Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Reguli in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #251  
Vechi 29.05.2010, 11:58:38
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Draga Zaharia, dar tu crezi ca femeii in perioada de lehuzie si ciclu chiar ii arde de relatii conjugale?
Ba Da, Fani. Imi aduc aminte ca DA, abia astepti iar imbratisarea... dupa niste luni de incapacitate. Reflexul e format si isi cere drepturile. Cunosc familii, in care s-au nascut doi copii intr-un an: de ex. unul in ianuarie si altul in decembrie.
Reply With Quote
  #252  
Vechi 29.05.2010, 12:20:56
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Am inceput sa exageram si sa aberam in privinta abstinentei si a postului de abia mai tirziu dupa caderea Bizantului.
Nu stiu daca e asa, dar daca e adevarat ce spui, atunci acest lucru nu se poate datora decat inmultirii pacatelor si retragerii treptate a Duhului Sfant de la noi. Actualmente rezervele de Duh Sfant sunt aproape goale, din lipsa de oameni sfinti, care atrag Duhul Sfant si refac aceste rezerve. Iata si raspunsul, pentru care oamenii cauta pe marii Duhovnici: acolo simti sfintenia si pleaca imbogatiti spiritual.

Andrei, faptul ca unii, care incearca dupa putinele lor puteri, sa indeplineasca cat de cat din ceea ce asteapta Dumnezeu de la oameni, nu ii face pe acestia habotnici; dar ne indica putin nivelul duhovnicesc al celui, care isi permite sa il desconsidere pe cel, care are bunavointa de a depune putin efort pentru mantuirea proprie. "Habotnicul", cum il numesti, nu e atins de acest cuvant, caci stie ca o face pentru Dumnezeu; dar cel care il numeste "habotnic", de fapt se face vinovat de judecata a aproapelui. Si in vreme ce "habotnicul" aduce un infim aport prin rugaciune, infranare, post si altele, cel care se crede "echilibrat", nu. Si atunci ce e de ales? Sa fii "habotnic" sau "echilibrat", ambele in ghilimele, dupa cum vezi.
Reply With Quote
  #253  
Vechi 29.05.2010, 12:21:36
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Cunosc familii, in care s-au nascut doi copii intr-un an: de ex. unul in ianuarie si altul in decembrie.
Un lucru este sigur: în asemenea cazuri, concepția a avut loc DUPĂ lehuzie.

Știm asta, luând în calcul durata lehuziei, care este de 6 săptămâni, și durata gestației, care este de 9 luni.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #254  
Vechi 29.05.2010, 12:21:41
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

@ionut - si la ce sa vina femeia ca sa stea numai in curte? Ce sa faca in curte. Daca tot face efortul (care este mare), macar sa poata asculta slujba.

Unele observatii fara a da nume, caci ma refer mereu la mesaj si nu la autori.
1. Nu stiu daca exista statistici, dar cred ca femeile cu PMS sunt preponderente. Eu rar am auzit de femei care sa nu aibe macar unul din simptome.
2. Si eu spun ca, in mod paradoxal (deci dau dreptate si faptului ca libidoul este crescut in acele zile), femeia nu are chef si putere de relatii. Nu stiu daca libidoul este mai mare decat suferinta perioadei.
Nu stiu cum este la lauzie, n-am avut parte. Banuiesc insa ca sunt dureri mai mari atunci (este o rana acolo practica si totul f.dilatat) si mai sunt si alte transformari in corp. Ca sa nu mai spun ca primeaza atentia pentru...bebelus. Tocmai acolo apare cauza conflictelor in familie - barbatul este neglijat, nu mai primeste 100% afectiunea femeii.
3. Misoginism este f.mult in biserica, in majoritatea barbatilor, si aici pe forum.
De dorit nu este nici o extrema, nici misoginie si nici misandrie.
Si da, eu spun totusi ca barbatii au un instinct sexual mai puternic decat femeile (in cea mai mare parte). Asa este de la natura, nu trebuie sa se supere nimeni.
Sa nu uitam: inca de la facerea omului, femeia il primea numai pe cel care o lua (daca era pregatita si daca vroia). Barbatii erau cei cu simturile ascutite ca sa caute femei si nu se rezumau numai la una. Asta este biologia animala si...botanica: barbatul imparte, femeia cuminte primeste o bucatica.
Si mai este o culme in biologie - fix in acele zile femeia de obicei nu este fertila. Atunci la ce bun relatiile si libidoul in acele zile?
Stam acasa in pat si gata.

4. In acele zile si perioade exista la femei murdaria trupului, este clar. Dar in credinta cred ca mai importanta curatia sufletului si a cugetului si acestea nu se murdaresc la femeie in anumite zile si perioade.
Din nou ajung la concluzia ca toate aceste discutii (misogine de altfel, ca tot s-a folosit ideea aici), ca este vorba pana la urma de curatia de principiu si nu cea trupeasca, atat la femeie, cat si la barbat (in anumite situatii) si la oamenii casatoriti.
Acel pacat exagerat care pluteste tot timpul peste noi toti. Cand suntem oameni asa cum ne-a lasat Dumnezeu, cu toata biologia, atunci suntem murdari si la propriu si la figurat. Asta vrea sa spuna biserica. Tot ce este sexualitate este pur omenesc si este pacat. Ingerii si sfintii erau/sunt asexuali.

Pentru mine este clar acum.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #255  
Vechi 29.05.2010, 12:24:43
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Spune-ne macar ceva neutru care nu tine de tine din care am avea cu totii de invatat. Nu fii egoista!
Andrei, am facut o incercare de a raspunde ce si cum, dar apoi m-am gandit ca nu e cazul sa târîi numele duhovnicului meu si invatatura pe care mi-a dat-o aici, ca sa dau unora ocazia de a lua acestea in deradere; caci la acestia din urma totul e posibil, prin sarcasmul pe care il afiseaza.
Asa ca te rog sa ma ierti pentru lipsa unui raspuns...

Last edited by Miha-anca; 29.05.2010 at 12:29:28.
Reply With Quote
  #256  
Vechi 29.05.2010, 13:32:26
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
"Habotnicul", cum il numesti, nu e atins de acest cuvant, caci stie ca o face pentru Dumnezeu; dar cel care il numeste "habotnic", de fapt se face vinovat de judecata a aproapelui. Si in vreme ce "habotnicul" aduce un infim aport prin rugaciune, infranare, post si altele, cel care se crede "echilibrat", nu. Si atunci ce e de ales? Sa fii "habotnic" sau "echilibrat", ambele in ghilimele, dupa cum vezi.
Dumneata crezi ca fariseii de pe vremea lui Iisus credeau altfel despre ei insisi?
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
  #257  
Vechi 29.05.2010, 14:26:45
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de coralina Vezi mesajul
Dumneata crezi ca fariseii de pe vremea lui Iisus credeau altfel despre ei insisi?
Cu siguranta draga Coralin, caci fariseii nici pana in zilele de zi nu cred in Iisus Hristos.
Reply With Quote
  #258  
Vechi 29.05.2010, 16:22:05
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Ba Da, Fani. Imi aduc aminte ca DA, abia astepti iar imbratisarea... dupa niste luni de incapacitate. Reflexul e format si isi cere drepturile. Cunosc familii, in care s-au nascut doi copii intr-un an: de ex. unul in ianuarie si altul in decembrie.
Si eu stiu. Dar lehuzia dureaza cam 40 de zile in general (atata cat dureaza hemoragiile, ca despre ele vorbeam aici). Cat ai hemoragii eu stiu ca ai si dureri. Dar Zaharia zice ca nu neaparat.. In fine, astea sunt lucruri foarte personale probabil.
Daca nu alaptezi, este foarte posibil sa conceopi un copil foarte repede dupa nastere. Daca alaptezi suta la suta este foarte rar.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #259  
Vechi 29.05.2010, 18:53:24
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Si eu stiu. Dar lehuzia dureaza cam 40 de zile in general (atata cat dureaza hemoragiile, ca despre ele vorbeam aici). Cat ai hemoragii eu stiu ca ai si dureri. Dar Zaharia zice ca nu neaparat.. In fine, astea sunt lucruri foarte personale probabil.
Daca nu alaptezi, este foarte posibil sa conceopi un copil foarte repede dupa nastere. Daca alaptezi suta la suta este foarte rar.
Este a nu's cata oara cand sustii asta.
Este eronat!
Cunosc femei care au copii la un an diferenta (sapt trecuta am cunoscut o femeie care are 4 la cate un an diferenta) in conditiile in care au alaptat.
Multe femei alapteaza si au si menstruatie in toata perioada alaptarii (chiar daca copilul este hranit doar cu lapte - intensiv, cum spui tu)..
Am citit ca ovulatia nu apare pana in 6 luni daca bebelusul bea doar lapte, daca mama este langa copil (stimuli vizuali, auditivi etc.. permanenti, ca am citit ca daca mama sta departe de bebe, alaptarea nu opreste ovulatia), daca bebelusul este hranit la cerere, daca mama mananca bine si este sanatoasa etc... am indeplinit toate conditiile (am stat cu bebe in brate non stop aproape pana la 6 luni, a fost alaptat intensiv.. nici apa nu a baut pana dupa 6 luni etc..).. totusi m-am numarat printre "norocoasele" despre care vorbesc.
Un doctor ar putea lamuri mai bine.. nu mai vorbiti dupa ureche. Alaptatul NU opreste ovulatia, de aceea eu stiu ca femeia trebuie sa se abtina de la raporturi intime in timpul alaptarii (ca in caz de noua sarcina, copilul mic va fi intarcat timpuriu).
Reply With Quote
  #260  
Vechi 29.05.2010, 19:48:14
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Este a nu's cata oara cand sustii asta.
Este eronat!
Cunosc femei care au copii la un an diferenta (sapt trecuta am cunoscut o femeie care are 4 la cate un an diferenta) in conditiile in care au alaptat.
Multe femei alapteaza si au si menstruatie in toata perioada alaptarii (chiar daca copilul este hranit doar cu lapte - intensiv, cum spui tu)..
Am citit ca ovulatia nu apare pana in 6 luni daca bebelusul bea doar lapte, daca mama este langa copil (stimuli vizuali, auditivi etc.. permanenti, ca am citit ca daca mama sta departe de bebe, alaptarea nu opreste ovulatia), daca bebelusul este hranit la cerere, daca mama mananca bine si este sanatoasa etc... am indeplinit toate conditiile (am stat cu bebe in brate non stop aproape pana la 6 luni, a fost alaptat intensiv.. nici apa nu a baut pana dupa 6 luni etc..).. totusi m-am numarat printre "norocoasele" despre care vorbesc.
Un doctor ar putea lamuri mai bine.. nu mai vorbiti dupa ureche. Alaptatul NU opreste ovulatia, de aceea eu stiu ca femeia trebuie sa se abtina de la raporturi intime in timpul alaptarii (ca in caz de noua sarcina, copilul mic va fi intarcat timpuriu).
Acu, ca orice 'metoda' de contraceptie, daca se poate zice asa, nici asta nu este perfecta. Si ai dreptate, trebuie indeplinite anumite conditii:
- sa nu ai menstruatie
- sa alaptezi suta la suta (sa nu ii dai nici un fel de supliment si nici suseta)
- sa nu stea mai mult de 6 ore nealaptat (deci daca deja doarme noptile scade efectul)
Nu mai stiu daca mai era si altceva. Dar daca indeplinesti toate conditiile 98 la suta nu ramai insarcinata. Asa scrie cel putin unde am cititv eu (in mai multe locuri).
.. Dar da, in general doctorii iti recomanda si alta metoda de conrtraceptie daca nu vrei sa ai un alt copil repede pt ca spun ca nu este destul... mai ales ca de multe ori nu indeplinesti toate conditiile.
Si da, alaptatul opreste ovulatia.. insa nu suta la suta! Nici contraceptivele hormonale nu o ppresc suta la suta...
Sa zica si un medic, eu vorbesc dupa ce am citit.

Inca ceva: eu am alaptat copilul pana la 18 luni desi cand avea 13 am ramas insarcinata. Si nu a daunat asta nimanui.
Este un efort mai mare pentru mama, dar nu este necesarsa intarci copilul daca esti insarcinata decat in umtimul trimestru (asa mi-a spus doctorul). Trebuie doar sa ai grija sa te hranesti bine si sa iei vitamine.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)

Last edited by Fani71; 29.05.2010 at 19:54:20.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
femeia si cariera romandragut Generalitati 65 25.11.2013 08:03:15
Femeia PetruD Morala Crestina 72 19.11.2013 13:22:16
Femeia Cananeanca CristianVladut Generalitati 1 12.03.2011 23:01:39
Preotul și femeia dorinastoica14 Preotia (Hirotonia) 64 13.02.2010 17:22:39
Femeia intre televizor si telenovela-M.D(Femeia care a uitat de modelul M-ciiDomnului 11111111 Generalitati 98 10.01.2010 08:41:15