschizând bine ochii.
Oare o fi de ajuns recomandarea ta, pentru a putea patrunde si a fi martor evenimentelor apocaliptice descrise as zice extrem de vizual si socant, din pasajul de mai jos?
Am ingrosat cuvintele si grupurile de cuvinte care efectiv ne fac sa vizualizam si sa ne aducem aminte diverse detalii din nenumaratele filme post apocaliptice.
Sunt scene absolut ingrozitoare.
Are de ce Hristos inainte sa se inalte la cer nu ne-a oferit mai multe detalii despre finalul acestei etape a umanitatii, despre ingerii legati undeva de-a lungul raului Eufrat, evident intr-o lume duhovniceasca paralela unde se duc luptele paralele cu cele ale oamenilor ( insa legati de catre cine, cum, in ce fel, de cit timp, special pentru acest scop de masini de tocat o treime din oameni). Totul este foarte straniu si sinistru. Mantuitorul banuiesc ca nu a vrut sa ne panicheze cu aceste detalii infricosatoare din lumea paralela a ingerilor luptatori.

Sun foarte curios Seraphim7 ce ar avea de adaugat la acest subiect straniu incropit de noi.


Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
b]14.zicand catre ingerul al saselea, cel care avea trambita: "Dezleaga-i pe cei patru ingeri care sunt legati la raul cel mare, Eufratul".
15.Si cei patru ingeri, care erau tinuti gata pentru ceasul si ziua si luna si anul acela, au fost dezlegati pentru ca sa omoare o treime din oameni.
16.Si numarul ostirilor calarimii era de douazeci de mii de ori cate zece mii; le-am auzit numarul.
17.Si caii si pe cei ce sedeau pe ei i-am vazut astfel in vedenie: aveau platose de foc si de iachint 12 si de pucioasa, iar capetele cailor semanau cu capetele leilor, si din gurile lor iesea foc si fum si pucioasa.
18.De aceste trei plagi au fost ucisi o treime din oameni: care iesea din gurile lor;(Apoc9,14-18)[/b]
Oricum la scara globala 1/3 din 200 de milioane de oameni adunati acolo nu este mult, cam cat unul din cele doua razboaie mondiale.
__________________
Menirea omului pe pamant nu este de a manca si de a-si face nevoile ci sa ajunga asemenea lui Dumnezeu Tatal.
«τὸ γὰρ μυστήριον ἤδη ἐνεργεῖται τῆς ἀνομίας, μόνον ὁ κατέχων ἄρτι ἕως ἐκ μέσου γένηται·»

Last edited by cozia; 11.08.2024 at 22:21:33.
Reply With Quote
Răspunde