Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Impartasania (Taina Euharistiei)
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #23  
Vechi 28.12.2010, 15:02:24
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniela26 Vezi mesajul
Produsele cu nicotina (nicorete) nu ajuta ci creaza o mai mare dependeta de nicotina, continand nicotina mai multa si mai usor absorbabila de corp.
Fals. Orice fumator e dependent de nicotina, dar in diverse grade. Norma unora e de jumatate de pachet pe zi, altii au nevoie de un pachet, de doua etc. Cand se face trecerea la plasturi si gume de mestecat nevoia e aceeasi iar daca astfel de produse sunt lasate "la liber" pe mana fumatorului, acesta isi va rationaliza dozele conform nevoii. Nici mai mult, nici mai putin. Gumele si plasturii nu accelereaza agravarea dependentei, acesta fiind un proces lent, ce dureaza ani de zile. Spre exemplu, eu in zece ani de fumat am inceput cu o tigareta pe zi si cand m-am lasat fumam peste un pachet, dar totul se intampla pe nesimtite, cu o progresie de melc.

Citat:
În prealabil postat de Daniela26 Vezi mesajul
Un cunoscut a vazut ca folosind gume si plasturi avea sistemul respirator mai slabit decat fumand.
Probabil din alte cauze necunoscute la acea vreme. Un singur om nu e reprezentativ pentru o statistica.

Citat:
În prealabil postat de Daniela26 Vezi mesajul
In plus, am citit intr-o brosura de farmacie ca medicamentele destinate fumatorilor care vor sa renunte la fumat contin droguri care creaza dependenta si tulburari psihice, care pot conduce la sinucidere. Ironia ironiilor este ca la sfarsitul articolului scria ca: efectele negative ale medicamentelor sunt neplacute dar merita. Deci dupa ce te-ai sinucis a meritat :)))).
Orice ar contine, nu au cum sa fie mai nocive decat fumul de tutun, care contine mii de compusi toxici.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Fumatul - boală sau lipsă a discernământului? I.Calin Generalitati 71 01.03.2014 05:35:30
Fumatul din narghilea e pacat? Stefan500 Generalitati 36 28.08.2011 15:01:30
fumatul marius.b. Generalitati 29 17.08.2011 20:08:11
Fumatul CojocariPavel Intrebari utilizatori 16 18.03.2010 17:49:57
Impartasania tudor2012 Impartasania (Taina Euharistiei) 14 25.08.2007 00:35:08