Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 31.12.2011, 00:02:38
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit Participarea crestinilor la razboi

Doamne ajută!
Știu că, prin acest topic, voi provoca o polemică... dar nădăjduiesc să fie o discuție pașnică și constructivă. :)
Astfel, aș dori să postez o întrebare foaarte complicată, la care - sunt sigură - vor apărea 10000 de răspunsuri diferite: în ce măsură creștinilor le este îngăduit să participe la război?
Din fericire, de câteva decenii, Dumnezeu a binevoit să dăruiască pace țării noastre și nădăjduiesc din toată inima că așa va fi și în continuare căci, fără îndoială, războiul constituie una dintre cele mai grave și dramatice experiențe din istoria omenirii. De aceea, având în vedere faptul că putem discuta relaxați despre această temă (căci știm că... nimeni nu ne va trimite mâine pe front), m-aș bucura să găsim idei și opinii interesante și să păstrăm, în discuția noastră, o atitudine calmă, colegială, zidindu-ne unii pe alții duhovnicește, atât cât ne stă în putință.
Așadar: faptul de a ucide în război constituie un păcat pentru militarii creștini? Un creștin, căruia Hristos i-a poruncit să-și iubească adversarii și chiar să-și sacrifice viața pentru ei, ar avea dreptul de a ucide persoane care nu i-au făcut niciun rău, ci se află în tabăra adversă doar pentru că așa au decis conducătorii politici?
De cine trebuie să asculte creștinul, în timpul unui eventual război: de Hristos, sau de comandanții săi militari?
Cred că, din modul nu prea obiectiv în care am formulat întrebările, v-ați dat seama deja care este poziția mea în această privință. :) Cu riscul de a fi considerată excesiv de radicală și "încremenită în proiect" în interpretarea Scripturii, îmi voi exprima opinia potrivit căreia noi, creștinii, avem datoria sfântă de a ne manifesta, în orice împrejurări, dragostea și îngăduința față de semenii noștri, față de frații noștri de orice naționalitate, rasă, vârstă, situație socială sau religie. Nu avem dreptul de a face rău nimănui, ne este cu desăvârșire interzisă încercarea de a răni pe cineva (fizic sau psihic), chiar dacă împrejurările istorice ne-ar fi potrivnice. Cum ar spune părintele Steinhardt, niciodată nu vom putea invoca drept pretext faptul că "împrejurările ne-au silit" să facem un rău, sau scuza copilărească a neștiinței. Orice ar fi, trebuie să-L ascultăm pe Dumnezeu mai mult decât pe oameni și, din acest motiv, oricât de extremistă și/sau naivă ar părea ideea mea, cred cu tărie că nouă, creștinilor, nu ne este îngăduit să ucidem pe nimeni, nici chiar pe timp de război. Este mai bine pentru un creștin să se lase ucis, decât să ia viața vreunui semen al său, pentru care S-a jertfit Hristos!

Dvs ce credeți? Sunteți de acord cu ideile pe care le-am exprimat?

Doamne ajută!

Pace și bucurie întru Domnul!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
O chemare la razboi Sara I Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 12 14.09.2011 23:36:11
este Romania in razboi? iulyaan Generalitati 27 01.03.2011 11:39:09
Participarea la slujbele Bisericii costel Sfanta Liturghie 9 13.12.2010 11:39:17
Participarea la Sfanta Liturghie caminaris Resurse ortodoxe on-line 3 25.08.2009 19:41:18
Razboi in Georgia Gabri Generalitati 25 18.08.2008 15:50:34