Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Noul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 07.07.2009, 18:45:55
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit Iisus - a urmat niste scripturi. Ar fi putut sa aleaga altfel?

Discutam pe alte fire despre liberul arbitru si ca omul poate alege si a putut alege inca de la Creatie. Eu nu sunt de acord cu aceasta idee. Nu vad acest liber arbitru nicaieri.
Acum ma intreb:
Fiul lui Dumnezeu a fost trimis ca om, a avut si puteri speciale de la Tatal, a facut minuni.
Si totusi n-a avut liberul arbitru.
Ar fi putut EL sa faca altfel? Sa aleaga alt drum? A venit stiind deja dinainte ce Ii este scris.
Poate ca in Treime EL a intrupat gandul Tatalui si planul Sau?
Nu prea inteleg.

Si daca s-a jertfit pentru om, pentru mantuirea lui si pacatele sale, de acestea inca mai exista? De ce omul inca nu s-a mantuit?
Pana la urma ce a adus pentru om aceasta jertfa, in afara de Legea cea noua?
Si de ce n-a ramas cu noi, printre noi, ca fiinta?
Poate Tatal a crezut ca omul va putea sa priceapa fara prezenta Fiului ca atare, a crezut ca omul este suficinet de tare si cuprinzator la minte.
Atunci, acum 2000 ani, oamenii veneau la El, cereau, intrebau, El le facea minuni, ii ajuta, ii invata. Fiind intre ei, oamenii il priveau ca pe unul de-ai lor si le era bine.
Acum se pare ca nu pot, ca nu le este bine fara EL aici?
Cred ca omul nu a fost si nu este pregatit sa se descurce singur, numai prin credinta lui, fiinta Lui ii lipseste.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 07.07.2009, 18:48:29
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Daca Iisus ar fi spus: "Tata, omul nu este pregatit, nu pot sa-l las si sa plec."
Si ar fi stat sa puna ordine in lume?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 07.07.2009, 19:14:24
monica.miholca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Draga sofia,
toate intrebarile tale isi au raspunsul in Sf Scriptura si in scrierile Sf parinti, si aici pe forum ai primit raspunsuri. dar trebuie sa fii deschisa sa le primesti, nu sa le respingi daca nu iti convin, crezand ca stii tu mai bine. Incearca sa vezi ce anume te impiedica sa le primesti, poate ai anumite resentimente fata de Dumnezeu, poate consideri (in sinea ta) ca te-a nedreptatit, etc. Te rog sa ma ierti daca te am suparat sau daca gresesc.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 07.07.2009, 19:33:56
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Nu s-au dat astfel de raspunsuri aici pe forum.
Nu stiu mai bine, dimpotriva nu stiu si nu inteleg si discutiile de aici imi nasc noi nelamuriri si intrebari.
N-am resentimente fata de Dumnezeu, sunt impacata cu EL, pentru ca sunt asa cum m-a facut EL, nici mai buna, nici mai rea. Voi sunteti mereu nemultumiti de oameni si vedeti numai pacate in jur. Asta ma nedumireste si ma intristeaza.
Eu nu pot sa va inteleg pe voi. Ce vreti voi de la om de fapt din punctul de vedere al credintei?
Voi va simtiti puternici, atoatestiitori, pregatiti sa va descurcati numai cu scripturi, fara preoti, fara scoli, fara cateheza. Eu nu.
Consider ca omul ar mai fi avut nevoie de Fiu aici pe pamant, pentru nu poate patrunde credinta asa numai la modul imaterial si filozofic. Ne inglodam in intrebari si presupuneri tot timpul.
Ca sa ma intelegeti mai bine.
Si pierdut pe mama sau tatal tau omenesc. Stii ca s-a dus la ceruri, ca este acolo si te ajuta de acolo. Dar tu mai aveai nevoie de ea/el pe pamant, langa tine.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 07.07.2009, 19:44:01
monica.miholca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Nu s-au dat astfel de raspunsuri aici pe forum.
Nu stiu mai bine, dimpotriva nu stiu si nu inteleg si discutiile de aici imi nasc noi nelamuriri si intrebari.
N-am resentimente fata de Dumnezeu, sunt impacata cu EL, pentru ca sunt asa cum m-a facut EL, nici mai buna, nici mai rea. Voi sunteti mereu nemultumiti de oameni si vedeti numai pacate in jur. Asta ma nedumireste si ma intristeaza.
Eu nu pot sa va inteleg pe voi. Ce vreti voi de la om de fapt din punctul de vedere al credintei?
Voi va simtiti puternici, atoatestiitori, pregatiti sa va descurcati numai cu scripturi, fara preoti, fara scoli, fara cateheza. Eu nu.
Consider ca omul ar mai fi avut nevoie de Fiu aici pe pamant, pentru nu poate patrunde credinta asa numai la modul imaterial si filozofic. Ne inglodam in intrebari si presupuneri tot timpul.
Ca sa ma intelegeti mai bine.
Si pierdut pe mama sau tatal tau omenesc. Stii ca s-a dus la ceruri, ca este acolo si te ajuta de acolo. Dar tu mai aveai nevoie de ea/el pe pamant, langa tine.
Draga Sophia, Domnul este cu noi. Trebuie numai chemat, intrebat, rugat...Dumnezeu ne-a creat ca sa ajungem ca El, sa ne bucuram intru El, adica sa ne mantuim. Dar Dumnezeu nu poate sa ne ajute uneori pentru ca El se loveste de incapatanarea noastra, de ego-ul nostru, de ne-dorirea noastra. Nu poate sa ne mantuiasca fara voia noastra.
Eu apreciez sinceritatea ta si modul tau firesc de a pune intrebari.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 07.07.2009, 19:49:47
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Ma intreb daca o sa-ti raspunda cineva la intrebari.

Nu vorbim in aceeasi limba (in sensul ca nu avem aceleasi notiuni!)
Tu vorbesti despre Dumnezeu, Iisus, pacate, jrtfa, mantuire... dar umpli aceste cuvinte cu ce sensuri vrei.
Tocmai pentru a evita confuzii exista scrierile sf. parinti.
Citeste Dogmatica Sf. Ioan Damaschin, Terapeutica Bolilor Spirituale de Jean-Claude Larchet..
pe net (un site bun pt. ca raspunde celor veniti din alte confesiuni! partea de apologetica):
http://www.ortho-logia.com/

Citat:
Voi va simtiti puternici, atoatestiitori, pregatiti sa va descurcati numai cu scripturi, fara preoti, fara scoli, fara cateheza. Eu nu.
cred ca multi se afla pe forum tocmai pentru a afla lucruri in plus
Reply With Quote
  #7  
Vechi 13.07.2009, 08:02:06
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Numai un om curajos poate rămâne credincios !

Curajul este intim legat de credință, numai un om curajos poate rămâne credincios până la capăt. De multe ori , credința este încercată și întărită prin aceste acte de curaj. Este curajos cel ce crede în Dumnezeu, într-o lume care Îl neagă pe Dumnezeu, este curajos cel ce refuză câteva ore de odihnă și prefeqgă să se roage în Biserică , este un curajos cel care afirmă dreptatea lui Dumnezeu în fața nedreptăților lumii.
Curaj, mult curaj fraților !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 10.07.2009, 17:10:59
sergiu's Avatar
sergiu sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 451
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Daca Iisus ar fi spus: "Tata, omul nu este pregatit, nu pot sa-l las si sa plec."
Si ar fi stat sa puna ordine in lume?
Nu avea cum! Daca Iisus ramanea nu mai era vorba de liber arbitru!
Uiti de cealalta forta: vrajmasul! Ei ambii trebuie sa fie prezenti doar in Duh. Cum vrajmasul are interzis sa intre fizic in lumea noastra probabil asa trebuie sa respecte si Dumnezeu (asa ar fi logic, parerea strict a mea!).
Daca Dumnezeu ar fi prezent fizic cred ca alalaltu ar sari ca ars ca trebuie dezlegat si el! Altfel alegerea omului ar fi inegala!

Sa ma ierte Dumnezeu daca am scris vre-o prostie!
__________________
Doamne, Dumnezeul meu, desi nu am facut nici un bine inaintea Ta, da-mi dupa harul Tau, sa pun inceput bun.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 10.07.2009, 17:33:48
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit


Iuda putea sa nu-l vanda pe Iisus? Pai daca trebuia sa respecte scripturile.
Iisus singur a spus si a stiut asta. EL a stiut totul dinainte, de la cap, la coada.
Trebuia sa se intample asa cum a fost scris.
Nici acolo nu a existat liberul arbitru.
Singurul care ar fi trebuit sa-l aibe (Fiul), si asta este intrebarea mea, nu l-a folosit. Ar fi putut poate sa faca altceva ca sa indrepte omul.
A fost bun, a iertat si s-a jertfit. Si omul n-a invatat mare lucru din asta.
In rest nu stim nimic.
Pacatele viitoare daca le-a luat? Pai ele inca exista gramada. Raul mai exista, pacatele mai exista, oamenii sunt rai si nu asculta.
Acum ce spune Sergiu cu vrajmasul, iar nu stim si are si mai putin sens si explicatie.
Exista o permanenta lupta intre Bine si Rau.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 25.07.2009, 00:55:29
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Daca Iisus ar fi spus: "Tata, omul nu este pregatit, nu pot sa-l las si sa plec."
Si ar fi stat sa puna ordine in lume?
Sophia, dar ai uitat ca Domnul a trimis Duhul Sfant, Mangaietorul la noi, oamenii? Practic nu ne-a lasat singuri si fara ajutor.

In ceea ce priveste liberul arbitru, multa lume considera ca reprezinta posibilitatea alegerii intre doua sau chiar mai multe solutii la fel de bune. Nu este asa.
Practic avem de ales intre solutia placuta lui Dumnezeu, care este totodata si solutia cea buna; si solutia oferita de diavol, de multe ori mai facila si atragatoare, dar care nu e placuta lui Dumnezeu, si care ne indeparteaza atat de Dumnezeu cat si de mantuire.
Avem posibilitatea alegerii, dar optim este sa o alegem pe cea buna, deci varianta placuta lui Dumnezeu, chiar daca poate e mai grea si mai anevoioasa.
Doar se spune: "Toate iti sunt ingaduite; pastreaza ce e bun".
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Lasand toate i-a urmat Mantuitorului costel Generalitati 29 17.08.2011 09:45:20
Avem dreptul de a alege, nu sa aleaga altii pentru noi!!! fior Generalitati 1 08.02.2009 16:29:00