Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Dogmatica
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 25.09.2023, 10:20:58
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 3.018
Implicit ”Harul” Duhului Sfant

In titlul topicului am folosit ghilimele pentru a sublinia un... pleonasm (ascuns in formulare), dar prezentul topic va servi si pentru a defini corect cuvantul Harul, deoarece folosirea lui in necunostinta de definitie duce la multe neajunsuri si de aici la neintelegeri.

In primul rand Harul Duhului Sfant este o greseala de formulare deoarece Duhul Sfant este puterea lui Dumnezeu, Care nu poate fi cuantificata fiindca este vesnic maxima si atotputernica, chiar daca e dozata cuantic, (adica precum poate suporta destinatarul) astfel ca sa spunem "Harul puterii lui Dumnezeu" (sau puterea puterii lui Dumnezeu) este o formulare oribila(dpmdv).

Harul, ca definitie crestina(tot dpmdv), este un nivel de calitate duhovniceasca a unui credincios prin care el isi manifesta deschiderea (foarte)subiectiva la a se lasa patruns mai mult sau mai putin de Duhul Sfant, prin asta definindu-se puterea lui de a-L urma pe Hristos pe Calea cea stramta; altfel spus, intelepciune. In dictionar: gratie divina.
Harul este in acest fel foarte personalizat pentru fiecare individ in parte si astfel intelegem de ce avem fiecare decizii diferite in aceleasi "cumpene".

Desi de mai mult timp am proiectat acest topic, am ales acum sa-l public dupa ce am citit in Introducere la Marturisiri(Fericitul Augustin), pag. 15 formularea: "harul lui Dumnezeu", "Puterea harului lui Dumnezeu...", care in fond este Duhul Sfant; Duhul Sfant este Acelasi in orice situatie, indiferent daca se aminteste de puterea Lui sau de harul Lui.
Oare s-ar intelege ca actioneaza diferit Duhul Sfant daca spunem "Harul Duhului Sfant", sau simplu, doar "Duhul Sfant"? Sau cat de divina gratie divina (conform DEX) poate avea Duhul Sfant?

Insa daca spunem "harul lui Demetrius", sau "harul lui RappY", sau "harul lui Moroco", se intelege limpede ca sunt trei nivele diferite de Duh Sfant admise de fiecare in inimile lor.
Despre actiunea Duhului Sfant cred este suficient sa spunem Duhul Sfant pentru ca nu-L putem separa pe Duhul Sfant de actiunea Sa sfintitoare.
Doamne ajuta!



P.S.Am deschis acest topic la Dogmatica, desi am vrut sa-l deschid la Profesori de teologie(unde am sa postez linkul).
P.P.S.Va urez succes la comentarii!
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 25.09.2023 at 10:32:35.
Reply With Quote
 

Tags
duhul sfant, har