Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 15.05.2009, 13:26:08
elom elom is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.07.2008
Mesaje: 105
Implicit Conform Bibliei, japonezii comit o mulțime de păcate.Atunci cum de nu-i pedepsește...

Conform Bibliei, japonezii comit o mulțime de păcate.Atunci cum de nu-i pedepsește Dumnezeu. În afară de bombele atomice și de sentimentele anti-japoneze din China și Coreea (aceste sentimente și le-au făcut japonezii cu mâna lor, comițând atrocități), și cutremure (Japonia se află într-o zonă seismică) nu știu să se fi abătut prea multe nenorociri asupra Japoniei. Multă lume are o părere bună despre japonezi. Dacă așa stă treaba, mai pun o întrebare: dacă japoenzii au o situație așa de bună, de ce bizantinii și rușii, care erau mult mai credincioși ca japonezii au pățit atâtea năpaste?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 15.05.2009, 14:15:15
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elom Vezi mesajul
Conform Bibliei, japonezii comit o mulțime de păcate.Atunci cum de nu-i pedepsește Dumnezeu. În afară de bombele atomice și de sentimentele anti-japoneze din China și Coreea (aceste sentimente și le-au făcut japonezii cu mâna lor, comițând atrocități), și cutremure (Japonia se află într-o zonă seismică) nu știu să se fi abătut prea multe nenorociri asupra Japoniei. Multă lume are o părere bună despre japonezi. Dacă așa stă treaba, mai pun o întrebare: dacă japoenzii au o situație așa de bună, de ce bizantinii și rușii, care erau mult mai credincioși ca japonezii au pățit atâtea năpaste?
Sunt curios, ce pacate asa de grave comit japonezii?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 15.05.2009, 14:19:46
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

Citat:
În prealabil postat de scrabble Vezi mesajul
Sunt curios, ce pacate asa de grave comit japonezii?
hahahahhahahahahahahahahhahahahhahhahahaha, chiar, buna intrebare, ahahhhahahahahhahahahhahahahahhahahahhahahahahahha hahahahhahahahhahhahahah
Imi place ca un ortodox n-ar fi intrebat asa ceva, ii bun si un agnostic cateodata, pune punctul pe i
Reply With Quote
  #4  
Vechi 15.05.2009, 14:39:27
elom elom is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.07.2008
Mesaje: 105
Implicit

Să dau ceva exemple, ca să știe toată lumea despre ce vobesc (e posibil ca nu toți să cunoască Japonia):
1) În Japonia homosexualitatea nu mai constituie o infracțiune încă de la 1868!
2) La nu se consideră a fi greșit să te căsătorești cu verișoara primară (tot nu am reușit dacă această interdicție se găsește sau nu în nou testament). Ca să fiu sincer, și eu sunt în unele cazuri de acord cu asta.
3) Prin desenele animate japoneze (anime) și benzile desante (manga) găsești chestii leagate de homosexualitate, transsexualitate (eu sunt fan Sailor Moon, care le conține pe ambele)
4) Am auzit că unii dintre japonezi se căsătoresc și conform credinței "tradioționale" (shinto și budism), dar și conform credinței creștine. Unii dintre ei chiar cred în toate 3.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 15.05.2009, 14:47:11
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elom Vezi mesajul
Să dau ceva exemple, ca să știe toată lumea despre ce vobesc (e posibil ca nu toți să cunoască Japonia):
1) În Japonia homosexualitatea nu mai constituie o infracțiune încă de la 1868!
2) La nu se consideră a fi greșit să te căsătorești cu verișoara primară (tot nu am reușit dacă această interdicție se găsește sau nu în nou testament). Ca să fiu sincer, și eu sunt în unele cazuri de acord cu asta.
3) Prin desenele animate japoneze (anime) și benzile desante (manga) găsești chestii leagate de homosexualitate, transsexualitate (eu sunt fan Sailor Moon, care le conține pe ambele)
4) Am auzit că unii dintre japonezi se căsătoresc și conform credinței "tradioționale" (shinto și budism), dar și conform credinței creștine. Unii dintre ei chiar cred în toate 3.
Da de "pacatele" musulmanilor de ce nu te legi daca-i tot pana acolo? Dupa logica ta toti ar trebui rasi de pe fata pamantului, exceptie vreo 2-3 sfinti
Reply With Quote
  #6  
Vechi 15.05.2009, 14:57:56
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elom Vezi mesajul
Conform Bibliei, japonezii comit o mulțime de păcate.Atunci cum de nu-i pedepsește Dumnezeu. În afară de bombele atomice și de sentimentele anti-japoneze din China și Coreea (aceste sentimente și le-au făcut japonezii cu mâna lor, comițând atrocități), și cutremure (Japonia se află într-o zonă seismică) nu știu să se fi abătut prea multe nenorociri asupra Japoniei. Multă lume are o părere bună despre japonezi. Dacă așa stă treaba, mai pun o întrebare: dacă japoenzii au o situație așa de bună, de ce bizantinii și rușii, care erau mult mai credincioși ca japonezii au pățit atâtea năpaste?
Pe principiul asta, Romania trebuia sa fi disparut de pe harta de ceva vreme. Mai ales ca e o tara majoritar ortodoxa care comite pacate-infractiuni in fata lui Dumnezeu, avand cunostinta adevarului si refuzand sa-l urmeze.

Cineva spunea ca Germania s-a pocait de atrocitatile comise in secolul trecut si de aceea Dumnezeu i-a sters pacatele si i-a permis sa evouleze in scurt timp de la ruine la civilizatia care se vede astazi. Romania cand se va pocai?
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 15.05.2009, 14:59:06
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elom Vezi mesajul
Să dau ceva exemple, ca să știe toată lumea despre ce vobesc (e posibil ca nu toți să cunoască Japonia):
1) În Japonia homosexualitatea nu mai constituie o infracțiune încă de la 1868!
Foarte frumos. Exemplu pentru alte societati. Sa inteleg ca pe langa pacatul in sine al homosexualitatii vorbim despre un alt pacat, acela al tolerantei? La noi s-a legalizat homosexualitatea relativ de curand, sa inteleg oare ca natia romana a pacatuit incetand sa-i mai bage la puscarie pe homosexuali?

Citat:
În prealabil postat de elom Vezi mesajul
2) La nu se consideră a fi greșit să te căsătorești cu verișoara primară (tot nu am reușit dacă această interdicție se găsește sau nu în nou testament). Ca să fiu sincer, și eu sunt în unele cazuri de acord cu asta.
Din cate stiu si in unele tari catolice se permite asta.

Citat:
În prealabil postat de elom Vezi mesajul
3) Prin desenele animate japoneze (anime) și benzile desante (manga) găsești chestii leagate de homosexualitate, transsexualitate (eu sunt fan Sailor Moon, care le conține pe ambele)
Homosexualitate si transsexualitate gasesti si in productii vestice, in tari asa-zis crestine, asa ca nu sunt japonezii mai pacatosi ca altii in privinta asta. Poate ca au o toleranta mai ridicata la asa ceva, dar asta e deja alta discutie si nu are nici o treaba cu intrebarea ta, pentru ca atitudinea lor nu creste sau scade drastic numarul homosexualilor in societatea lor. E doar atat: atitudine.

Citat:
În prealabil postat de elom Vezi mesajul
4) Am auzit că unii dintre japonezi se căsătoresc și conform credinței "tradioționale" (shinto și budism), dar și conform credinței creștine. Unii dintre ei chiar cred în toate 3.
Japonezii sunt un popor complex. Intr-adevar, exista la ei un amalgam de credinte - sarbatori shinto amestecate cu sarbatori budiste de oameni care mai trec si pe la biserica de Craciun. Sau macar isi pun in cap o caciulita rosie cu mot, aratand astfel ca au adoptat Craciunul comercial venit din vestul nostru si estul lor. Dar si la noi a patruns bine Craciunul comercial asa ca argumentul tau cade.

Asadar care sunt pacatele strigatoare la cer ale japonezilor, de sunt ei mai demni de focul vesnic decat rusii sau brazilienii? Atrocitati au comis si comit TOATE marile puteri si nu uita ca Japonia a fost un pol de putere si inflienta intr-o zona a lumii in care nu mai existau decat China si Coreea. Si au platit niponii cu varf si indesat, zic eu.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 15.05.2009, 15:09:10
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Mai frate Elom vezi ca era un articol de parintele Carstoiu privitor la povestirea lui Iov.
Satana e ingerul dreptatii. Dumnezeu doreste ca oamenii sa se indrepte nu doreste sa ii pedepseasca.
Legea veche se daduse ca sa vada oamenii ca niciunul nu e fara pacat.
Maica Domnului si Domnul nostru Iisus Hristos au fost singurii oameni care au respectat exact legea veche, in duhul ei nu in litera ei.
Dupa venirea Domnului nostru Iisus Hristos Satana a fost alungat din ceruri si nu mai poate sa parasca pe oameni la Dumnezeu.
Dumnezeu stie ce fac oamenii,normal,dar judecatile sale dumnezeiesti sunt adanc mult si nimeni nu le poate pricepe.
Biserica marturiseste despre ele ca:
"Doamne cela ce prin adancul intelepciunii cu iubirea de oameni toate le chivernisesti si ceea ce este de folos tuturor le daruiesti".
Reply With Quote
  #9  
Vechi 15.05.2009, 15:19:07
elom elom is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.07.2008
Mesaje: 105
Implicit

Nu trebuie rași de pe fața pământului. Una zic, și alta se înțelege.
Ce vroiam eu era să fac o comparație între suferința pe care au trebuit s-o îndure popoarele ortodoxe și cea pe care au trebuit s-o îndure popoarele neortodoxe/necreștine.
De exemplu, românii și rușii, care sunt popoare ortodoxe au trebuit să îndure multe suferințe de-a lungul istoriei recente.
Americanii, care sunt în schimb protestanți au dus-o bine mersi până acuma (până acuma... că acuma i-a lovit criza financiară)
Vesticii, după 1880, (dacă excludem primul și al doile război mondial, criza din 1929-1933 și mișcările stundențești din anii '60) au dus-o și ei bine până acuma, deși cred că au fost mai păcătoși decât ortodocșii
Japonezii, deși păcătoși conform "legilor" ortodoxe/creștine au ajuns să ne fascineze (eu sunt un exemplu).
Reply With Quote
  #10  
Vechi 15.05.2009, 15:30:04
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elom Vezi mesajul
De exemplu, românii și rușii, care sunt popoare ortodoxe au trebuit să îndure multe suferințe de-a lungul istoriei recente.
Americanii, care sunt în schimb protestanți au dus-o bine mersi până acuma (până acuma... că acuma i-a lovit criza financiară)
Poate neoprotestantii sunt adevaratii crestini si de-aia o duc mai bine ca ortodocsii .
Citat:
În prealabil postat de elom Vezi mesajul
Vesticii, după 1880, (dacă excludem primul și al doile război mondial, criza din 1929-1933 și mișcările stundențești din anii '60) au dus-o și ei bine până acuma, deși cred că au fost mai păcătoși decât ortodocșii
Sau poate catolicii sunt cei legitimi? Ori poate romanii sunt poporul lui Dumnezeu si asta e doar un test, o ispita, ca tu sa te razvratesti impotriva acestei aparente nedreptati si sa spui mai apoi ca Dumnezeu e nedrept.
Citat:
În prealabil postat de elom Vezi mesajul
Japonezii, deși păcătoși conform "legilor" ortodoxe/creștine au ajuns să ne fascineze (eu sunt un exemplu).
Pe mine, unul, nu ma fascineaza, deci nu ne fascineaza.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfintii Apostoli nu sunt nu numiti de neam iudeu,conform Sfintei Scripturi mihailt Generalitati 13 02.03.2012 12:27:45
Exit poll conform cu tronsoanele orare standard laurschepsis Stiri, actualitati, anunturi 15 07.12.2009 13:43:03
Judecata de Apoi - de ce abia atunci? sophia Pocainta 97 10.08.2009 21:00:17
modificare privilegii, conform Constitutiei trandafiralb Stiri, actualitati, anunturi 2 24.02.2009 09:55:28