Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 11.01.2013, 22:01:32
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Cătăline, niciodată nu te-am bănuit de rea credință (nu mă refer la confesiune) și refuz chiar și acum să cred așa ceva, trebuie că ești teribil de dezinformat! Nu e topicul adecvat ca să dau amănunte, dar lucrurile nu stau deloc așa, crede-mă! Și-ți poate confirma orice neoprotestant de aici, chiar ne-adventist dacă ar fi...
Chiar neoprotestantii de pe forum mi-au confirmat aceste lucruri. Cred ca tu nu ai inteles in ce ai intrat sau nu ti-au spus inca. Ma indoiesc ca la adventisti e diferit, pentru ca toti se bazeaza pe filozofia lui Luther. Conteaza credinta si nu faptele (au introdus si ei apoi faptele credintei, care tin tot de credinta). Asadar daca esti credincios si ramai in cultul respectiv nu prea ai sanse sa nu te mantuiesti, doar daca pierzi credinta sau pleci din cult (cred ca odata cu ecumenismul poti pleca si din cult, singura problema e sa mergi tot la protestanti, ca la ortodocsi si catolici nu prea cred ei ca te mantuiesti).
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Inchizitia doctor_faustus Biserica Romano-Catolica 34 10.07.2017 18:38:55