Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 16.01.2009, 01:08:13
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit Nu exista soarta!

In SUA s-a intamplat o minune:
Un avion cu 155 de oameni la bord,la scurt timp dupa decolare a intrat intr-un stol de pasari si ambele motoare s-au oprit.
Pilotul (ajutat de Dumnezeu normal caci altfel nu ai cum sa-ti pastrezi cumpatul) a dirijat avionul sa cada in fluviul Hudson asa incat toti cei 155 de pasageri au fost salvati.
Deci iata ca nu exista soarta.
De pilotul s-ar fi panicat (se stie caci tata panicii e Satana) si ar fi zis asta a fost sa fie avem un dezastru aerian cu 155 de morti.
Normal caci si rugaciunile celor din avion au fost ascultate (ce ciudat Dumnezeu asculta si pe catolici si pe protestanti si pe neo-protestanti...).

Se intelege ca daca e minune vedem si ajutorul lui Dumnezeu aici.

http://news.yahoo.com/s/ap/20090115/...plane_in_river

http://edition.cnn.com/2009/US/01/15...ash/index.html
Reply With Quote
  #2  
Vechi 17.01.2009, 19:22:09
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Doar pentru faptul ca unii cred in El sub alta forma,unii au alta religie Dumnezeu nu ne poate parasi.Doar nu credeti ca daca religia dreapta este ortodoxismul catolicii toti vor muri .Nu putem face nimic pentru un african care nici nu a auzit de crestinism.In ochii lui Dumnezeu suntem egali,Dumnezeu iubeste si un martor al lui Iehova daca acesta da dovada de suflet curat.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 17.01.2009, 19:54:13
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Aici sunt intr-u totul de acord cau tine.Daca omul credincios are inima curata primeste iubirea lui Dumnezeu indiferent de religie.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 17.01.2009, 20:27:21
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Normal caci si rugaciunile celor din avion au fost ascultate ([SIZE=3]ce ciudat Dumnezeu asculta si pe catolici si pe protestanti si pe neo-protestanti[/SIZE]...)
[COLOR=green]Ce e ciudat aici? Dumnezeu e unul pentru toti. Si pe toti ne iubeste si ne trateaza la fel. Dupa cum te manifesti, tind sa cred ca pe cazutul din picioare l-ai intreba intai carei comunitati religioase ii apartine si apoi i-ai da o cana cu apa... Unde scrie, in religia noastra crestin-ortodoxa ca Dumnezeu ne iubeste doar pe noi, ortodocșii? Dumnezeu nu apartine nici unei comunitati religiase. Dumnezeu este Dumnezeu si atat.[/COLOR]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
  #5  
Vechi 17.01.2009, 20:31:29
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
[COLOR=#2982b6]Nu exista soarta![/COLOR]
[COLOR=green]Acesta este titlul subiectului. Si eu iti spun ca exista si suntem chiar atentionati de ceea ce urmeaza sa ni se intample ori sa traim dar, din diferite motive - lipsa de pregatire, necredinta, neincredere - nu realizam, nu pricepem/percepem semnele care ne vin, decat foarte tarziu sau niciodata... Cum suntem avertizati? Prin semne: vise, premonitii, scrieri... Nu ma refer la ghicit. Exclus! Cel putin pentru mine...[/COLOR]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
  #6  
Vechi 17.01.2009, 21:36:19
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Daca exista soarta sau destin inseamna ca sunt privat de libertate. In lipsa libertatii omul nu cred ca mai este responsabil de ceea ce face. Nu pot sa concep ca raul pe care-l savarsesc imi este impus de sus. Intr-un mod indirect Dumnezeu este autorul raului. Eu as fi asemenea unui actor care indeplinesc un anumit rol. Noi pentru Dumnezeu sunt persoane, ca existente constiente si libere.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 17.01.2009, 21:44:10
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Citat:
În prealabil postat de silverstar Vezi mesajul
[COLOR=green]Acesta este titlul subiectului. Si eu iti spun ca exista si suntem chiar atentionati de ceea ce urmeaza sa ni se intample ori sa traim dar, din diferite motive - lipsa de pregatire, necredinta, neincredere - nu realizam, nu pricepem/percepem semnele care ne vin, decat foarte tarziu sau niciodata... Cum suntem avertizati? Prin semne: vise, premonitii, scrieri... Nu ma refer la ghicit. Exclus! Cel putin pentru mine...[/COLOR]

Visele sunt de la draci,am avut la viata mea multe vise ciudate si de toata rusinea..,am avut si vise frumoase,visele nu trebuie luate in considerare,pentru ca nu sunt ADEVARATE!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 17.01.2009, 22:00:33
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Visele sunt de la draci,am avut la viata mea multe vise ciudate si de toata rusinea..,am avut si vise frumoase,visele nu trebuie luate in considerare,pentru ca nu sunt ADEVARATE!
[COLOR=green]Si visul acesta e tot de la cine spui tu?[/COLOR]

[COLOR=green]În toamna aceea când am venit acasă doar pentru câteva ore, începuse deja scoala si nu puteam sta mai mult, toate erau anapoda. La toti din familie ne mergea rău, între noi era o atmosferă tensionată care nu făcea bine nimănui. Nu m-am putut bucura de nimic si-am revenit la casa mea destul de tristă.

Pentru binele nostru, al meu si al celor din familia mea, mi-am propus să merg la biserică sapte vineri la rând. Asa am gândit eu si-am crezut că ne poate fi de folos. Nu am spus la nimeni ce fac si de ce, nici chiar celei mai bune prietene.

Joi seara, înainte de a patra vineri, zi de slujbă. Când am iesit de la scoală, ploua, mărunt, des, trist. Era rece, toamna începuse deja de ceva vreme. Eram plictisită, obosită si nu-mi doream decât să ajung acasă, să mă bag în pat si să dorm.

Mă gândeam că trei slujbe sunt suficiente si, înainte de culcare, nu am mai pus ceasul să mă trezească dimineata, la ora sase. Slujbele de vineri începeau la ora 6.30.
M-am culcat devreme, fără grijă, si-am adormit imediat. Nu numai oboseala, dar si vremea îndemna la somn.

Spre dimineață m-am visat în biserica la care merg de obicei. Biserica era puternic luminată, culoarea predominantă a icoanelor si peretilor fiind rosu strălucitor si galben-auriu.

În biserică nu era nimeni, biserica era goală. Priveam în jur nelămurită si, la un moment dat, am întrebat, dar nu pe cineva anume, de ce nu e slujbă în biserică. Atunci, un glas de femeie, pe care n-o vedeam, mi-a spus: „cum să fie slujbă în biserică dacă tu stai în pat si dormi?…”

M-am trezit brusc. Speriată, am privit ceasul si-am sărit din pat înfricosată. M-am îmbrăcat si-am ajuns la biserică la timp să prind toată slujba.

Planul din gândul meu a fost citit sau auzit. Nu de om, ci de Dumnezeu. Dar nu trebuie neglijata nici propria-mi constiinta. Nu mi s-a permis să încalc hotărârea/promisiunea. Am fost mustrată bland că stau în pat si dorm, când ar fi trebuit să fiu la slujbă, în biserică, unde singură m-am programat să merg sapte vineri la rând.

Asa am învătat, am aflat că Dumnezeu îti citeste si gândul si că El nu poate fi mintit. Si-am mai învătat/aflat că nici fată de tine însuti nu-i bine să lasi promisiuni neonorate… Constiinta se revolta...
[/COLOR]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
  #9  
Vechi 18.01.2009, 00:16:36
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Si da-ne o sursa ceva informatii despre acea persoana ,visele de obice nu sunt adevarate,daca l-ai visat pe Mantuitorul Iisus Hristos si iti spunea ceva nu trebuie sa te bucuri imediat si sa asculti ceea ce zice in vis ci trebuie mers la duhovnic acesta va analiza si te va sfatui ,si iti va da informatii despre vise.Diavolii se pot infatisa sub anumite forme chiar si ce a Mantuitorului,si la Apocalipsa se va intampla la fel,de aceea zic.Daca un vis iti spune du-te si arunca-te in Dunare ca vei fi mantuit ,si persoana care iti va spune este un Sfant anume nu trebuia ascultat fiindca sigur visele sunt de la diavol.Desigur parintii pot da mai multe informatii eu nu stiu nimic concret doar atat ,indemnul acesta,sa nu ne incredem in vise.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 18.01.2009, 07:19:04
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Si da-ne o sursa ceva informatii despre acea persoana ,visele de obice nu sunt adevarate,daca l-ai visat pe Mantuitorul Iisus Hristos si iti spunea ceva nu trebuie sa te bucuri imediat si sa asculti ceea ce zice in vis ci trebuie mers la duhovnic acesta va analiza si te va sfatui ,si iti va da informatii despre vise.Diavolii se pot infatisa sub anumite forme chiar si ce a Mantuitorului,si la Apocalipsa se va intampla la fel,de aceea zic.Daca un vis iti spune du-te si arunca-te in Dunare ca vei fi mantuit ,si persoana care iti va spune este un Sfant anume nu trebuia ascultat fiindca sigur visele sunt de la diavol.Desigur parintii pot da mai multe informatii eu nu stiu nimic concret doar atat ,indemnul acesta,sa nu ne incredem in vise.
[COLOR=green]In zilele noastre, cum pot exista oameni ca tine, atat de indoctrinati, fara vointa proprie si fara personalitate, cu o logica bolnava, vanduti, trup si suflet, diavolului pe care vad ca-l pomenesti cu o pofta nebuna. Si mai umbli si liber printre oameni! [/COLOR][COLOR=green]Doamne fereste-ma![/COLOR]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Soarta Livadariudragos Intrebari utilizatori 4 15.02.2012 21:18:21
Soarta scrisa sau liberul arbitru? mirceab26 Sectiune dedicata profesorilor de religie 59 17.12.2011 12:59:11
cine crede in soarta ? pocoo Vrajitoria 46 18.07.2011 21:09:02
Soarta Turku Despre Biserica Ortodoxa in general 6 09.05.2008 21:22:14