Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 25.04.2009, 11:40:52
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit Necredinta lui Toma-necredinta cea buna

Sfantul Apostol Toma prin necredinta cea buna ajunge sa marturiseasca atat dumnezeirea cat si omenitatea lui Hristos- Domnul meu si Dumnezeul meu. Aceasta marturisire de credinta va fi aprofundata si formulata de catre Biserica la sinodul IV ecumenic- Calcedon-451.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 25.04.2009, 12:18:09
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

"Necrezand Invierii Tale din morti
Si cercetand coasta Ta cea dumnezeieasca
Cu credinta a strigat Toma Geamanul:
"Stapane, iarta-ma pe mine, cel ce cu indrazneala am atins coasta Ta
Si primeste-ma, Iubitorule de oameni,
Pe mine, cel ce nu ma indoiesc nicicum,
Ci strig cu credinta: "Tu esti Domnul si Dumnezeul meu!"

Sfantul Roman Melodul
Reply With Quote
  #3  
Vechi 26.04.2009, 12:46:03
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Omul de astazi doreste sa-l atinga pe Dumnezeu si asa sa spuna: Dumnezeu exista. Dar pierdem din vedere ca Dumnezeu nu e obiect. De aceea la El nu ajungem pe baza ratiunii, a definitiilor, ci pe baza credintei. Dumnezeu nu incape intr-o formula. De aceea credinta e mai presus de ratiune. Ratiunea duce la simple argumente: poti spune ca Dumnezeu este dreptate, iubire, etc Dar daca ramanem doar la ratiune, toate aceste atribute dumnezeiesti ne raman exterioare. Daca vom crede, vom primi putere sa iubim dumnezeieste, adica sa ne iubim dusmanii. Daca vom ramane doar la ratiune, niciodata nu ne vom iubi vrasmasii.

Ce minunat ai spus george: necredinta cea buna. La Toma nu e vorba de necredinta, ci cel mult de indoiala.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 26.04.2009, 15:32:40
laraG laraG is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 425
Implicit Domnul si Dumnezeul meu !

Intr-o lume data- asa cum ne-am dorit-o de la caderea in pacat a protoparintilor nostri- si nu ideala,noi insine, uneori in plin extaz, care ne stapaneste adesea sufletul , daca suntem loviti, injurati, tradati, nu se poate sa nu iasa la iveala din firea noastra revolta, dorinta, daca nu de razbunare, cel putin de mobilizare a raului ce ne-ar ameninta existenta.Atunci pierdem legatura cu Dumnezeu.Cum putem iesi din asemenea impas?Prin iubirea fata de cel ce "ataca"?
__________________
"Nu va temeti de cei care ucid trupul si dupa aceea nu pot face nimic mai mult...Temeti-va de acela care , dupa ce a ucis , are putere sa arunce in gheena;adevar spun, temeti-va de acesta"(Lc.12,4-5)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 26.04.2009, 15:44:28
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

cred ca acest episod din viata inca paminteasca a domnului IISUS HRISTOS ,inainte de inaltarea la ceruri este anume pentru zilele noastre cind inselarile vor fi foarte mari cu false minuni!Adica ne spune episodul lui TOMA ,noua celor de azi sa nu credem orice pina nu pipaim cele ce se dau drept minuni duhovnicesti si nu vor fi ,ci inselari satanice!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 26.04.2009, 16:58:33
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Citat:
Necredinta lui Toma-necredinta cea buna
[COLOR=green]Titlu de tot râsu', titlu în bătaie de joc. Cum e posibilă o asemenea exprimare? Un titlu trebuie să transmită o idee ori ce-ar trebui să înțeleg eu din titlul de mai sus? E absurd și nimeni nu se sesizează...[/COLOR]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
  #7  
Vechi 27.04.2009, 20:37:53
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Sfantul Apostol Toma prin necredinta cea buna ajunge sa marturiseasca atat dumnezeirea cat si omenitatea lui Hristos- Domnul meu si Dumnezeul meu. Aceasta marturisire de credinta va fi aprofundata si formulata de catre Biserica la sinodul IV ecumenic- Calcedon-451.
Cu voința ne atingem de Domnul prin săvârșirea faptelor bune, în dragoste și smerenie. Iar cu sufletul și cu trupul ne hrănim și ne unim mistic cu Hristos Mântuitorul prin Sfânta Împărtășanie, care este cea mai înaltă cale de unire a noastră cu Hristos, fără de "Care nu ne putem mântui".
Să ne bucurăm pentru Înviere, să ne bucurăm pentru mărturisirea de credință a lui Toma și " să ne rugăm lui Dumnezeu ca și ceilalți îndoielnici în credință și doritori de semne și minuni, să mărturisească și ei pe Hristos împreună cu Apostolul Toma".
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 28.04.2009, 19:27:23
laraG laraG is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 425
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Cu voința ne atingem de Domnul prin săvârșirea faptelor bune, în dragoste și smerenie. Iar cu sufletul și cu trupul ne hrănim și ne unim mistic cu Hristos Mântuitorul prin Sfânta Împărtășanie, care este cea mai înaltă cale de unire a noastră cu Hristos, fără de "Care nu ne putem mântui".
Să ne bucurăm pentru Înviere, să ne bucurăm pentru mărturisirea de credință a lui Toma și " să ne rugăm lui Dumnezeu ca și ceilalți îndoielnici în credință și doritori de semne și minuni, să mărturisească și ei pe Hristos împreună cu Apostolul Toma".
Vrednic esti tu, Cristiane, de fapte bune.Cu dragoste si cu smerenie ai pus punct multor discutii pe tema data, care nu au lamurit lucrurile ci au intunecat putin zilele ce au urmat saptamanii luminate.
__________________
"Nu va temeti de cei care ucid trupul si dupa aceea nu pot face nimic mai mult...Temeti-va de acela care , dupa ce a ucis , are putere sa arunce in gheena;adevar spun, temeti-va de acesta"(Lc.12,4-5)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 28.04.2009, 20:02:35
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laraG Vezi mesajul
Vrednic esti tu, Cristiane, de fapte bune.Cu dragoste si cu smerenie ai pus punct multor discutii pe tema data, care nu au lamurit lucrurile ci au intunecat putin zilele ce au urmat saptamanii luminate.
Vrednică ești mai mult decât mine, de mă judeci. Eu ăsta sunt , în vrednicia ta, te rog să te rogi pentru mine, sau să arunci piatra prima.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 28.04.2009, 20:04:36
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Vrednică ești mai mult decât mine, de mă judeci. Eu ăsta sunt , în vrednicia ta, te rog să te rogi pentru mine, sau să arunci piatra prima.
Să ne bucurăm că pentru noi a venit Iisus , iar îndreptarea va fi și-n ceasul al 13-lea, El ne va ierta pe toți .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Apel ptr. Alexandru Toma Laura19 Umanitare 43 10.06.2014 16:01:50
Necredinta diador Generalitati 26 27.04.2012 18:21:10
Parintele Toma Gherasimescu emilianbogdan Intrebari utilizatori 0 26.03.2012 20:03:53
Apostolul Toma - un indoielnic? costel Generalitati 20 03.05.2011 17:08:48
perioade de necredinta Dia20_diana Generalitati 27 10.03.2008 18:51:25