Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 09.07.2011, 05:33:59
ALEXANDRU ANASTASIU's Avatar
ALEXANDRU ANASTASIU ALEXANDRU ANASTASIU is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.03.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Citat:
În prealabil postat de rezadiniran Vezi mesajul
Sunt un pic nedumerit.

Daca concluziile dumneavoastra (bazate pe numerologie) ar fi adevarate si catolicii si ortodocsii sunt in erezie grava.

Conform transliteratiei dumneavoastra Ἰ η σ ο ῦ ς = I i s o u s
Daca Iisous este echivalentul 888 atunci este gresit sa scriem Iisus pentru ca se scoate litera "o" a carei valoare este 70.
818-70=818

Totalul ar fi 818.Alta erezie. Mai grava.

Din demonstratia dumneavoastra de mai sus rezulta ca singurul nume corect al Mantuitorului ar fi Iisous. Doar el are valoarea 888.
Iisus sau Isus sunt gresite. Asta credeti?
Nu, bucuria mea. Vedeți că am adus mai multe argumente din limba ebraică, greacă și alfabetul chirilic (dar toate cu semnificație teologică, profundă, de la Sfinții Părinți, nu culese de aiurea) în care se scria numele de Iisus pentru a sublinia necesitatea scrierii cu 2 de I a numelui Mântuitorului.

În limba română nu este această corespondență între litere și cifre, deci nu afectează numeric nici scrierea cu un i sau doi, cu ou sau u, din punct de vedere al sumei.
Dar se afectează teologic, grav, (lucru subliniat de mine și prin celelalte limbi, ca o mică, foarte mică anexă) transformându-se Iisus Hristos într-un simplu isus hristos.
Eu din ascultare de Sfânta Biserică susțin numele de Iisus. Cum zicea și Sfântul Augustin:"eu cred în adevărul Sfintelor Evanghelii pentru că Biserica le-a autorizat și le-a arătat ca adevărate". Tot așa zic eu de numele de Iisus.

Sfânta Biserică subliniază diferența dintre Isus Sirah de exemplu (scris cu un i, care înseamnă un mântuitor oarecare) și Iisus Hristos scris cu Ii care este un nume unic prin semnificație, MÂNTUITOR UL deoarece numai El este Dumnezeu-Omul, și numai acestui nume i s-a dat acea putere minunată de plecare a genunchilor a toată făptura. Trebuie să-i deosebim cumva pe Isus Sirah și alți isuși de Iisus Hristos pentru a ști cui ne rugăm: este unic.

Dracii au dorit ca să hulească pe Mântuitorul Dumnezeu-om ca fiind un mântuitor - creatură și au inventat arianismul cu a lui continuare protestantismul. De aceea au și făcut să se piardă tocmai la ei, (cu care comunică prin hulele pe care ei le-au acceptat), acel I care arăta că Hristos este și Dumnezeu. S-a lipit această scârbă și de papiști deoarece ei (hulind că Domnul Hristos a plecat undeva în transcendent de unde ne mai privește din când în când, lăsându-l pe papă administrator al unei grații inventate) L-au făcut să cadă (în mintea lor bolnavă și sărmană, de care să fiu sincer îmi este milă deși mă revoltă hulirea lor universală, în toate dogmele) pe Iisus din Dumnezeire într-un fel de isus, știut fiind că Dumnezeu este Atotțiitorul și purtătorul de grijă al făpturii iar nu omul fie el și papă lapte. Spunând că Domnul nostru Iisus Hristos este retras în transcendent, papiștii arată că nu ne mai iubește, sau nu mai poate să ne poarte de grijă, adică nu mai este Dumnezeu. Ceea ce să nu fie! Pentru noi este cum a spus El Însuși:

Matei 28:20 Învățându-le să păzească toate câte v-am poruncit vouă, și iată Eu cu voi sunt în toate zilele, până la sfârșitul veacului. Amin.

Cele spuse de mine au dus pe unii (nu ești singurul, am mai numărat încă 2, din care un ocultist dar și un ortodox care mie îmi este foarte drag) la concluzia că aș fi adeptul numerologiei ceea ce este un fals. După cum Sfântul Ioan Damaschin folosește semnele zodiacale în Dogmatică dar nu pentru a susține astrologia ci pentru a arăta astronomia, așa și Sfântul Maxim Mărturisitorul în Filocalia 2 folosește valoarea de simbol al numerelor pentru a arăta tainele duhovnicești. La fel Sfântul Teofilact al Bulgariei în tâlcuirile sale la Sfânta Evanghelie.
Dar de aici până la a da o valoare magică a numerelor, a folosi numerologia ca o știință în sine, esoterică, e o distanță uriașă. Cabala este ca și vrăjitoria cu Sfintele Icoane, folosește numerele date de Dumnezeu, dar desprinzându-le de voia lui Dumnezeu, ca pe niște dumnezei idoli, ca pe niște vrăji.
Noi, ortodocșii, folosim numerele cu valoare simbolică, sigur dată de Dumnezeu, pentru a ne lega de Dumnezeu și nu pentru a ne despărți de El inventând dumnezei noi. Pentru noi numele de Iisus nu are o valoare magică, de puteri impersonale, lăsate Lui ci ne leagă, prin pomenire, de Persoana Mântuitorului, cu condiția ca această pomenire să fie pătrunsă de credința în adevărata Persoană a Lui, Persoana a -II-a a Sfintei Treimi, Fiul lui Dumnezeu, Dumnezeu și Om iar nu de o persoană a unui hristos mincinos, numai om, invenție arienească denumit de arienii-protestanți isus.

Dacă cineva folosește cu acest înțeles (Dumnezeu-Om) și numele de isus iar nu Iisus nu greșește decât în scris, că se dezbină de Sfânta Biserică Ortodoxă care, a dorit să sublinieze acest înțeles dumnezeu-omenesc al lui Iisus, și de aceea păstrează Iisus cu doi de i.
Și invers, dacă cineva folosește Iisus cu înțelesul doar de om îl dă anatema Sfântul Apostol Pavel:

Gal.1:7. Care nu este alta, decât că sunt unii care vă tulbură și voiesc să schimbe Evanghelia lui Hristos.
Gal.1:8. Dar chiar dacă noi sau un înger din cer v-ar vesti altă Evanghelie decât aceea pe care v-am vestit-o - să fie anatema


Protestanții și papiștii nu au înțelesul autentic al Persoanei lui Iisus Hristos și, Dumnezeu, în atotînțelepciunea Lui, a îngăduit mutilarea numelui de către eretici și a insuflat păstrarea Lui Iisus cu sensul adevărat teologic la ortodocși, pentru ca noi să ne putem imediat da seama cu cine avem de a face și a ne feri de Biblia sectară, (care are și alte hule nu numai isus), și pentru a ne deosebi cu totul de eretici și a ne feri repede și eficient de învățăturile lor.

Este duhul Sfinților Părinți de la Sinodul 1 ecumenic care nu s-au mulțumit cu nici un termen care puteau să îl interpreteze arienii ca fiind și arian în înțeles și să facă unire cu arienii prin acel termen atacând adevărul. Ei au ales acel cuvânt pe care arienii l-au respins tocmai pentru a afirma, fără șovăială adevărul adevărat că Hristos este

ὀμοουσιος.

Tot așa au hotărât ca atunci când Sfintele Paști cad în aceeași Duminică cu paștele evreiesc să mutăm noi Sfintele Paști să nu se confunde hula evreiască cu realitatea creștinească.

Sfânta Biserică Ortodoxă Română a ales scrierea slavă când eram atacați de papiști cu prozelitismul, pentru a ne deosebi de ei și a ne feri de cădere.
Unii zic, că ori latinii au alterat pronunția din Iisus în Iesus, ori special Biserica Ortodoxă a introdus citirea itacică (η citit ca i în loc de e cum o citesc etaciștii) pentru a se deosebi de papism. De fapt η se citește și după etaciști nu [e] ci [ey] adică între e și i.

Vedeți ce bun e Dumnezeu? Ca să putem să cunoaștem repede de cine trebuie să ne ferim ne-a dat un mijloc simplu pentru oricine (Iisus Ortodoxie-isus erezie):

Gal.5:19. Iar faptele trupului sunt cunoscute, și ele sunt: adulter, desfrânare, necurăție, destrăbălare,
Gal.5:20. Închinare la idoli, fermecătorie, vrajbe, certuri, zavistii, mânii, gâlcevi, dezbinări, eresuri,
Gal.5:21. Pizmuiri, ucideri, beții, chefuri și cele asemenea acestora, pe care vi le spun dinainte, precum dinainte v-am și spus, că cei ce fac unele ca acestea nu vor moșteni împărăția lui Dumnezeu.


Și nu vedeți că ereticii de pe forum turbează, se încăpăținează să suțină ciuntirea numelui celui Sfânt doar pentru că, fără să-și dea seama, susțin prin această ciuntire erezia lor?

Vă mulțumesc pentru întrebare, deoarece, chiar după postare, în aceeași noapte, mi-am dat seama de această reacție ou - u pentru nuanțarea până la capăt a credinței noastre, care nu se leagă de formalități ci dorește adevărul esențial, dar care are ca și chemare la arătare formele exterioare, la prima vedere fără importanță. Vedeți câte semnificații s-au arătat prin această dezbatere aparent simplă Iisus-isus?
Vă mulțumesc tare mult, indiferent de ce credință aparțineți, sper că nu v-am jignit cu discuția despre eretici. Este o denumire dată de Sfânta Scriptură pentru cei ce s-au dezbinat de la Sfânta Biserică din pricina unor credințe greșite. Noi pe toți invităm nu să ne aprobe, nu se ne laude, nu să vină la Sfânta Biserică Ortodoxă ci să caute cu sinceritate, fără compromis, Adevărul adică pe Hristos. La toți le dorim, din toată inima, să-L găsească. Noi mărturisim doar: L-am găsit!


este Ortodoxia.

Cu dragoste întru Hristos, Alexandru
__________________
1Ioan 4:1
Iubiților, nu dați crezare oricărui duh, ci cercați duhurile dacă sunt de la Dumnezeu, fiindcă mulți prooroci mincinoși au ieșit în lume.


SF. MARCU ASCETUL: "Atâta adevăr se află în spusele cuiva câtă siguranță îi dau smerenia, blândețea și dragostea"

Acum este publicată și viața (audio) Bătrânului care mi-a lămurit credința în iubire, aici:
Fratele Traian Bădărău (Tătăică)

Pentru cine dorește să fie ctitor la Catedrala Mântuirii Neamului, iată legătura.

Last edited by ALEXANDRU ANASTASIU; 09.07.2011 at 05:39:15.
Reply With Quote
 

Tags
batjocorirea lui iisus, iisus sau isus



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
scrie undeva in biblie de reincarnare? annajanette Generalitati 144 27.12.2013 20:00:51
Autopsier -unde scrie in Biblie despre el ? elenavioletacocos Slujba inmormantarii 8 05.11.2012 01:48:09
E adevarat ce e scrie in urmatoarea carte? tinutza Biserica Romano-Catolica 23 28.05.2012 18:43:43
PR. IUSTIN PARVU SCRIE PATRIARHULUI SI SF. SINOD!! orthodoxis Stiri, actualitati, anunturi 13 04.06.2008 23:55:17