Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 22.09.2009, 16:46:20
sergiu's Avatar
sergiu sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 451
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Deci tot citind pe forumul asta dumneavoastra nu ati putut decat concluziona ca ateii sunt mai sinceri in credinta lor decat ortodocsii!!!! Dumneavoastra sunteti sigur ca prin modul acesta de perceptie a lucrurilor si realitatii puteti interpreta corect Biblia????????????

Recunoasteti ca ati iesit la vanatoare de " credinciosi caldicei" si nu sunteti nicidecum aici pentru a constientiza ca denominatiunea dumneavoastra e gresita si nu are nici o legatura cu Biserica din timpul Sfintilor Apostoli?
Pe vremea Apostolilor exista exact Biserica Ortodoxa, si pur si simplu nu vreti sa acceptati acest lucru pentru ca preferati sa faceti prozelitism pentru ca asta va cere confesiunea dumneavoastra. Este logic ca o singura Biserica, o singura confesiune este si poate fi cea adevarata, cea din timpul Sfintilor Apostoli...cele care au aparut dupa 1054 sunt niste inventii hilare si atat
Bafta la vanatoarea de " credinciosi caldicei"...numai ca ati gresit forumul, un simplu sfat!!!
Interesant este locul in care "pescuieste" acest condor. Nu se duce pe forumuri de interes general unde sa atraga unii care sunt cu totul rataciti ci vine aici unde se presupune ca vizitatorii sunt crestini ortodocsi (in mare). Deci practic problema este nu ca trebuie salvati unii care nu cred in nimic, ci ca trebuie deturnati de la adevarata credinta cei care sunt crestini ortodocsi!
Ma bucur ca astfel te demasti d-le condor. Tu poate crezi ca-l slujesti pe Dumnezeu, eu insa am mari dubii...
__________________
Doamne, Dumnezeul meu, desi nu am facut nici un bine inaintea Ta, da-mi dupa harul Tau, sa pun inceput bun.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 22.09.2009, 16:46:54
iulyaan's Avatar
iulyaan iulyaan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.09.2006
Mesaje: 315
Implicit

au pus parul pe unii "eretici"?sincer?foarte bine.......chiar unii merita.din plin........dar,condor...de ce esti rautacios?unii "eretici"au pus parul si pe altii....de asta nu ai auzit din ziarele vremii?aaaaaaaaaaaaaa,scuzama.....vezi doar partea pozitiva?uitate si la partea negativa!stiii care este partea negativa la ortodocsi?ca le-a dat aripi sa-si faca veacul acesti protestanti in romania.....nu au ce cauta aici....de exemplu in serbia nu prea au ce cauta......de ce tocmai in romania.....?chiar si-n grecia sunt fugariti......ce cauta acestia aici?au venit cu tone de ajutoare din germania si america ca sa ne ademeneasca?mai bine stam in saracia noastra si nu avem nevoie de ......."zdremtele"lor din germania si america.........doamne ajuta
Reply With Quote
  #43  
Vechi 22.09.2009, 16:55:26
condor
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sia;167863

Stiu ca vin cu acest raspuns cu oarece intarziere ,dar nadajduiesc ca va fi bine primit .
Botezul pruncilor este porunca divina , nu este ceva formal !
Ce ne spune Domnul prin Matei (18:3 ) ?
[B
"Adevarat zic voua: De nu va veti intoarce si nu veti fi ca pruncii, nu veti intra in[/b] imparatia cerurilor"
Si cel ce va primi un copil ca acesta intru numele Meu, pe Mine Ma primeste ,, aici Domnul face trimitere directa la botez spunand ,,in numele Meu ,,
Nu avem conditie pana cand pruncii nu vor deveni adulti, ci exact opusul , pana cand adultii nu vor redeveni ca pruncii.
s-a botezat , el si toti ai lui indata (Fapte 16-33 ) sigur prin toti ai lui se intelege ca si copiii.
Dumnezeu a poruncit circumcizia si bineinteles pruncul nu era intrebat daca vrea ..si asa facem legatura cu botezul nostru , crestin .
Ce citim in Matei 19-15
Iar Iisus a zis :Lasati copiii si nu-i opriti sa vina la Mine ,ca a unora ca acestia este imparatia cerurilor .
Si punandu-Si mainile peste ei ,S-a dus de acolo .
Oare nu Le-a transmis har Domnul ,punand mana pe ei ,fara ca acei copii sa fi cerut ?
1. In niciunul din citatele dvs., referitoare la copii, nu se vorbeste despre botez. Daca veti cauta in Sfanta Scriptura, veti vedea ca acolo unde se foloseste cuvantul "botez", se vorbeste si despre "propovaduire", "credinta", "marturie","ascultarea Cuvantului", etc. Interpretarea dvs. este chinuita, trasa de par.

2. Circumcizia era facuta, la 8 zile de la nastere, copiilor de evrei. Singurele conditii pentru ca un copil sa fie circumcis erau urmatoarele:
- sa fie de parte barbateasca;(lucru pe care nu-l putea alege copilul).
- sa fie evreu (copilul nu putea alege daca vrea sau nu sa fie evreu - adica, sa faca parte din poporul ales).
Ce voiati sa-l intrebe pe un copil de evreu? Daca vroia sa fie evreu?

In cazul botezului, lucrurile stau cu totul altfel. Este nevoie de vestirea Evangheliei, de credinta in Evanghelia lui Hristos si de marturisirea acestei credinte. Oricine se poate boteza daca crede si marturiseste acest lucru, indiferent de varsta. O spune foarte clar Sfanta Scriptura.

3. Faptele Apostolilor 16:33. Cititi si versetul anterior." Si au vestit Cuvantul Domnului, atat lui cat si tuturor celor din casa lui."(Fapte 16:32) "Toti cei din casa lui" erau persoane carora li se putea vesti Cuvantul Domnului.

Sunt 5 cazuri asemanatoare in Sfanta Scriptura. De aceste cazuri se agata cei care vor sa se foloseasca de Sfanta Scriptura, pentru a argumenta un botez nebiblic. Am incercat sa explic, cu Sfanta Scriptura, acele 5 cazuri, aici:
http://www.crestinortodox.ro/forum/n...reply&p=161262
Reply With Quote
  #44  
Vechi 22.09.2009, 17:05:59
condor
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Recunoasteti ca ati iesit la vanatoare de " credinciosi caldicei" si nu sunteti nicidecum aici pentru a constientiza ca denominatiunea dumneavoastra e gresita si nu are nici o legatura cu Biserica din timpul Sfintilor Apostoli?

Bafta la vanatoarea de " credinciosi caldicei"...numai ca ati gresit forumul, un simplu sfat!!!
Ma judecati gresit. Cineva m-a numit "aconfesional", si nu a fost departe de adevar. Nu ma intereseaza confesiunea sau religia din care face parte un om. Important este sa faca voia Domnului, acolo unde se gaseste, si sa ajunga la mantuire prin credinta in jertfa lui Hristos.

Nu pot sa ascund faptul ca, totusi urmaresc ceva. Daca imi aduc contributia in a pune Biblia in mana cuiva, sunt foarte bucuros. Imi doresc ca oamenii sa cerceteze, cu rugaciune si dorinta de adevar, Cuvantul lui Dumnezeu. In rest... Dumnezeu sa-i mane unde este voia Lui.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 22.09.2009, 17:38:53
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de condor Vezi mesajul
Ma judecati gresit. Cineva m-a numit "aconfesional", si nu a fost departe de adevar. Nu ma intereseaza confesiunea sau religia din care face parte un om. Important este sa faca voia Domnului, acolo unde se gaseste, si sa ajunga la mantuire prin credinta in jertfa lui Hristos.

Nu pot sa ascund faptul ca, totusi urmaresc ceva. Daca imi aduc contributia in a pune Biblia in mana cuiva, sunt foarte bucuros. Imi doresc ca oamenii sa cerceteze, cu rugaciune si dorinta de adevar, Cuvantul lui Dumnezeu. In rest... Dumnezeu sa-i mane unde este voia Lui.
Da, chiar eu v-am numit " aconfesional"...cum puteti sa mintiti afirmand ca nu va intereseaza religia din care face parte om, dar atunci ce va intereseaza?

Noi crestinii ortodocsi se subintelege ca cercetam " cu rugaciune si dorinta de adevar, Cuvantul lui Dumnezeu" tocmai de aceea ne si numim Ortodocsi, numai ca diferenta este ca noi mergem pe calea cea dreapta in timp ce dumneavoastra nu o cunoasteti, va mai si impleticiti pe calea cea gresita, incercati sa mai trageti dupa dumneavoastra si crestini adevarati dar cu toate acestea va ambitionati sa vindeti castraveti gradinarului

Deci dumneavoastra care se vede ca habar nu aveti sa interpretati nici macar un singur verset din Biblie, ne spuneti noua cum suna Cuvantul lui Dumnezeu...va dati seama cat e de grav???
Reply With Quote
  #46  
Vechi 22.09.2009, 17:48:04
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sergiu Vezi mesajul
Interesant este locul in care "pescuieste" acest condor. Nu se duce pe forumuri de interes general unde sa atraga unii care sunt cu totul rataciti ci vine aici unde se presupune ca vizitatorii sunt crestini ortodocsi (in mare). Deci practic problema este nu ca trebuie salvati unii care nu cred in nimic, ci ca trebuie deturnati de la adevarata credinta cei care sunt crestini ortodocsi!
Ma bucur ca astfel te demasti d-le condor. Tu poate crezi ca-l slujesti pe Dumnezeu, eu insa am mari dubii...
Exact...oricum din ideile contradictorii pe care le expune, eu nu pot sa deduc decat ca este unicul fondator al unei foarte noi secte, pentru ca afirma in continuu ca nu il intereseaza religia din care face parte cineva sau ca religia poate inlocui pe Hristos. Vrea sa propovaduiasca Cuvantul lui Dumnezeu, dar adaptat de el...pentru ca altfel ar trebui sa se rezume la inmanarea Bibliei fiecarui " ratacit " si sa-si vada de treaba lui...pentru ca practic toti pot interpreta Biblia fara sa auda interpretarile lui, nu?
Nu stiu ...eu nu inteleg cum pot crede in principiul " Sola Scriptura" impreuna cu principiul nerecunoscut " in interpretarea mea trunchiata"

Last edited by AndruscaCIM; 22.09.2009 at 17:54:05.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 22.09.2009, 18:08:27
condor
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Exact...oricum din ideile contradictorii pe care le expune,
Va rog, dati un exemplu de idei contradictorii, pe care le-am expus.

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
eu nu pot sa deduc decat ca este unicul fondator al unei foarte noi secte,
Va multumesc, dar ma supraestimati. Nu sunt decat un biet functionar si simplu membru al unei biserici recunoscute de statul roman.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 22.09.2009, 18:15:36
condor
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Da, chiar eu v-am numit " aconfesional"...cum puteti sa mintiti afirmand ca nu va intereseaza religia din care face parte om, dar atunci ce va intereseaza?
Va inteleg. Atasamentul exagerat pentru o anumita confesiune religioasa il poate face pe om sa creada ca toti sunt la fel de atasati de confesiunea din care fac parte.

Si mai exista un risc, si mai mare. Atasamentul exagerat fata de o religie este in detrimentul atasamentului fata de Hristos.

Sa nu mai vorbim de fanatismul generat de un astfel de atasament. Sper ca nu ati ajuns pana la acel stadiu.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 22.09.2009, 18:36:36
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de condor Vezi mesajul
Nu este bine ci este nevoie ca un credincios sa cunoasca Sfanta Scriptura. Asta, pentru a ne feri de inselatoriile care vin din toate partile (chiar si din altare sau de la amvoane) si pentru a primi cunostinta care duce la mantuire. "Din pruncie cunosti Sfintele Scripturi, care pot sa-ti dea intelepciunea care duce la mantuire prin Hristos Iisus. Toata Scriptura este insuflata de Dumnezeu si de folos ca sa invete, sa mustre, sa indrepte, sa dea intelepciune in neprihanire, pentru ca omul lui Dumnezeu sa fie desavarsit si cu totul destoinic pentru orice lucrare buna." (2 Timotei 3:15-17)



Asa este. Cunoasterea este inutila daca nu pui in practica ceea ce cunosti. Iar punerea in practica este inutila daca nu este facuta cu dragoste (1 Corinteni cap.13).

Dar, nu trebuie sa minimalizam rolul cunoasterii. Nu suntem adepti ai sloganului "crede si nu cerceta".



Care "noi cei de azi care memoram versete biblice"? La cine va referiti?

Iar in ceea ce priveste credinta bunicilor... parea mai puternica in functie de conjunctura (in lumea satului nu-ti permiteai sa-ti faci de cap - te stiau toti). Dar, adevarata credinta s-a vazut cand firea omeneasca a fost rascolita. Am citit niste articole din presa anilor 1920, in care "bunicii" si-au marturisit credinta punand parul pe unii "eretici", la indemnul "preafericitilor". De asemenea, daca citi romanul "Rascoala" (inspirat din fapte reale), de Liviu Rebreanu veti gasi niste manifestari reale ale credintei: crime, violuri, etc.




"Va indemn sa luptati pentru credinta data sfintilor odata pentru totdeauna"- scria Sfantul Apostol Iuda. Ce justificare aveti pentru adaugirile aduse acelei credinte primare, pline de putere? Era cumva incompleta acea credinta? Stim noi, adaugitorii, mai mult decat Sfintii Apostoli?

Iubitul meu, una e ceea ce va impune secta sa ganditi si alta e realitatea de care ne lovim, este foarte clar ca o interpretare, o credinta inafara Bisericii e erezie, vezi, conform cu principiul dumneavoastra, s-au format sectele, "ce sa ascultam noi de Biserica, n-are dreptate" si in subiectivismul nostru creem erezii peste erezii, asa cu Biblia in mana
Faptul ca o mana de oameni se aduna regulat , citesc din Scriptura,canta si au o traire morala nu-i face automat Biserica lui Hristos ci doar o gasca de razvratiti, iar neascultarea, mandria, e pacatul de capatai

Apoi mie mi se pare o jignire adusa bunicilor mei si ai tai, sa pui in carca lor pacatele unora sau altora si sa spui "uite asta era "credinta" lor" dar e ceva tipic pt neo-protestanti!
criminali, violatori etc, au existat si vor exista cat va tine lumea,

Versetul scos din context pe care-l aduci, vorbeste despre credinta nu despre Sola Scriptura, credinta data odata pt todeauna este aceea in Iisus Hristos, aici nu se vorbeste despre moduri de inchinare, despre traire sau organizare cultica
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote
  #50  
Vechi 22.09.2009, 18:44:33
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de condor Vezi mesajul
Ma judecati gresit. Cineva m-a numit "aconfesional", si nu a fost departe de adevar. Nu ma intereseaza confesiunea sau religia din care face parte un om. Important este sa faca voia Domnului, acolo unde se gaseste, si sa ajunga la mantuire prin credinta in jertfa lui Hristos.

Nu pot sa ascund faptul ca, totusi urmaresc ceva. Daca imi aduc contributia in a pune Biblia in mana cuiva, sunt foarte bucuros. Imi doresc ca oamenii sa cerceteze, cu rugaciune si dorinta de adevar, Cuvantul lui Dumnezeu. In rest... Dumnezeu sa-i mane unde este voia Lui.

Ma tot intreb, ce rost a avut infintarea Bisericii de catre Hristos si de catre Apostoli, daca tot nu conteaza, daca conteaza numai "Tu si iisus" ce nevoie mai avem de biserici, de slujbe, de predici, de cantece? nu ar fi mai bine sa impartim biblii pe strada si sa le zicem oamenilor, "cititi-le urmati-le si mantuiti-va" va dati seama unde s-ar ajunge
Ma tot gandesc la neo-protestantii care afirma, "religia nu conteaza" de ce mai fac parte dintr-o adunare care oricum n-are niciun rost, ce-i determina sa mai mearga la o anumita confesiune, sa se boteze intr-o anumita confesiune , sa plateasca cotizatie unei anumite confesiuni fara nici un rol si nici un rost?
Care pastor ar zice vreodata "nu conteaza religia, nu conteaza confesiunea, defapt nu stiu de ce mai veniti la adunare, mergeti acasa, studiati Biblia si mantuiti-va, noi aici nu avem niciun rol"
cand un neo-protestant afirma "religia nu conteaza" isi darama propria credinta si isi contrariaza propria confesiune din care face parte
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote
Răspunde

Tags
dfgergheg



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Au protestantii si neoprotestantii o Traditie proprie? Florin-Ionut Secte si culte 90 14.02.2012 13:25:48
problema mea... soulonfire Generalitati 41 18.08.2011 21:46:52
am si eu o problema.. noname Umanitare 6 26.12.2008 00:16:18
Dialogul ortodoxiei cu neoprotestantii PadreCory Secte si culte 0 20.06.2008 23:42:10