Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #141  
Vechi 11.01.2009, 18:42:12
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurschepsis Vezi mesajul
Silverstar, tu nu ai inteles ca avem la "carma" tarii o masa compacta de indivizi fara nici un Dumnezeu? Inclusiv domnul presedinte. Nu ai inteles ca nu exista partide?
[COLOR=green]Știu foarte bine pe cine avem la conducere. Stiu cine ne conduce... Dar, ACUM - Băsescu este o necesitate! [/COLOR]
[COLOR=green]Imi pare rau ca nu pot spune mai mult![/COLOR]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
  #142  
Vechi 11.01.2009, 18:56:52
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurschepsis Vezi mesajul
Doamne-ajuta!

Totusi, cineva trebuie sa inceapa. Dan Puric a si inceput. Trebuie doar sa-si asume drumul. Toti marii martiri ai neamului nu au dat inapoi cand au trebuit sa treaca prin iad. Si nici armatele lor. Aceasta e calea. Singura.
E, vom vedea.

Doamne-ajuta!
[COLOR=green]Ce-a inceput Dan Puric? Doamne fereste-ne! [/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]Poti sa-mi spui ce au facut, ca senatori, Dolanescu si Irina Loghin, prin ce s-au remarcat, cate iesiri la tribuna parlamentului au avut, in cate proiecte au fost implicati? [/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]Dan Puric este un om superficial, debusolat, nehotarat, fara un scop precis... De ce spun asta? Un adevarat profesionist se indreapta spre o singura meserie si asta ca s-o faca bine. Ori, acesta, Dan Puric este regizor, actor, patron de trupa de teatru... Ok, prin ce s-a remarcat? Ce-a facut pana acum BINE, DE APRECIAT? Cate premii are, macar nationale? [/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]De ce nu ne gandim la Cristi Mungiu, care fara nici un fel de trancaneli si tonomate, a adus cinematografiei romane multe premii cu filmul 4, 3, 2?... [/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]Zilele trecute Dan Puric a avut o apariție la RTV. A fost penibil. La un moment dat, mi s-a facut mie rusine de rusinea lui si am schimbat canalul. [/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]Dar, gusturile nu se discuta... [/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]Inca nu am auzit pe cineva sa-si fi depus candidatura pentru prezidentiale. Insusi Basescu a spus ca nu stie daca o va face... [/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]Vom vedea dupa europarlamentarele din iunie cine ne sunt candidatii... Si Florin Calinescu s-a visat senator si acum, dupa ce s-a facut de ras, nimeni nu se mai intereseaza de el...[/COLOR]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
  #143  
Vechi 11.01.2009, 19:08:41
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de silverstar Vezi mesajul
[COLOR=green]Ce-a inceput Dan Puric? Doamne fereste-ne! [/COLOR]

[COLOR=green]Poti sa-mi spui ce au facut, ca senatori, Dolanescu si Irina Loghin, prin ce s-au remarcat, cate iesiri la tribuna parlamentului au avut, in cate proiecte au fost implicati? [/COLOR]

[COLOR=green]Dan Puric este un om superficial, debusolat, nehotarat, fara un scop precis... De ce spun asta? Un adevarat profesionist se indreapta spre o singura meserie si asta ca s-o faca bine. Ori, acesta, Dan Puric este regizor, actor, patron de trupa de teatru... Ok, prin ce s-a remarcat? Ce-a facut pana acum BINE, DE APRECIAT? Cate premii are, macar nationale? [/COLOR]

[COLOR=green]De ce nu ne gandim la Cristi Mungiu, care fara nici un fel de trancaneli si tonomate, a adus cinematografiei romane multe premii cu filmul 4, 3, 2?... [/COLOR]

[COLOR=green]Zilele trecute Dan Puric a avut o apariție la RTV. A fost penibil. La un moment dat, mi s-a facut mie rusine de rusinea lui si am schimbat canalul. [/COLOR]

[COLOR=green]Dar, gusturile nu se discuta... [/COLOR]

[COLOR=green]Inca nu am auzit pe cineva sa-si fi depus candidatura pentru prezidentiale. Insusi Basescu a spus ca nu stie daca o va face... [/COLOR]

[COLOR=green]Vom vedea dupa europarlamentarele din iunie cine ne sunt candidatii... Si Florin Calinescu s-a visat senator si acum, dupa ce s-a facut de ras, nimeni nu se mai intereseaza de el...[/COLOR]
Uite aici cate premii are
Nominalizări și premii
  • Marele Premiu la cea de-a 8-a ediție a Festivalului Internațional de Monodrama din Bitola, Macedonia, 2006
  • Premiul de excelență pentru Maestru al teatrului românesc, ambasador al spiritului poporului român, folosind tăcerea ca limbaj universal, acordat de Firma olandeză Den Braven
  • Premiul "Aristizza Romanescu" al Academiei Române pentru realizările din cinema și teatru
  • Premiul [COLOR=#002bb8]UNITER[/COLOR] pentru Teatru Non-verbal, 2003
  • Marele Premiu la Festivalul One Man Show de la Chișinău
  • Marele Premiu [COLOR=#002bb8]UNESCO[/COLOR] pentru Dezvoltare Culturală - "pentru promovarea artei scenice românești în străinătate (modalități de exprimare scenică)
  • Marele Premiu al Fundației „Anastasia", 2002
  • Ordinul Național Steaua României în grad de Cavaler - "pentru servicii excepționale în cultură", 2000
  • Premiul [COLOR=#002bb8]UNITER[/COLOR] acordat de Secția Română a Asociației Internaționale a Criticilor de Teatru pentru spectacolul "Toujours l`amour", 1999
  • Premiul pentru Teatru de Pantomimă acordat de Secția Română a Asociației Internaționale a Criticilor de Teatru - Fundația Teatrul XXI, 1997
  • Premiul "Constantin Tănase" la Festivalul Umorului pentru rolul principal din "Omul care a văzut moartea"
  • Premiul Chicago Artists International Program, 1996
  • Premiul special la cel de-al doilea Festival al Pantomimei de la St. Croix - Elveția
  • Premiul Golden Arena la Festivalul Internațional de film de la Pula - Iugoslavia pentru rolul principal din "Broken Youth"
  • Premiul I la Festivalul de Film de la Costinești pentru spectacolul de pantomimă "Jocul", 1987
Membru al Asociatiei pentru Promovarea Artistilor de Teatru din Elvetia
Asta asa ca sa nu mai vorbesti despre ceea ce nu stii
Reply With Quote
  #144  
Vechi 11.01.2009, 19:21:58
truthtostone's Avatar
truthtostone truthtostone is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 249
Implicit

De ce nu ne gandim la Cristi Mungiu, care fara nici un fel de trancaneli si tonomate, a adus cinematografiei romane multe premii cu filmul 4, 3, 2?...

Ma scuzati,ce legatura are posesia unor premii cu estimarea valorii unui om?Adica,hai cu ala ca ala are mai multe diplome?Cine se ocupa de ce trebuie(si spun Ortodoxie) atunci ala ocupa un loc mai in fata.Parerea mea

Sau Nietzsche valoreaza mai mult ca parintele Cleopa?(sincer nu as pune un scriitor/ganditor/filosof faimos nici peste cel mai mic ortodox.)
__________________
Nu îi spune Lui Dumnezeu cât de mari sunt problemele tale.Spune-le problemelor tale cât de mare este Dumnezeu.
Reply With Quote
  #145  
Vechi 11.01.2009, 19:33:04
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihai07 Vezi mesajul
Uite aici cate premii are
Nominalizări și premii
  • Marele Premiu la cea de-a 8-a ediție a Festivalului Internațional de Monodrama din Bitola, Macedonia, 2006
  • Premiul de excelență pentru Maestru al teatrului românesc, ambasador al spiritului poporului român, folosind tăcerea ca limbaj universal, acordat de Firma olandeză Den Braven
  • Premiul "Aristizza Romanescu" al Academiei Române pentru realizările din cinema și teatru
  • Premiul [COLOR=#002bb8]UNITER[/COLOR] pentru Teatru Non-verbal, 2003
  • Marele Premiu la Festivalul One Man Show de la Chișinău
  • Marele Premiu [COLOR=#002bb8]UNESCO[/COLOR] pentru Dezvoltare Culturală - "pentru promovarea artei scenice românești în străinătate (modalități de exprimare scenică)
  • Marele Premiu al Fundației „Anastasia", 2002
  • Ordinul Național Steaua României în grad de Cavaler - "pentru servicii excepționale în cultură", 2000
  • Premiul [COLOR=#002bb8]UNITER[/COLOR] acordat de Secția Română a Asociației Internaționale a Criticilor de Teatru pentru spectacolul "Toujours l`amour", 1999
  • Premiul pentru Teatru de Pantomimă acordat de Secția Română a Asociației Internaționale a Criticilor de Teatru - Fundația Teatrul XXI, 1997
  • Premiul "Constantin Tănase" la Festivalul Umorului pentru rolul principal din "Omul care a văzut moartea"
  • Premiul Chicago Artists International Program, 1996
  • Premiul special la cel de-al doilea Festival al Pantomimei de la St. Croix - Elveția
  • Premiul Golden Arena la Festivalul Internațional de film de la Pula - Iugoslavia pentru rolul principal din "Broken Youth"
  • Premiul I la Festivalul de Film de la Costinești pentru spectacolul de pantomimă "Jocul", 1987
Membru al Asociatiei pentru Promovarea Artistilor de Teatru din Elvetia
Asta asa ca sa nu mai vorbesti despre ceea ce nu stii
[COLOR=green]Si astea-l recomanda ca fiind un potential presedinte bun, capabil? Fiti logici, oameni buni! Nu va pierdeti in fata unui mascarici care va joaca pe degete pentru ca stapaneste arta cuvantului, ca orice actor...[/COLOR]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
  #146  
Vechi 11.01.2009, 19:38:40
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Citat:
În prealabil postat de truthtostone Vezi mesajul
De ce nu ne gandim la Cristi Mungiu, care fara nici un fel de trancaneli si tonomate, a adus cinematografiei romane multe premii cu filmul 4, 3, 2?...

Ma scuzati,ce legatura are posesia unor premii cu estimarea valorii unui om?Adica,hai cu ala ca ala are mai multe diplome?Cine se ocupa de ce trebuie(si spun Ortodoxie) atunci ala ocupa un loc mai in fata.Parerea mea

Sau Nietzsche valoreaza mai mult ca parintele Cleopa?(sincer nu as pune un scriitor/ganditor/filosof faimos nici peste cel mai mic ortodox.)
[COLOR=green]Dumnezeule, da' aici nu-i vorba de ortodoxie? Cine vorbeste despre ortodoxie? Aici se vorbeste despre soarta unei tari, despre milioane de oameni, dincolo de legi si de dogme!... [/COLOR]
[COLOR=green]Oameni buni, nu confundati Romania - o țară, cu o biserică? Se poate așa ceva? [/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]Gata! Nu mai postez! Aici e iadul! Se vade ca nu aveti un pic de iubire, dăruire, înțelegere fata de tara si semenii noștri...[/COLOR]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
  #147  
Vechi 11.01.2009, 19:40:15
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de silverstar Vezi mesajul
[COLOR=green]Si astea-l recomanda ca fiind un potential presedinte bun, capabil? Fiti logici, oameni buni! Nu va pierdeti in fata unui mascarici care va joaca pe degete pentru ca stapaneste arta cuvantului, ca orice actor...[/COLOR]
Sta linistita, nu te mai stresa atat ca nu o sa candideze la presedentie.
Dar premiile de mai sus arata ca este o adevarata valoare. Indeferent de ceea ce zic unele persoane neavizate.
Reply With Quote
  #148  
Vechi 11.01.2009, 19:49:33
truthtostone's Avatar
truthtostone truthtostone is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 249
Implicit

Citat:
În prealabil postat de silverstar Vezi mesajul
[COLOR=green]Dumnezeule, da' aici nu-i vorba de ortodoxie? Cine vorbeste despre ortodoxie? Aici se vorbeste despre soarta unei tari, despre milioane de oameni, dincolo de legi si de dogme!... [/COLOR]
[COLOR=green]Oameni buni, nu confundati Romania - o țară, cu o biserică? Se poate așa ceva? [/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]Gata! Nu mai postez! Aici e iadul! Se vade ca nu aveti un pic de iubire, dăruire, înțelegere fata de tara si semenii noștri...[/COLOR]
Doamna,dumneavoastra credeti ca tara aceasta fara ORTODOXIE valoreaza ceva?Nu se vorbeste de Ortodoxie ?:).Dumneavoastra probabil va referiti la lucruri MULT mai importante decat ortodoxia,dincolo de biserica.A...stati,nu exista !
Ce-mi pasa mie daca imi da conducatorul un trai decent(salarii mamut),dar imi scoate religia din scoala?
Cand mor, ma ia Dumnezeu cu pamant cu tot?
De Hristos isi mai aduce aminte cineva?
__________________
Nu îi spune Lui Dumnezeu cât de mari sunt problemele tale.Spune-le problemelor tale cât de mare este Dumnezeu.
Reply With Quote
  #149  
Vechi 11.01.2009, 20:00:07
laurschepsis laurschepsis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 602
Implicit

Citat:
În prealabil postat de silverstar Vezi mesajul
[COLOR=green]Ce-a inceput Dan Puric? Doamne fereste-ne! [/COLOR]

[COLOR=green]Poti sa-mi spui ce au facut, ca senatori, Dolanescu si Irina Loghin, prin ce s-au remarcat, cate iesiri la tribuna parlamentului au avut, in cate proiecte au fost implicati? [/COLOR]

[COLOR=green]Dan Puric este un om superficial, debusolat, nehotarat, fara un scop precis... De ce spun asta? Un adevarat profesionist se indreapta spre o singura meserie si asta ca s-o faca bine. Ori, acesta, Dan Puric este regizor, actor, patron de trupa de teatru... Ok, prin ce s-a remarcat? Ce-a facut pana acum BINE, DE APRECIAT? Cate premii are, macar nationale? [/COLOR]

[COLOR=green]De ce nu ne gandim la Cristi Mungiu, care fara nici un fel de trancaneli si tonomate, a adus cinematografiei romane multe premii cu filmul 4, 3, 2?... [/COLOR]

[COLOR=green]Zilele trecute Dan Puric a avut o apariție la RTV. A fost penibil. La un moment dat, mi s-a facut mie rusine de rusinea lui si am schimbat canalul. [/COLOR]

[COLOR=green]Dar, gusturile nu se discuta... [/COLOR]

[COLOR=green]Inca nu am auzit pe cineva sa-si fi depus candidatura pentru prezidentiale. Insusi Basescu a spus ca nu stie daca o va face... [/COLOR]

[COLOR=green]Vom vedea dupa europarlamentarele din iunie cine ne sunt candidatii... Si Florin Calinescu s-a visat senator si acum, dupa ce s-a facut de ras, nimeni nu se mai intereseaza de el...[/COLOR]
Doamne-ajuta!

Hai sa recapitulam, ca asa nu ajungem nicaieri. Deja discutia a derapat.

Daca vrei sa discutam de ce Dan Puric ar avea datele necesare pentru a incerca sa ajunga Presedintele Romaniei atunci te rog nu face comparatii inegale (Irina Loghin, Irina Dolanescu, Florin Calinescu).

Ce cauta Cristi Mungiu intr-o astfel de discutie? Nu l-am auzit luand o pozitie publica fata de ce se intampla in aceasta tara. Ai idee in cate locuri din tara Dan Puric a vorbit despre noi, despre cine suntem (cu bune si rele)?

[SIZE=3]Noi vorbim de necesitatea unui presedinte crestin ortodox care sa inteleaga ce se petrece cu acest neam si care sa aibe o viziune NIHIL SINE DEO (nimic fara Dumnezeu).[/SIZE]

Theodor Paleologu ar putea fi si el o optiune dar, nu l-am perceput ca pe o persoana angajata pe un culoar crestin-ortodox. O sa-l vedem la treaba. Va beneficia de suficienta expunere pentru a face masura calitatilor.

Despre cine e Dan Puric s-a scris destul ca sa intelegi. Interbi de premii si au fost deja postate de 2 ori. Vorbesti de recomandari. Si astea au fost postate. Am senzatia ca noi citim ce scrii pe acest topic, dar tu nu vrei sa citesti ce scriu ceilalti?

Am inteles. Nu il consideri apt pentru Cotroceni. Eu iti respect parerea. Tu il vezi acolo pe Basescu. Eu iti tot repet, pe un forum crestin ortodox, ca Marinarul s-a urcat in cabina de comanda a vaporului pe care suntem si noi SI A PLECAT LA DRUM UITAND-UL PE DUMNEZEU PE MAL si tu nu citesti. De aceea, te intreb direct:

Pentru tine conteaza daca Presedintele Romaniei este un adevarat crestin ortodox sau iti este suficient ca stie sa-si faca cruce?

Doamne-ajuta!
__________________
Parintele Arsenie Boca: Am vrut sa pun mana pe radacina durerii, care nu este alta decat pacatul... Rugandu-ma - pentru Pacea a toata lumea si pentru bunastarea Sfintelor lui Dumnezeu Biserici - aud deodata in urechea dinauntru infruntarea amarnica: "Nu te ruga de Mine sa le dau Pace, roaga-te de oameni sa-si schimbe purtarile, daca vor sa mai vada Pace pe pamant"..."
Reply With Quote
  #150  
Vechi 11.01.2009, 20:12:04
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tot-Laurentiu Vezi mesajul
Dan Puric Presedinte!

Cei carora nu le este indiferenta soarta poporului roman si a neamului omenesc stiu ca vremurile sunt foarte tulburi, ca perioada actuala de crize si framantari, sunt menite sa indrepte lumea spre totalitarismul cel mai intunecat, spre o Noua Ordine Mondiala, in care natiunile vor disparea, in care statele vor fi spulberate, in care libertatile vor fi abolite, in care controlul si supravegherea vor fi totale, in care credinta in Dumnezeu va fi inlocuita cu credinta in mesia innegurat. In aceste conditii, pentru a nu disparea ca neam si tara, pentru a putea pastra vie in amintirea si constiinta noastra memoria si prezenta Dumnezeului celui Adevarat, pentru a nu deveni sclavii robotizati ai celor care urmaresc disolutia oricaror valori umane, trebuie sa incepem sa lucram lucrul cel drept, trebuie sa ne implicam pentru a nu-i lasa pe altii sa decida in locul nostru, trebuie sa ne adunam si sa ramanem uniti, trebuie sa actionam cu totii in aceeasi directie, trebuie sa alegem mai degraba moartea decat tradarea Crezului nostru Ortodox. Cum politicienii nostri, in majoritatea cazurilor, urmaresc interese straine interesului national, si cum deciziile privind soarta tarii se iau la nivel politic, e necesara aparitia unei noi clase politice, nu neaparat formata din tineri, devotata patriei, poporului si Bisericii Ortodoxe, care sa se opuna planurilor oculte de instaurare a Noii (Dez)Ordini Mondiale, care sa vizeze intronarea in Romania a preceptelor si poruncilor divine, care sa faca din Romania cu adevarat Gradina Maicii Domnului. Cum anul acesta au loc alegeri prezidentiale si parlamentare, noi, cei care ne-am saturat de indolenta si ratacirea generatiei de politicieni post-decembriste, ar trebui sa propunem, sa alegem si sa sprijinim un singur candidat pentru conducerea statului, o personalitate care s-a remarcat ca bun roman si aparator al valorilor neamului si crestinismului. Cineva a sugerat, si eu mi-am oferit sprijinul, ca cel mai indicat ar fi Dan Puric.

Frate Dan Puric, te rugam sa accepti sa fi candidatul Partidului National Crestin pentru functia suprema in stat! Partidul National Crestin nu exista deocamdata decat ca initiativa si proiect al unor internauti crestini, dar cu ajutorul lui Dumnezeu vom depasi barierele spatiului virtual pentru a face din el o alternativa viabila la masa partidelor politice actuale, spre Slava lui Dumnezeu, si spre cinstea poporului roman drept-maritor.

by http://bataiosu.wordpress.com/2009/0...ic-presedinte/
Ar fi bine inainte de a mai posta sa cititi ce scrie in blogul lui Bataiosu Mircea la care face trimitere fratele Laurentiu.Dupa aceea poate, veti gandi cum gandesc eu acum ca totul este o mare aiureala.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Dan Puric Agkelos Generalitati 37 08.02.2014 01:01:54
Presedintele CJ Arges, retinut Melissa Generalitati 2 26.01.2011 21:46:15
Presedintele UE eulaura Generalitati 18 23.11.2009 12:35:05
Presedintele Romaniei, Traian Basescu a vizitat Sfantul Munte Athos! mihailt Generalitati 1 30.05.2009 02:24:19
Dan Puric peps Generalitati 0 01.03.2009 22:44:57