Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #141  
Vechi 29.09.2009, 19:09:45
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elenavioletacocos Vezi mesajul
Citat:
În prealabil postat de danyel
Dvs la teorie sunteti buni, dar in practica se intampla la fel ca in BOR, dvs nu botezati copiii, dar ii cresteti in mediul cultului dvs, si ii invatati tot tacamu cultului, apoi ii botezati, nush cata libertate de gandire poate avea un tanar de 16-18 ani care a trait intraga viata in adunare si dupa parerea lui, cei dinafara sunt pierduti , si asta o zic din realitate nu din teorie


cata dreptate are danyel ....
În cazul meu (și probabil în alte mii de cazuri), nu are dreptate. Până la botez, eu am trăit în mediu 100% ortodox.
Reply With Quote
  #142  
Vechi 29.09.2009, 22:20:45
elenavioletacocos's Avatar
elenavioletacocos elenavioletacocos is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
În cazul meu (și probabil în alte mii de cazuri), nu are dreptate. Până la botez, eu am trăit în mediu 100% ortodox.
depinde cum ai trait !depinde cat de credincios ai fost ,si cat de des ai mers la slujba ...
oricum ar fi interesant sa imi explici DE CE ,ai trecut la adventism ...
__________________
"Și acum rămân acestea trei: credința, nădejdea și dragostea. Iar mai mare dintre acestea este dragostea." Corinteni
5. Pune-ți nădejdea în Domnul din toată inima ta și nu te bizui pe priceperea ta.
15. Omul simplu crede toate vorbele; omul înțelept veghează pașii săi.
33. Frica de Dumnezeu este învățătură și înțelepciune, iar smerenia trece înaintea măririi.
www.bajotierra.ro
Reply With Quote
  #143  
Vechi 30.09.2009, 00:02:22
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
O spun pentru a treia oară poate se va sesiza până la urmă cineva: Dacă tot nu e suficient botezul neînsoțit de acele atribute (împărtășite doar de un tânăr sau adult, niciodată de un prunc), la ce bun botezul pruncilor?



Cele două premise sunt false:
1. Chiar dacă nu ajung toți la maturitate, Dumnezeu ltie mai bine ce ar fi făcut dacă ajungeau, nu e nevoie să ne substituim noi atotștiinței și atotputerniciei lui Dumnezeu.

2. Singul om despre care știm sigur (a spus-o Hristos) ca va fi mântuit e tâlharul pocăit și nebotezat. Aceasta confirmă și ce am spus la punctul 1. Hristos știa că dacă ar mai fi trăit s-ar fi botezat.



Haideți să nu fim absurzi! Ați vrea să-i educăm în spirit ateist? Când ai găsit calea mântuirii ce ți-a adus ție personal pacea și o viață deplină în Hristos, normal că-l vei învăța și pe copil la fel... Există totuși o diferența, remarcabilă spun eu: îl lăsăm pe el să aleagă nu-l forțăm. A-l introduce forțat pe copil în apa botezului, reprezintă o imixtiune intolerabilă în viața și conștiința religioasă a cuiva. De aici și până la creștinarea cu sabia (cum a făcut Conquista catolică) e doar un pas...
Bine domnul meu, e greu cu intelegerea, am mai zis-o si o mai repet, pt noi otrodocsii , Botezul e una dintre cele 7 taine, adica e o lucrare harica de curatire,
Talharul de pe cruce a fost o exceptie, in rest, nu stim ca un om nenascut din apa si Duh Sfant, sa fi mostenit imparatia Cerurilor , care este fara pata, fara cusur
Da dar tot nu e bine sa ne jucam cu poruncile lui Dumnezeu, chiar dvs , adventistii tineti mult la porunci, cum credeti ca in cazul sabatului , Dumnezeu este neingaduitor, dar in cazul curatiei de pacate este, treaca mearga

La faza cu educatia, doar mi-ati confirmat grija pt copii dar intr-o alta maniera, mai occidentala, mai apropiata gandirii libertine a sec XX
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote
  #144  
Vechi 30.09.2009, 00:04:03
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
În cazul meu (și probabil în alte mii de cazuri), nu are dreptate. Până la botez, eu am trăit în mediu 100% ortodox.
100% ortodox cu numele nu cu trairea, hai sa nu ne mai inselam singuri cu argumente ce tineau in anii '90
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote
  #145  
Vechi 30.09.2009, 10:53:36
elenavioletacocos's Avatar
elenavioletacocos elenavioletacocos is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 244
Implicit

tricesimusquintus DE CE AI TRECUT LA ADVENTISM ?puteai sa alegi oricare alta secta ...
__________________
"Și acum rămân acestea trei: credința, nădejdea și dragostea. Iar mai mare dintre acestea este dragostea." Corinteni
5. Pune-ți nădejdea în Domnul din toată inima ta și nu te bizui pe priceperea ta.
15. Omul simplu crede toate vorbele; omul înțelept veghează pașii săi.
33. Frica de Dumnezeu este învățătură și înțelepciune, iar smerenia trece înaintea măririi.
www.bajotierra.ro
Reply With Quote
  #146  
Vechi 01.10.2009, 01:03:10
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elenavioletacocos Vezi mesajul
oricum ar fi interesant sa imi explici DE CE ,ai trecut la adventism ...
Experiența mea e simplă, dar edificatoare. Am descoperit în Sfânta Scriptură, lucruri ce nu se practică în Biserica Ortodoxa, în schimb se practică lucruri neporuncite de Biblie. La adventiști am întâlnit această practică bună. peste toate s-au suprapus cateva experiențe personale trăite de mine și de familia mea. În prezent toți din familie suntem adventiști.
Reply With Quote
  #147  
Vechi 01.10.2009, 01:13:51
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danyel Vezi mesajul
Talharul de pe cruce a fost o exceptie, in rest, nu stim ca un om nenascut din apa si Duh Sfant, sa fi mostenit imparatia Cerurilor , care este fara pata, fara cusur
Excepția întărește regula, însă nu regula pe care o doriți dvs. ci regula:

"Cel ce va crede și se va boteza se va mântui; iar cel ce nu va crede se va osândi." (Marcu 16,16)

Biserica Ortodoxă a pus regula aceasta pe dos "Cel ce va fi botezat și apoi va crede, se va mântui... "

Tâlharul de pe cruce a crezut mai întâi și apoi... n-a mai apucat să fie botezat căci a murit. A avut însă asigurarea mântuirii lui de pe buzele lui Iisus!
Reply With Quote
  #148  
Vechi 01.10.2009, 01:17:23
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danyel Vezi mesajul
100% ortodox cu numele nu cu trairea, hai sa nu ne mai inselam singuri cu argumente ce tineau in anii '90
Domnule, nu ai căderea să judeci mediul în care am trăit pentru simplul motiv că nu-l cunoști. Și ar mai fi un motiv (presupun că-l știi).

Și da, era 100% ortodox pentru că nu erau neoprotestanți, toți erau ortodocși.
Reply With Quote
  #149  
Vechi 01.10.2009, 01:20:16
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elenavioletacocos Vezi mesajul
tricesimusquintus DE CE AI TRECUT LA ADVENTISM ?puteai sa alegi oricare alta secta ...
Da, puteam. Însă am ales adventismul pentru că corespundea cel mai bine exigențelor Scripturii. Și oricum... nu mă atrăgeau sectele, eu am intrat într-un cult, recunoscut și de Stat și de către celălalte culte creștine.
Reply With Quote
  #150  
Vechi 01.10.2009, 10:38:20
elenavioletacocos's Avatar
elenavioletacocos elenavioletacocos is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 244
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Da, puteam. Însă am ales adventismul pentru că corespundea cel mai bine exigențelor Scripturii. Și oricum... nu mă atrăgeau sectele, eu am intrat într-un cult, recunoscut și de Stat și de către celălalte culte creștine.
Doamne Sfinte ,deci ai tras dupa tine mai multe suflete ! mda...stii ce e haios ,ca eu am trait pe pielea mea RAUTATEA SI FATARNICIA ,iar tu imi pictezi asa de frumos secta adventista ...
atunci sunt eu "nebuna" ,si raman in "nebunia" mea (credinta ortodoxa)
se bat in cap unele lucruri ,dar sa fie cum zici tu !

sa te ajute D-zeu totusi sa intelegi ca ai facut un pas gresit si sa il indrepti inainte de a muri ,caci dc mori ....stii tu !
__________________
"Și acum rămân acestea trei: credința, nădejdea și dragostea. Iar mai mare dintre acestea este dragostea." Corinteni
5. Pune-ți nădejdea în Domnul din toată inima ta și nu te bizui pe priceperea ta.
15. Omul simplu crede toate vorbele; omul înțelept veghează pașii săi.
33. Frica de Dumnezeu este învățătură și înțelepciune, iar smerenia trece înaintea măririi.
www.bajotierra.ro
Reply With Quote
Răspunde

Tags
dfgergheg



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Au protestantii si neoprotestantii o Traditie proprie? Florin-Ionut Secte si culte 90 14.02.2012 13:25:48
problema mea... soulonfire Generalitati 41 18.08.2011 21:46:52
am si eu o problema.. noname Umanitare 6 26.12.2008 00:16:18
Dialogul ortodoxiei cu neoprotestantii PadreCory Secte si culte 0 20.06.2008 23:42:10