Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Botezul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 17.04.2009, 00:38:14
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Citat:
În prealabil postat de caesar Vezi mesajul
.Ma rog asta e alta discutie,am vorbit cu preotul paroh pentru botezul prietenei mele care doreste sa renunte la religia greco-catolica si sa se boteze la ortodocsi,mare mi-a fost mirarea cand preotul mi-a spus ca vrea sa faca cu intreita afundare si ca o scufunda intrun butoi la el acasa.Pana aici sa zicem ca e ok,mai departe intrece orice inchipuire,i-a cerut prietenei sa se dezbrace complet in pielea goala ca cica asa e normal.
Intrebare:Cine poate sa-mi spuna daca e canonic si normal din punct de vedere ortodox sa botezi un om matur si femeie pedeasupra dezbracat complet?
P.S.Ca o completare,preotul ortodox este ieromonah,deci calugar!?!Din cate stiu calugarii fug de vederea femeilor da sa le vada si dezbracate?!? Voi ce ziceti?
Ceea ce vrea sa faca preotul amintit SA STII CA NU ESTE CANONIC. Biserica Ortodoxa recunoaste VALIDITATEA BOTEZULUI facut IN NUMELE TATALUI, SI AL FIULUI SI AL SFANTULUI DUH, nu recunoaste insa ca fiind valid botezul protestantilor si a neo-protestantilor.
DECI, botezul greco-catolic ca si cel catolic este valid, numai ca atunci cand vine la ORTODOXIE cineva din cultele amintite sunt primite dupa ce li se face o slujba speciala, CARE NU IMPLICA REBOTEZAREA.
Esti sigur ca preotul e ortodox? Daca da, spunei ca ai vb. pe forum si un cunoscator al CANOANELOR BISERICESTI ti-a spus ca botezul e recunoscut numai ca sa cerceteze MOLITFELNICUL ( nu au toate insa randuiala) si apoi sa se pronunte.
Pt alte lamuriri iti dau id-ul meu Pavel_0903.,
Reply With Quote
  #22  
Vechi 21.04.2009, 00:59:39
Trandafir_Alb's Avatar
Trandafir_Alb Trandafir_Alb is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.04.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 153
Question

DECI, botezul greco-catolic ca si cel catolic este valid, numai ca atunci cand vine la ORTODOXIE cineva din cultele amintite sunt primite dupa ce li se face o slujba speciala, CARE NU IMPLICA REBOTEZAREA.



...si deci, daca sunt romano-catolica si vreau sa trec la ortodocsi, caut un preot ortodox si ii spun/il intreb ce?? Care e, in mare, procedeul de trecere de la o religie la alta, in cazul asta, de la romano-catolici la ortodocsi ?
Mersi anticipat pentru raspuns !
__________________
"Iubind, sa notezi jignirile pe apa si binefacerile pe arama"
Reply With Quote
  #23  
Vechi 21.04.2009, 04:01:48
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Trandafir_Alb Vezi mesajul
DECI, botezul greco-catolic ca si cel catolic este valid, numai ca atunci cand vine la ORTODOXIE cineva din cultele amintite sunt primite dupa ce li se face o slujba speciala, CARE NU IMPLICA REBOTEZAREA.



...si deci, daca sunt romano-catolica si vreau sa trec la ortodocsi, caut un preot ortodox si ii spun/il intreb ce?? Care e, in mare, procedeul de trecere de la o religie la alta, in cazul asta, de la romano-catolici la ortodocsi ?
Mersi anticipat pentru raspuns !
Pai este destul de simplu: tu esti deja botezata in Hristos, nu mai ai nevoie de un botez suplimentar.

Te adresezi unui preot ortodox, si apoi va trebui doar sa indeplinesti ceea ce ti se va cere: este vorba de ceva slujbe, rugaciuni, si atit!!!
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #24  
Vechi 21.04.2009, 08:41:47
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patinina34 Vezi mesajul
Pai este destul de simplu: tu esti deja botezata in Hristos, nu mai ai nevoie de un botez suplimentar.

Te adresezi unui preot ortodox, si apoi va trebui doar sa indeplinesti ceea ce ti se va cere: este vorba de ceva slujbe, rugaciuni, si atit!!!

Hristos a inviat!
Eu am citit ca nu se boteaza din nou dar se face mirungerea ,in cazul cand respectivul a fost botezat la catolici.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 21.04.2009, 10:21:50
unortodox unortodox is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.11.2008
Mesaje: 41
Implicit Perfect adevarat

Citat:
În prealabil postat de Geony Vezi mesajul
Ceea ce vrea sa faca preotul amintit SA STII CA NU ESTE CANONIC. Biserica Ortodoxa recunoaste VALIDITATEA BOTEZULUI facut IN NUMELE TATALUI, SI AL FIULUI SI AL SFANTULUI DUH, nu recunoaste insa ca fiind valid botezul protestantilor si a neo-protestantilor.
DECI, botezul greco-catolic ca si cel catolic este valid, numai ca atunci cand vine la ORTODOXIE cineva din cultele amintite sunt primite dupa ce li se face o slujba speciala, CARE NU IMPLICA REBOTEZAREA.
Esti sigur ca preotul e ortodox? Daca da, spunei ca ai vb. pe forum si un cunoscator al CANOANELOR BISERICESTI ti-a spus ca botezul e recunoscut numai ca sa cerceteze MOLITFELNICUL ( nu au toate insa randuiala) si apoi sa se pronunte.
Pt alte lamuriri iti dau id-ul meu Pavel_0903.,
Botezul greco-catolic ca si cel catolic este valid.
Botezul se face numai in Biserica si nu in acasa la preot. Botezul complet dezbracat era practicat in biserica originara dar in cazul persoanelor de sex feminin botezul era facut de diaconi de sex feminin tocmai pentru a-l scuti pe preot de vederea celor necuviincioase. In timp, odata cu practicarea botezului noilor nascuti functia de diacon a recenit exclusiv persoanelor de sex masculin.
Biserica ortodoxa din mare dragoste fata de credinciosi si din mare grija fata de mantuirea tuturor oamenilor nu a inchis portile celor ce vor sa se intoarca in sanul ei ci cu intelepciune a usurat trecerea, acceptand ca valid botezul realizat in biserica catolica sau greco ortodoxa.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 19.05.2009, 18:51:14
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Eu cu asta nu prea imi vine sa fiu de acord:
http://ngm.nationalgeographic.com/20...ig-photography

Botezul unei femei adulte in Rusia. In costum de baie roz la botez??
Reply With Quote
  #27  
Vechi 08.11.2009, 21:48:15
lacrimi's Avatar
lacrimi lacrimi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2009
Locație: LONDON
Religia: Ortodox
Mesaje: 624
Implicit

Citat:
În prealabil postat de caesar Vezi mesajul
Am o mare nelamurire cu privire la oficierea corecta si canonica a botezului,ma refer aici la botezul unui adult greco-catolic,care doreste sa intre in biserica ortodoxa.Eu locuiesc de ceva timp in Germania aici,avem posibilitatea sa participam la sf. liturghie intr-o biserica greco-catolica,o slujba modificata cu puternic iz ecumenist.Ma rog asta e alta discutie,am vorbit cu preotul paroh pentru botezul prietenei mele care doreste sa renunte la religia greco-catolica si sa se boteze la ortodocsi,mare mi-a fost mirarea cand preotul mi-a spus ca vrea sa faca cu intreita afundare si ca o scufunda intrun butoi la el acasa.Pana aici sa zicem ca e ok,mai departe intrece orice inchipuire,i-a cerut prietenei sa se dezbrace complet in pielea goala ca cica asa e normal.
Intrebare:Cine poate sa-mi spuna daca e canonic si normal din punct de vedere ortodox sa botezi un om matur si femeie pedeasupra dezbracat complet?
P.S.Ca o completare,preotul ortodox este ieromonah,deci calugar!?!Din cate stiu calugarii fug de vederea femeilor da sa le vada si dezbracate?!? Voi ce ziceti?


Eu stiam ca ortodoxia impiedica rebotezarea catolicilor... Gresesc? Se considera botez autentic si doar Sfanta Scriptura ne invata ca "exista un singur botez", deci ar fi un mare pacat ca o persoana sa se boteze de doua ori
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mi s-a spus ca voi muri peste 3 ani... pacatoasa Vrajitoria 215 30.12.2017 22:11:59
Postul la crestini si postul la maestri yoghini - oare sunt acelasi lucru? mihailt Generalitati 21 10.09.2010 10:24:12
File de peste cu rosii tanty12 Intrebari utilizatori 2 13.03.2010 01:47:15
Rolul nostru in Biserica - desi diferiti , ne unim cu acelasi Domn ! + cristiboss56 Pocainta 0 26.01.2009 18:46:57
Acelasi Duh Sfint NiCcoleta Generalitati 4 26.11.2007 17:40:10