Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 21.08.2010, 01:04:33
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Enlightened Vezi mesajul
Salut,

Sunt un ex-crestin fundamentalist. Ce caut eu aici? Pai m-a provocat un var si mi-a spus ca voi ma puteti readuce la calea cea "buna". Ce m-a facut pe mine sa il "lepad" pe Dumnezeu? Ei, faptul ca nu exista bine si rau. Apropo, sunt un om care aspira sa fie psiholog.
Aparitie in forta! Aspirant la scoala cunoasterii sinelui, te aventurezi intr-un joc puieril din care n-ai cum sa invingi decat prin ignoranta! (No ofence, vorbim de rationament!) Tu nu ai venit din proprie initiativa, ci - vanitos din fire, si nu-i corect pentru un viitor psiholog... "pur" si visator la scara macro, pentru o lume... mai buna - sa-i demonstrezi verisorului infailibilitatea rationamentului tau! Care pur si simplu se dizolva in sine. Ca sa-L "lepezi" pe Dumnezeu, trebuie mai intai sa accepti ca El exista! Tu nu ai ajuns sa-L negi, ci sa te lepezi de El. De unde vine acest gand? Pai parca l-am mai intalnit pe undeva... "Ce nevoie avem noi de Dumnezeu? Suntem frumosi, destepti, avem puteri TOTALE, nu ne trebuie Dumnezeu. Putem deveni chiar mai puternici decat El!..." Iar Dumnezeu a zambit amar si a zis: "Bine, Lucifer, fie tie dupa voia ta! Ia-ti ingerii tai si pleaca! Aveti libertate sa faceti ce doriti, doar de OM sa nu va atingeti nici macar de un fir de par. Il puteti insa ispiti, astfel incat, cei ce se vor desavarsi, sa reintregeasca cetele cazute din Rai."
In concluzie, ceea ce faci tu, nu este rationamentul tau, ci iti este indus de cei ce una stiu si asta fac. Ca vrei sau nu sa accepti, depinde de... vanitatea ta! Smerenia nu face casa buna cu... cei rai!...Daca tu te consideri bun, smereste-te! E una dintre primele conditii ca sa te imprietenesti cu Nenea Petrica, ce pazeste Poarta Raiului si nu doarme in post. Stiu, tu nu crezi chestia asta (esti mic, dar daca vei mai creste si vei ajunge intr-adevar psiholog, vei descoperi nenumarate exemple de oameni care se intorc pentru un timp de "dincolo", ca sa povesteasca ce si cum). In lumea reala, de obicei, psihologii si Sfintii Parinti, au aceleasi notiuni despre Dumnezeu si lumea de dincolo. Tu deocamdata esti in stadiu de embrion. Nu-ti cere nimeni sa fii perfect si mai ales nu te condamna nimeni! O sa-ti revii tu!


Citat:
Puneti aceasta intrebare: "Exista oare rau?".
Raul si binele este o simpla perceptie. Priveste o piatra. Nu are nimic deosebit, decat daca recurgi la imaginatie. Dar cu multa straduinta, pentru unul care doreste sa-si investeasca talantul cu care s-a nascut, piarta poate deveni o superba sculptura, la care maria sa, Omul sa ramana mut de admiratie.
Raul nu exista in mod real decat atunci cand pierdem binele de care ne-am bucurat, dar n-am stiut sa-l pretuim. Tu L-ai avut pe Dumnezeu (si culmea!!! - inca Il mai ai!!), dar zici ca te-ai lepadat de El. Daca si El s-ar lepada de tine... ai sa intelegi si notiunea de "rau". Dar Dumnezeu are rabdare cu tine. Pericolul cel mare, nu de la El vine, ci de la cel ce noteaza "lepadarile" tale!... Sa te lumineze Dumnezeu sa-i cunosti vicleniile celui ce noteaza, pana nu e prea tarziu, ca sa stii sa te feresti de ele.


Citat:
Dupa cum v-ati dat seama pana acum, nasterea este un lucru la intamplare.
Hm! Imi amintesti de primele mele dubii de acum cateva zeci de ani in urma: Negarea negatiei; Intamplari necesare; Necesitati intamplatoare... Tu... te crezi o intamplare? Nimic pe lumea asta nu-i intamplare si hazard, dragul meu! Nici macar o adiere de vant. Intr-o zi, daca iti vei urma cautarile asa cum mi se pare ca doresti sa le urmezi, vei zambi despre "seriozitatea" cu care-ai abordat acest subiect, cand de fapt tu nu stapanesti nimic, inca!

Citat:
E drept sa spunem ca un om care a trait in "iad" toata viata lui este rau? Sa spunem ca el isi merita soarta in iadul "adevarat"? Nu ar insemna ca Dumenzeu il condamna la 2 iaduri?! Unul care mai este si etern?! Asta inseamna justitia lui Dumnezeu?

Ce sa mai spun de bine. Oameni care sunt crescuti in "puf" si duc o viata normala se duc in rai, iar cei ghinionisti se duc in iad.
E... complicat. Deocamdata te depaseste si n-ai sa percepi Adevarul, decat cautand sa intelegi Cuvantul Lui Dumnezeu. Pana atunci totul pare un non-sens!

Citat:
Acum 2000+ de ani, as fi crezut in bine si rau, dar acum este invechit. Trebuie sa evoluam si sa lepadam legile si religia.
Credeam ca Lenin a murit! Legea Lui Dumnezeu nu e niciodata prea veche si nici prea noua. Ea e UNICA si e BUNA!!! Orfani sau nu, cu totii avem o mama, un tata, chiar daca nu i-am cunoscut. Nu putem spune ca "a venit barza", ci ca am fost conceputi prin cineva. Cine are parinti, (crestinul) "colaboreaza". Cine e orfan (ateul, trufasul) n-are cum sa vorbeasca cu Tatal, nici sa-i ceara, nici sa-i multumeasca; n-are cum sa se bucure de dragostre infinita a Mamei si nici nu-i intelege pe cei care-i vorbesc de ea. Pentru el e o prostie si o manipulare sentimentala. Si totusi, daca ar accepta ca "nu l-a adus barza", ar realiza ca de fapt nu este deloc orfan si ca poate si el sa vorbeasca cu Tatal si sa se bucure de toate bunatatile, daca Ii accepta existenta.


Citat:
Din 17 ani de viata mi-am dat seama prin logica ca raspunsul pentru comportamentul uman este compasiune si iubirea (stiu, suna siropos). Eu cred ca acest comportament poate fi invatat.
Dragostea de aproapele nu are nevoie de logica. Daca vorbim de logica NU putem fi altfel decat subiectivi!!! Logica imi spune sa am compasiune pentru un crocodil care plange, dar instinctul de conservare imi spune ca e shugubatz si ca ma papa, daca il las sa-mi coiguleasca din palma! Logica imi spune sa fiu bun si bland cu fiul meu sau cu tine de exemplu. Dar intr-o zi blandetea "fara Dumnezeu" se va intoarce impotriva mea sau a neamului meu!...

Citat:
Nu spun sa va lepadati de religie (cel putin nu acum), fiindca este si ea buna la ceva.
E bine! Intr-o zi poti ajunge presedinte. Altii n-au avut diplomatia ta si tot au ajuns!

Citat:
Zeul crestin nu este unul care da fiecaruia aceleasi unelte si nici aceeasi multitudine de unelte. Pana si el spune ca nu-ti alegi parintii si mediul, deci putem spune ca totul este aleator.
Ne trebuie un zeu universal, chiar daca o fi el imaginar, unor oameni le trebuie comfortul unei vietii de apoi.
Doar un sfat: "Cere si ti se va da!/ Cauta si vei afla!/ Bate si ti se va deschide!" Nimic nu-ti lipseste. Si POTI! Totul e sa vrei. Tu esti mic. Sfantul Ciprian facea "sedinta" cu diavolii si considera ca nimeni nu e mai mare decat ei, cu tabara lor. Pana a descoperit ca frumoasa Iustina era din tabara Lui Hristos, care era muuult mai puternica. Asta l-a dezamagit total, dar l-a si inversunat impotriva minciunii si vicleniei.

Dumnezeu sa-ti ajute si sa te intelepteasca, fiindca veleitati se pare ca ai!
Reply With Quote
  #32  
Vechi 21.08.2010, 09:55:12
Alex Catalin Alex Catalin is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Mesaje: 5
Wink De la un fost coleg

La fel ca si colegul meu aspiram sa devin psiholog,dar am renuntat la idee fiindca nu e tara si potrivita pt meseria asta...Singura diferenta dintre mine si el la capitolul asta e ca: eu vad realitatea care e, el vede fragmente din ea(e oricum inceput fata de restul visatorilor langa care traim si se numesc cu mandrie oameni(ati uitat demult adevaratul termen al cuvantului "om))
Sunt de acord cu tine cu relativitatea binelui si a raului, dar cum ti-am mai zis cred in altceva.Revenind la subiectul nostru ar cam trebui sa va dati seama ca religia/religiile(toate absolut toate) sunt metode de impacare si control ale mintii umane(relativ simple).
Ganditi-va ca:
-tuturor ne e frica de moarte,deci cautam alinare intr-o credinta (stupida dupa parerea mea) unde exista "lumina si fericire" (trebuie sa fii ori disperat, orii prost sa crezi in porcariile astea, dar cu toate astea oameni cred pt ca sunt disperti, gandul ca odata o sa inceteze sa existe ii dispera, de aceea si nevoia pt credintele care au rai&iad,reincarnare,valhala,etc )
-daca near astepta doar bine, atunci ar fi haos toata lumea ar face ce ar vrea, fiindca la moarte near astepta "fericirea eterna",atunci a fost creat si "raul" si bineinteles "diavolul" si "iadul"
-acum ca am lamurit chestiile cu binele si raul creat de religie, sa lamurim controlul pe care biserica incearca sal aiba asupra oamenilor.Ganditiva va rog de cati ani se practica religia noastra cate razboaie de cucerire si recuperare au fost duse( vedeti cruciadele), asta a vrut Dumnezeu ca oameni sa se bata si sa ia vieti in numele lui( acum fie sunteti prosti ca ati crezut in asta, fie sunteti incapatanati ca nu vreti sa vedeti adevarul:religia e facuta doar pt a controla masele de oameni(sau cel putin asa era inainte pt ca era o necesitate, trb sa creada in ceva),dar nu credeti ca ar fi timpul sa va dati 2 palme si sa va treziti din visare? Deschideti ochii nu exista bine si rau uiversal, atat binele cat si raul e relativ, totul pe lumea asta e relativ.Cand priviti lucrurile, privitile si din alte perspective, nu numai subiectiv, priviti si obiectiv , priviti din punctul de vedere al celuilalt.
Tot ce vreau sa fac e sa va instig sa vedeti realitatea si sa nu va mai fie frica de ea: asta e omul se naste traieste ce traieste si moare, asta e viata, asta a fost, asta va fi, acceptatio si nu fugiti de adevar ca niste lasi. O sa fiti niste persoane mai bune.
Nu vreau sa intru in discutii fara rost si sa intru in detaliile religie noastre(crestin ortodoxe),dar lasa-ti-ma sa zic macar atat, oare dumnezeul vostru cat mai iarta, credeti ca daca va pocaiti in ultimi ani de viata, sunteti iertati? DA? Atunci nu credeti ca dumnezeul vostru e un pic cam molatec, nu uitati ca vorbim despre acelas dumnezeu care a nimicit odata omenirea(asa scrie in cartile in care voi credeti cu atata naivitate).Cauatati doar si vezi gasi destul de multe exemple de genu asta, contradictii ale religiei.

Voi urma o religie si voi crede orbeste in ea cum faceti voi, atunci cand mi se va prezenta unu bine pusa la punct,nu una facuta acum cateva mii de ani, plina de contradictii si bug-iri pt a subjuga prosti din vreamea aceia. Sper ca n-am suparat pe nimeni cu mesajul, iar daca am facuto imi cer scuze ca nu-mi cer scuze si nu-mi pare rau.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 21.08.2010, 10:22:06
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alex Catalin Vezi mesajul
La fel ca si colegul meu aspiram sa devin psiholog,dar am renuntat la idee fiindca nu e tara si potrivita pt meseria asta...Singura diferenta dintre mine si el la capitolul asta e ca: eu vad realitatea care e, el vede fragmente din ea(e oricum inceput fata de restul visatorilor langa care traim si se numesc cu mandrie oameni(ati uitat demult adevaratul termen al cuvantului "om))
Sunt de acord cu tine cu relativitatea binelui si a raului, dar cum ti-am mai zis cred in altceva.Revenind la subiectul nostru ar cam trebui sa va dati seama ca religia/religiile(toate absolut toate) sunt metode de impacare si control ale mintii umane(relativ simple).
Ganditi-va ca:
-tuturor ne e frica de moarte,deci cautam alinare intr-o credinta (stupida dupa parerea mea) unde exista "lumina si fericire" (trebuie sa fii ori disperat, orii prost sa crezi in porcariile astea, dar cu toate astea oameni cred pt ca sunt disperti, gandul ca odata o sa inceteze sa existe ii dispera, de aceea si nevoia pt credintele care au rai&iad,reincarnare,valhala,etc )
-daca near astepta doar bine, atunci ar fi haos toata lumea ar face ce ar vrea, fiindca la moarte near astepta "fericirea eterna",atunci a fost creat si "raul" si bineinteles "diavolul" si "iadul"
-acum ca am lamurit chestiile cu binele si raul creat de religie, sa lamurim controlul pe care biserica incearca sal aiba asupra oamenilor.Ganditiva va rog de cati ani se practica religia noastra cate razboaie de cucerire si recuperare au fost duse( vedeti cruciadele), asta a vrut Dumnezeu ca oameni sa se bata si sa ia vieti in numele lui( acum fie sunteti prosti ca ati crezut in asta, fie sunteti incapatanati ca nu vreti sa vedeti adevarul:religia e facuta doar pt a controla masele de oameni(sau cel putin asa era inainte pt ca era o necesitate, trb sa creada in ceva),dar nu credeti ca ar fi timpul sa va dati 2 palme si sa va treziti din visare? Deschideti ochii nu exista bine si rau uiversal, atat binele cat si raul e relativ, totul pe lumea asta e relativ.Cand priviti lucrurile, privitile si din alte perspective, nu numai subiectiv, priviti si obiectiv , priviti din punctul de vedere al celuilalt.
Tot ce vreau sa fac e sa va instig sa vedeti realitatea si sa nu va mai fie frica de ea: asta e omul se naste traieste ce traieste si moare, asta e viata, asta a fost, asta va fi, acceptatio si nu fugiti de adevar ca niste lasi. O sa fiti niste persoane mai bune.
Nu vreau sa intru in discutii fara rost si sa intru in detaliile religie noastre(crestin ortodoxe),dar lasa-ti-ma sa zic macar atat, oare dumnezeul vostru cat mai iarta, credeti ca daca va pocaiti in ultimi ani de viata, sunteti iertati? DA? Atunci nu credeti ca dumnezeul vostru e un pic cam molatec, nu uitati ca vorbim despre acelas dumnezeu care a nimicit odata omenirea(asa scrie in cartile in care voi credeti cu atata naivitate).Cauatati doar si vezi gasi destul de multe exemple de genu asta, contradictii ale religiei.

Voi urma o religie si voi crede orbeste in ea cum faceti voi, atunci cand mi se va prezenta unu bine pusa la punct,nu una facuta acum cateva mii de ani, plina de contradictii si bug-iri pt a subjuga prosti din vreamea aceia. Sper ca n-am suparat pe nimeni cu mesajul, iar daca am facuto imi cer scuze ca nu-mi cer scuze si nu-mi pare rau.
Nu, nu ne-ai suparat deloc, draga Catalin. Pentru ca tu n-ai facut
altceva decat sa pui pe tava, in fata noastra, varza pe care o ai in
capsorul tau ca si conceptie de viata si ne inviti sa o gustam.
Merci frumos de invitatie, varza asta e prea statuta si a prins deja
miros urat mai ales ca a fost ingurgitata si de multi altii inaintea ta.
Iti dorim pofta buna in continuare si noi ne limitam la a "consuma"
doar Cuvantul lui Dumnezeu. Te-am invita sa gusti si tu din Acesta
dar cred ca deocamdata iti place ceea ce mananci acum. Mai tarziu
poate, cine stie, s-ar putea sa gusti si din El si atunci vei vedea
diferenta.
Te asteptam cu drag sa vii printre vii.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 21.08.2010, 11:29:31
Alex Catalin Alex Catalin is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Mesaje: 5
Question Oare?

Citat:
În prealabil postat de MariS_ Vezi mesajul
Nu, nu ne-ai suparat deloc, draga Catalin. Pentru ca tu n-ai facut
altceva decat sa pui pe tava, in fata noastra, varza pe care o ai in
capsorul tau ca si conceptie de viata si ne inviti sa o gustam.
Merci frumos de invitatie, varza asta e prea statuta si a prins deja
miros urat mai ales ca a fost ingurgitata si de multi altii inaintea ta.
Iti dorim pofta buna in continuare si noi ne limitam la a "consuma"
doar Cuvantul lui Dumnezeu. Te-am invita sa gusti si tu din Acesta
dar cred ca deocamdata iti place ceea ce mananci acum. Mai tarziu
poate, cine stie, s-ar putea sa gusti si din El si atunci vei vedea
diferenta.
Te asteptam cu drag sa vii printre vii.
Oare ce a prins un miros urat? Sa ne gandim putin... Varza mea care priveste lucrurile obiectiv si realist, care nu se agata de nici-un vis si nici-o speranta a disperari constiintei mele, sau credinta voastra invechita(si vreau sa ma limitez aici sa nu continui in judecarea credintelor voastre,deaorece nu are rost sunteti orbi, dar realitatea e sufcient de dura sa va trezwasca la realitate).
Oricum se presupune ca trebuia sa imi demonstrati ca ma insel ca religia voastra e perfecta si ca sa cred in dumnezeu etc.. de ce nu ai facuto? ce crestin esti tu? te poti numi un urmas al lui Dumnezeu atata timp cat nici macar nu ai incercat sa ma convingi?
Cat despre varza mea, sunt destul de sigur ca daca as sta sa o pun bine la punct si sa fac niste seminare sau sa infiintez un cerc cu asta s-ar gasi suficiente persoane cu capu pe umeri care sa vada lumea asa cum e si nu cum am vrea noi sa o percepem.
RETINE! Toate lucrurile pe lumea asta au o explicatie si cum zicea cineva mai jos "niste radacini", chiar si cele care par ca nu au asa ce va, au inteles mai ascuns, mai adanc, pe care nu oricine le poate vedea si intelege.

P.S. Stai linistit nu esti primu pe care il pun in dificultate, am incuiat preotii care se dadeau mari cunoscatori ai religiei si care propavaduiau binele si cuvantul lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 21.08.2010, 12:16:05
ionut stefan ionut stefan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alex catalin Vezi mesajul
oare ce a prins un miros urat? Sa ne gandim putin... Varza mea care priveste lucrurile obiectiv si realist, care nu se agata de nici-un vis si nici-o speranta a disperari constiintei mele, sau credinta voastra invechita(si vreau sa ma limitez aici sa nu continui in judecarea credintelor voastre,deaorece nu are rost sunteti orbi, dar realitatea e sufcient de dura sa va trezwasca la realitate).
Oricum se presupune ca trebuia sa imi demonstrati ca ma insel ca religia voastra e perfecta si ca sa cred in dumnezeu etc.. De ce nu ai facuto? Ce crestin esti tu? Te poti numi un urmas al lui dumnezeu atata timp cat nici macar nu ai incercat sa ma convingi?
Cat despre varza mea, sunt destul de sigur ca daca as sta sa o pun bine la punct si sa fac niste seminare sau sa infiintez un cerc cu asta s-ar gasi suficiente persoane cu capu pe umeri care sa vada lumea asa cum e si nu cum am vrea noi sa o percepem.
Retine! Toate lucrurile pe lumea asta au o explicatie si cum zicea cineva mai jos "niste radacini", chiar si cele care par ca nu au asa ce va, au inteles mai ascuns, mai adanc, pe care nu oricine le poate vedea si intelege.

P.s. Stai linistit nu esti primu pe care il pun in dificultate, am incuiat preotii care se dadeau mari cunoscatori ai religiei si care propavaduiau binele si cuvantul lui dumnezeu.
nici diavolii nu au atata mandrie
Reply With Quote
  #36  
Vechi 21.08.2010, 12:22:42
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alex Catalin Vezi mesajul
Oare ce a prins un miros urat? Sa ne gandim putin... Varza mea care priveste lucrurile obiectiv si realist, care nu se agata de nici-un vis si nici-o speranta a disperari constiintei mele, sau credinta voastra invechita(si vreau sa ma limitez aici sa nu continui in judecarea credintelor voastre,deaorece nu are rost sunteti orbi, dar realitatea e sufcient de dura sa va trezwasca la realitate).
Oricum se presupune ca trebuia sa imi demonstrati ca ma insel ca religia voastra e perfecta si ca sa cred in dumnezeu etc.. de ce nu ai facuto? ce crestin esti tu? te poti numi un urmas al lui Dumnezeu atata timp cat nici macar nu ai incercat sa ma convingi?
Cat despre varza mea, sunt destul de sigur ca daca as sta sa o pun bine la punct si sa fac niste seminare sau sa infiintez un cerc cu asta s-ar gasi suficiente persoane cu capu pe umeri care sa vada lumea asa cum e si nu cum am vrea noi sa o percepem.
RETINE! Toate lucrurile pe lumea asta au o explicatie si cum zicea cineva mai jos "niste radacini", chiar si cele care par ca nu au asa ce va, au inteles mai ascuns, mai adanc, pe care nu oricine le poate vedea si intelege.

P.S. Stai linistit nu esti primu pe care il pun in dificultate, am incuiat preotii care se dadeau mari cunoscatori ai religiei si care propavaduiau binele si cuvantul lui Dumnezeu.
Pe mine m-ai incuiat complet, dragul meu.
Vreau sa-ti spun ca varza aceea urat mirositoare a fost si hrana
mea multa vreme. Eram ca tine, blond, frumos si inteligent si ma
credeam buricul pamantului, asa ca nu pe tine te criticam ci pe
cel care am fost eu. Ai dreptate, nu sunt un crestin cum ar trebui,
si de aceea nici nu incerc sa te conving, caci trebuie sa te convingi
singur. Acum te las, si-ti doresc tot binele din lume. Ma duc sa-i
descui pe preotii pe care i-ai incuiat! Cand vei fi ajuns sa treci peste
orgoliul ratiunii, da-ne un semn.
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 21.08.2010, 12:42:40
Alex Catalin Alex Catalin is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Mesaje: 5
Wink Batranetea are defectele ei

Citat:
În prealabil postat de MariS_ Vezi mesajul
Pe mine m-ai incuiat complet, dragul meu.
Vreau sa-ti spun ca varza aceea urat mirositoare a fost si hrana
mea multa vreme. Eram ca tine, blond, frumos si inteligent si ma
credeam buricul pamantului, asa ca nu pe tine te criticam ci pe
cel care am fost eu. Ai dreptate, nu sunt un crestin cum ar trebui,
si de aceea nici nu incerc sa te conving, caci trebuie sa te convingi
singur. Acum te las, si-ti doresc tot binele din lume. Ma duc sa-i
descui pe preotii pe care i-ai incuiat! Cand vei fi ajuns sa treci peste
orgoliul ratiunii, da-ne un semn.
Har, smerenie si jertfa de sine.
Pare rau nu sunt blond,frumos nu ma consider, cu atat mai putin buricul pamantului si cat despre inteligent nu peste limita normalului.Stii ce sa intamplat de te-ai schimbat? Ai imbatranit te-ai gandit ca vreamea iti trece si timpul cand vei inchide ochii de tot ti se apropie, e o frica pe care o avem cu totii, constiinta ta a cautat o scapare si ghici ce? a gasit aceasi prostie care orbeste restul lumii....
Cand o sa fiu suficient de senil sa cred in asta o sa va dau un semn, dar ma indoiesc sincer ca o sa ma intorc la calea pe care nu am vruto niciodata.Oricum ar fi sa nu va plictisi asteptandu-ma...
Reply With Quote
  #38  
Vechi 21.08.2010, 12:48:09
pstdgt pstdgt is offline
Banned
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Mesaje: 4
Implicit

Exista LIBER ARBITRU Nu sunt de acord cu el dar asta e....Nici Dumnezeu nici Diavolul nu te obliga la nimc Cand faci un bine sau un rau nu slujesti nimanui ti-l faci doar tie ...
Reply With Quote
  #39  
Vechi 21.08.2010, 13:03:19
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit Pentru cei doi atei

Ceea ce rezolva Dumnezeu este moartea si nedreptatea sociala si suferinta.
Dar sa vorbim mai intai de moarte.
Nimic nu are importanta daca murim,nici cati ani traim,nici ce realizam pe pamant,nici fericirea sau dreptatea sociala.Daca murim ce importanta mai au acestea?!!

Dar Iisus,Dumnezeu ne-a adus o veste minunata! El a inviat si este dovada ca si noi vom invia dupa moarte!

Stiu ca aceasta nu este o dovada pentru un ateu,eu insumi am fost ateu pana la 30 ani! Insa ateu fiind,nu puteam sa rezolv problema mortii,moartea mi se parea ceva absurd si nefiresc.

Nu am ajuns la credinta prin frica de moarte,pentru ca imi asumasem necredinta cu toate consecintele,chiar daca stiam ca ma voi dizolva in neant.Insa ceea ce m-a adus la credinta a fost cautarea Adevarului ultim!

Am cautat adevarul in cei 30 de ani,si nu l-am gasit de unul singur,ci mi-a fost relevat de Dumnezeu.Eu am facut eforturile,am cautat si El mi-a oferit darul credintei,mi-a dat solutia.

Si cu ocazia trecerii la credinta s-a rezolvat si problema nemuririi sufletului ,in mod firesc.

E normal ca pentru multi atei,apropierea de batranete sau o mare suferinta sa-i apropie de Dumnezeu.Pentru ca in acele momente ei isi dau seama ca tot ceea ce au gandit si filosofat a fost gresit si fara nici o importanta.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 21.08.2010, 13:08:29
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alex Catalin Vezi mesajul
Pare rau nu sunt blond,frumos nu ma consider, cu atat mai putin buricul pamantului si cat despre inteligent nu peste limita normalului.Stii ce sa intamplat de te-ai schimbat? Ai imbatranit te-ai gandit ca vreamea iti trece si timpul cand vei inchide ochii de tot ti se apropie, e o frica pe care o avem cu totii, constiinta ta a cautat o scapare si ghici ce? a gasit aceasi prostie care orbeste restul lumii....
Cand o sa fiu suficient de senil sa cred in asta o sa va dau un semn, dar ma indoiesc sincer ca o sa ma intorc la calea pe care nu am vruto niciodata.Oricum ar fi sa nu va plictisi asteptandu-ma...
Haide Cataline, lasa falsa modestie... Pai cum sa nu fi tu peste limita normalului ?!

Pai tu esti clar mai inteligent si mai realist decat cele cateva miliarde de oameni care cred in Dumnezeu. Iti dai seama ce superioritate iti confera pozitia ta ? Tu vezi lumea asa cum este, ei sunt orbi. Pai asta te situeaza din start deasupra lor.

Sau, daca vreun scrupul de constinta te impiedica sa-ti afirmi superioritatea doar prin raportare la criteriul numeric, haide sa judecam strict calitativ.

Pai tu esti in mod clar mai inteligent si mai realist decat atati oameni de stiinta, atatia academicieni, atatia filosofi, atatia mari oameni de stat....

Ii esti, de exemplu, superior lui Blaise Pascal. Ii esti superior chiar si descoperitorului Big Bangului, care a fost un amarat de preot francez, deci in mod clar un orb si un disperat.

Deci, vezi prea bine, nu e nevoie sa faci pe modestul. Trebuie sa-ti afirmi cu mandrie superioritatea, sa realizezi ce valoare imensa si ce potential reprezinta persoana ta pentru umanitate.

Iata, ca in secolul XXI, s-a nascut Catalin, un om care, desi foarte tanar, a reusit sa depaseasca orbirea, disperarea si senilitatea care au caracterizat mii si mii de capete luminate ale lumii, ca sa nu mai vorbim despre miliarde de cetateni de rand.

Trebuie sa fii foarte mandru de tine. In comparatie cu noi, biete furnicute oarbe, disperate si senile, esti un adevarat titan.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Copiii avortati sunt trimisi in iad. Nu exista, il avortez ca sa ii fie mai bine. spre_rasarit Generalitati 101 26.09.2011 17:19:19
Oare exista ? bighidont Stiri, actualitati, anunturi 0 17.03.2008 23:25:24
exista oare identitati intunecate? kihlimbar Vrajitoria 7 09.10.2006 08:29:53