Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #9  
Vechi 09.12.2023, 23:45:40
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.213
Implicit

Citat:
În prealabil postat de David_1859 Vezi mesajul
Eu să fiu decredibilizat? În fața cui, în fața unora de-alde Streza?
Nu s-a asociat doar Streza cu Simion, ci și Teofan Savu când i-a dat torța unionismului,

https://youtu.be/Nx526qStZfw?t=19

Aici George Simion nici măcar nu avea funcție politică și e clar că Teofan Savu a văzut un potențial în el.

La nunta lui George Simion a fost ÎPS Teodosie care a sfințit și sediul AUR Constanța, deci minim 3 ierarhi s-au asociat, așa că Laur nu e cum îl prezinți tu, poate are mână să-l pregătească pe un om care va face jertfă pentru națiune.

Citat:
În prealabil postat de David_1859 Vezi mesajul
Cred că ai glume tari în seara asta în program.
(La unele emisiuni prin 2018, poate chiar 2019, Hoandră la Realitatea Tv, ca să îl mai pună la punct pe Barna & co., întreba doar „Cine-i Dan Barna?” Și avea dreptate să facă așa ceva, pentru că în spatele „succeselor” de mucava, s-a demonstrat că din punct de vedere politic e cam un nimeni. Și de fapt despre asta era vorba.)
George Simion de la 17 ani face tot felul de acțiuni, nu doar în Basarabia, nu are echivalent în tineretul USR,PNL,PSD ca activitate, energie, tenacitate, omul e un fenomen politic despre care se va vorbi în cărțile de istorie pentru perioada 2019 -2030.

Citat:
În prealabil postat de David_1859 Vezi mesajul
Eu sînt și român și cetățean român, dar vreau să îți spun, în caz că n-ai aflat, că Rusia, după ce cam termină cu vajnicii ucraineni războinici proxy ai altora, există șanse mari să înceapă să bată și la porțile Europii.
Rușii l-au omorât pe Prigojin, care le-a oferit Mariupol, Soledar, Bakhmut-Artiomovsk și s-a implicat în lupte feroce, atunci mi-am dat seama că nu vor câștiga războiul.

Jumătate din armata rusă nu mai vrea să lupte, sunt epuizați de război, mamele și famiilile de pierderi omenești, economia suferă, nivelul de trai scade pt a susține mașinăria de război.

Crezi că toți sunt nebuni să se aventureze într-o chestie care le va distruge statul ?

Rușii nu mai au capacitate să cucerească niciun oraș mare din Ucraina, nici măcar Khersonul nu sunt în stare să-l elibereze deși au jumătate din provincie capturată, nici Zaporojia.
Nu pot să ia nici măcar un oraș lipit de granița lor mai mare.

Citat:
În prealabil postat de David_1859 Vezi mesajul
Aș vrea totuși să știu, există oameni în conducerea BOR care să vrea „ucrainizarea” BOR? Nu de alta, dar sîntem într-un context în care într-un viitor nu prea îndepărtat s-ar putea să „obțină” așa ceva. Asta în cazul unui scenariu mai „favorabil” pentru ei. Nu de alta, dar se pot imagina chiar și scenarii mult mai sumbre, așa elegant vorbind.
Nu vezi că rușii nu vor distrugerea ucrainienilor, deci după ce se va termina războiul în 10 ani se va reveni la o linie de pace cu ucrainienii, de ce crezi tu că ar distruge un popor care seamănă foarte mult cu ei și din care se fac înrudiri de sânge ?
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote