Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Noul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 11.12.2009, 00:21:28
luceafaruldincer
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Un Fiu

De ce are Dumnezeu Tatal doar un fiu? Apoi de ce are un fiu? M-am gandit pentru care motiv?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 11.12.2009, 06:56:02
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Din iubire. Cum sa se manifeste iubirea daca Dumnezeu ar fi de tipul lui Allah, adica o singura persoana? El este Unul, dar comuniune de trei Persoane, dupa cum ni s-a revelat. Parintele Staniloaie ne spune ca iubirea deplina este in trei; cauta si citeste-l daca vrei intr-adevar sa intelegi aceste lucruri mai in adancime.

Pe de alta parte, hindusii cred ca Fiinta lui Brahman emana sute si mii de zeitati personale care mai de care. Numai ca inspiratia lor vine de la anumite fiinte mincinoase care au nevoie de adulatie prin insasi alegerea lor, iar ei fiind multi si-au creat fiecare religia proprie...
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 11.12.2009, 10:44:59
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Dumnezeu Tatal nu are doar un Fiu, ci are miliarde de fii, caci toti ii suntem fii.
Cand rostim rugaciune "Tatal nostru..." constientizam cel mai bine acest lucru.

Are doar un Fiu din Veci pentru ca il are si pe Duhul Sfant.
Daca Duhul Sfant nu ar fi existat, Dumnezeu ar fi avut cu siguranta doi fii.

Aceasta pentru ca, dupa cum spune si Florin-Ionut, dragostea desavarsita este in trei. In unul nu exista nimic viu, totul fiind static si lipsit de comuniune, in doi iarasi comuniunea este limitata, cand apare insa al treilea, atunci comuniunea si viata devine nelimitata. Oricare doua persoane se bucura de a treia, si tot asa. In trei este viata si iubirea.

Cauta sa citesti "Dogmatica" (3vol.) parintelui Dumitru Staniloae.
Daca ai minte sa intelegi scrierea si nu vei intampina greutati, vei afla acolo toate raspunsurile.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
Răspunde