Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 29.01.2010, 23:04:14
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit Cine are voie sa raspandeasca religia (predici, carti, etc.)

Nu stiu nici ce titlu sa dau postarii mele si nici unde s-o pun mai bine.
Zilele trecute vorbeam de blogul lui Danion Vasile si cineva spunea ca el nu este preot de fapt.
M-am uitat pe Google, am gasit o biografie a lui si nu spune ce studii sau profesie are, dar are o gramada de carti, predici si prelegeri.
Cu ceva timp in urma am citit cateva lucruri pe blogul lui si undeva scria ca are duhovnic (ca orice preot). Am inteles de aici ca este preot.
Cartile sale prind f.bine la public, mai ales la tineri, au un limbaj f. simplu. M-am uita si eu pe ele (pe internet) si imi plac.
Totusi as vrea sa ma lamuresc:
1. Este Danion Vasile preot sau nu? Il cunoaste cineva?
2. Daca nu, intreb cine are voie totusi sa raspandeasca religia si sa invete lumea prin carti, predici, prelegeri.
Are voie oricine? Nu este o responsabilitate? Daca raspandeste lucruri gresite, sau erezii?
Cine ii controleaza?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 29.01.2010, 23:10:04
padreati padreati is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.12.2009
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 73
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Cu ceva timp in urma am citit cateva lucruri pe blogul lui si undeva scria ca are duhovnic (ca orice preot). Am inteles de aici ca este preot.
Orice crestin ortodox ar trebui sa aiba un duhovnic. Deci mirean, ca mine si ca matale.
In alta ordine de idei, eu nu sunt de acord cu tot ce face sau spune domnul DV, dar din cate stiu eu s-a murit in '89 pentru libertate, in consecinta, pentru libertate de expresie. Deci si dumnealui are tot dreptul sa scrie ce doreste.
Daca vrei sa vezi daca o carte are sau nu binecuvantare, ar trebui sa scrie undeva pe paginile de titlu asa ceva. Oricum cartile lui sunt opiniile lui, cu binecuvantare sau nu.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 29.01.2010, 23:26:40
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Problema nu e atat cine are dreptul,cat cine are harul de a o face.
Caci toti propovaduim ceva,dar nu toti suntem ascultati.Insa daca vine cineva cu har,si chiar cu blandete ,acela va fi ascultat .Si mergand pe premisa ca pomul bun face roada buna,el va vorbi si in duhul Bisericii,deci nu va fi respins de aceasta
Cel mai bun exemplu de predica mi se pare cel de fiecare Duminica de la sf Liturgie.
Vezi pe viu cum teoloegul de langa tine,unul din cei nenumarati,primeste harul de a spune si talmaci lucruri care altfel te framantau si pe tine.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 29.01.2010, 23:30:00
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Da, dar este o problema totusi, pentru ca nu este vorba de romane de beletristica, ci de lucrari pentru raspandirea credintei, ami ales printre tineri.
De unde stim noi atunci ce este real/corect si ce nu?
Daca pana si Biblia nu mai este sigura, sau cartea lui Maxim Marturisitorul (cineva spunea ca ar contine erezii cartea despre Viata Sf.Maria), atunci pe cine mai crezi/iei de bun.
Asa ma apuc si eu sa scriu si sa predic prin scoli. Si este bine?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 29.01.2010, 23:31:03
padreati padreati is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.12.2009
Locație: Iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 73
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Problema nu e atat cine are dreptul,cat cine are harul de a o face.
Caci toti propovaduim ceva,dar nu toti suntem ascultati.Insa daca vine cineva cu har,si chiar cu blandete ,acela va fi ascultat .Si mergand pe premisa ca pomul bun face roada buna,el va vorbi si in duhul Bisericii,deci nu va fi respins de aceasta
Cel mai bun exemplu de predica mi se pare cel de fiecare Duminica de la sf Liturgie.
Vezi pe viu cum teoloegul de langa tine,unul din cei nenumarati,primeste harul de a spune si talmaci lucruri care altfel te framantau si pe tine.
Just in ce spuneti. Dar e la fel de drept ca nu putem sa ne apucam de cenzuri, caci cine are stiinta sa judece cine are har sau nu?
Insa spuneti foarte bine, dupa roade se cunoaste si se va cunoaste fiecare.
Eu spuneam doar ca poate folosi ca indicatie initiala daca are sau nu binecuvantarea episcopului locului, cum se obisnuieste.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 29.01.2010, 23:33:18
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
2. Daca nu, intreb cine are voie totusi sa raspandeasca religia si sa invete lumea prin carti, predici, prelegeri.
Are voie oricine? Nu este o responsabilitate? Daca raspandeste lucruri gresite, sau erezii?
Cine ii controleaza?
Ii controleaza Sfintii Parinti care stau acum in fata Imparatului Vietii, in fata lui Hristos, si se roaga pentru noi, pacatosii. daca se scrie in duh cu acestia, sau daca nu, asta o putem judeca si noi astazi, caci Dumnezeu ne-a daruit in aceste vremuri tulburi (in care inselarile vin din toate partile), scrierile sfintilor parinti, la indemana oricui. acestea trebuiesc cercetate cu smerenie si mai ales rugaciune, sa nu facem din marturisirea adevarului un refugiu pentru ura care mocneste in noi.
Danion Vasile nu este preot, este doar teolog, insa scrie sub binecuvantarea multor preoti, nu doar a unuia singur.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 29.01.2010, 23:52:07
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Da, dar este o problema totusi, pentru ca nu este vorba de romane de beletristica, ci de lucrari pentru raspandirea credintei, ami ales printre tineri.
De unde stim noi atunci ce este real/corect si ce nu?
Daca pana si Biblia nu mai este sigura, sau cartea lui Maxim Marturisitorul (cineva spunea ca ar contine erezii cartea despre Viata Sf.Maria), atunci pe cine mai crezi/iei de bun.
Asa ma apuc si eu sa scriu si sa predic prin scoli. Si este bine?
modul in care putem fi siguri de o afirmatie ce tine de credinta, de teologie, este prin SOBORNICITATE. este ceea ce marturisim la CREZ. asta inseamna ca o afirmatie facuta de un sfant parinte nu este singulara, ci ea -daca este adevarata- este impartasita de TOTI sfintii parinti. exista unele... nu le-as spune greseli, ci mai degraba exagerari, pe care tocmai lipsa sobornicitatii le-a vadit. de exemplu - invatatura despre Har a Fericitului Augustin (o perspectiva mai mult rationalista, apuseana), sau invatatura Sfantului Grigorie de Nyssa despre Sfanta Treime. eu de acestea doua stiu, ca nu au fost impartasite de toti sfintii parinti, e posibil sa fie si altele. sunt cazuri IZOLATE, totusi, nu e ceva care se intampla odata la 5 pagini cand citim o scriere teologica.
Este foarte important sa stim si pentru ce ii cinstim pe sfinti. Fericitul Augustin este cinstit in Biserica Ortodoxa (am inteles ca unii parinti, precum Sfantul Grigorie, l-au numit chiar SFANT), NU pentru invatatura despre Har, ci mai mult pentru invatatura despre pocainta (pe care o gasim in cartea "MARTURISIRI"). NIMENI NU ESTE INFAILIBIL, NICI MACAR SFINTII, dar asta nu inseamna ca ne apucam sa cautam cu tot dinadinsul cusururi la ei, ci mereu trebuie sa cercetam un cuget daca a fost impartasit de toti parintii. Cel mai usor ne este astazi sa spunem ca nu suntem de acord cu un sfant nu pentru ca alti sfinti nu ar fi fost de acord cu el (lucrur foarte rar intalnit) ci pentru ca nu suntem NOI de acord cu el. ne consideram mai in masura sa ne dam cu parerea asupra unor lucruri care nu tin de ratiune, de intelegerea rationala, ci de TRAIRE. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 30.01.2010, 00:06:11
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

In concluzie, Andrei_IM, a studiat Danion Vasile teologia? adta era intrebarea mea.

Iustin, nu te-am inteles: numai preotii au voie sa predice in biserica. Nu stiu ce-ai vrut sa spui in mesajul tau.

Eu vad pe acest forum (si nu numai, pe pielea mea), ce greu este sa inveti pe altul credinta, sau sa inveti de la altul.
Deci nu poate oricine sa se apuce sa faca asa ceva. Ca asa m-as duce si eu sa invat copiii. Dar am inteles ca fara studii de specialitate n-am voie.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 30.01.2010, 00:15:57
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
In concluzie, Andrei_IM, a studiat Danion Vasile teologia? adta era intrebarea mea.

Iustin, nu te-am inteles: numai preotii au voie sa predice in biserica. Nu stiu ce-ai vrut sa spui in mesajul tau.

Eu vad pe acest forum (si nu numai, pe pielea mea), ce greu este sa inveti pe altul credinta, sau sa inveti de la altul.
Deci nu poate oricine sa se apuce sa faca asa ceva. Ca asa m-as duce si eu sa invat copiii. Dar am inteles ca fara studii de specialitate n-am voie.
Eu vad pe acest forum,ca fiecare incearca sa raspandeasca religia .Deci nu vad ca cineva cere voie ca sa vorbeasca ,ci toti vorbesc cum vor despre ceredinta.Unii mai bine ,unii asa cum stiu ei.
Dar probabil si tu simti la fel,pe unii ii placi si iti sunt de folos,pe altii ii respingi.
Eu ziceam ca imi plac cei care stiu si spun adevarul,si care se si inconjoara de blandete.
Ma uit si la vorbe si la atitudine.
Ei cam asa e si cu predica.Predica buna o simti.Nu neaparat exista cineva sus care sa cenzureze daca acela are sau nu are voie sa vorbeasca.Desi clar ca exista si aceste reguli.
Dar predica buna,o simti in primul rand.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 30.01.2010, 00:16:47
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

Danion Vasile a studiat teologia, acum stiu ca isi face doctoratul in Grecia. Dumnezeu sa il ajute!

Daca imi dai voie sa-ti raspund si la cealalta problema - oricine poate predica in biserica, insa numai si numai cu binecuvantarea preotului. se intampla sa predice si diaconul uneori, sau un anume teolog.. orice om pe care l-a ales parintele duhovnic. nu ne ducem noi - "parinte, stiti, as vrea sa tin si eu o predica..." :)) Doamne fereste! Predica inseamna o mare responsabilitate, inseamn in primul rand TRAIREA cuvintelor pe care le spui. de aceea ar fi indicat sa nu vorbim prea mult despre cele inalte, ci mai mult despre cele ce ne pot tulbura - patimile si ereziile.

e greu sa ii invatam pe altii, as spune ca e chiar IMPOSIBIL. asta pentru ca Dumnezeu ii ajuta in primul rand, uneori direct, uneori prin semeni. In primul si in primul rand, sa ne vedem de lupta noastra interioara cu patimile sufletesti si trupesti. Asta e prima prioritate! Daca nu ne dam seama de asta, si sarim direct la lucruri care ne scapa din mana, vom ramane mereu sub aceasta prima treapta. cu buzele vom vorbi, dar cu faptele vom marturisi altceva.
vrei sa inveti copiii? foarte bine, fa-o! nu trebuie neaparat sa le predai religia la scoala, sau in alta parte. daca ajutam un copil nevoias, l-am si "invatat" putin, desi nu e foarte potrivit cuvantul. e mai mult vorba de puterea faptei. fapta si cugetul ar trebui sa fie cat mai unite.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Predici ancah Resurse ortodoxe on-line 5 02.09.2012 19:09:42
Predici audio si video. alexdu Generalitati 12 04.01.2012 21:41:47
Predici minunate ... mihai anton Rugaciuni 0 17.04.2010 22:21:46
Predici eduardd Biserica Ortodoxa Romana 10 06.06.2009 19:19:55
PREDICI ORTODOXE MARIUS_DANIEL Generalitati 2 02.01.2007 00:37:12