Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Exorcismul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 10.12.2008, 13:09:39
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de razvan_andrei Vezi mesajul
Eu nu prea as crede ca medicina e neputincioasa. Ia sa se duca cineva cu un picior rupt la Sf Maslu sa vedem daca i se vindeca, sau unul cu o infectie acuta sau cu encefalita sa vedem cat mai traieste fara tratament. Lucrurile nu sunt chiar atat de simple.Mai cititi si mai aflati cate ceva despre medicina, sa vedeti ca mii de ani de cercetare nu au fost de prisos.
Razvane draga, nu pe mine cauta sa ma convigi despre "puterea"medicinei. Am trait efectiv in familie de medici. Eu nu m-am referit la un picior rupt sau la mai stiu eu ce, ci am fcut referire la bolile grave , unde numai o minune a dus la vindecare.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #92  
Vechi 10.12.2008, 13:17:43
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihai07 Vezi mesajul
Nu cred ca ai inteles bine ce vroia sa zica.
Nu trebuie sa excludem rolul medicinei. Dar exista cazuri in care medicina este neputincioasa, iar cele cazuri se rezolva in biserica.
Medicina are locul ei bine determinat. In multe cazuri bolnavul este tratat atat de medicina cat si de biserica. Prima lucrand la trup , iar cea de-a doua la suflet. Un suflet sanatos se salasuieste intr un trup curat si viguros, ce niciodat nu va salasui un sufjet bolnav si vlaguit. Exista o stransa interdependenta prin insasi Creatia noastra , data de Creatorul ei.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #93  
Vechi 10.12.2008, 14:43:14
razvan_andrei's Avatar
razvan_andrei razvan_andrei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.11.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 339
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Razvane draga, nu pe mine cauta sa ma convigi despre "puterea"medicinei. Am trait efectiv in familie de medici. Eu nu m-am referit la un picior rupt sau la mai stiu eu ce, ci am fcut referire la bolile grave , unde numai o minune a dus la vindecare.
:)) viata e frumoasa...
Reply With Quote
  #94  
Vechi 10.12.2008, 14:45:23
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Medicina are locul ei bine determinat. In multe cazuri bolnavul este tratat atat de medicina cat si de biserica. Prima lucrand la trup , iar cea de-a doua la suflet. Un suflet sanatos se salasuieste intr un trup curat si viguros, ce niciodat nu va salasui un sufjet bolnav si vlaguit. Exista o stransa interdependenta prin insasi Creatia noastra , data de Creatorul ei.
ai dreptate
Reply With Quote
  #95  
Vechi 12.10.2010, 19:03:21
afaraploua afaraploua is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2010
Mesaje: 72
Implicit

astia posedatii se diferentiaza net de cei bolnavi pishici prin aceea ca vorbesc in limbi care pot fi inregistrate si traduse, latina sau greaca veche, limbi pe care nu aveau de unde sa le stie, apoi s-au semnalat fenomene de telekinezie ("mișcarea la distanță"), zboara obiecte in jurul lor si leviteaza.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pat de ingrijire pentru bolnavi mtudor Umanitare 8 07.01.2014 18:01:29
Bolnavi(nebuni) sau posedati? quasar Tinuta in Biserica 14 29.05.2012 11:14:08
Rugaciune pentru cei bolnavi(de la Iisus Hristos) tigerAvalo9 Rugaciuni 5 25.01.2009 19:21:31
copiii bolnavi urzicuta Generalitati 16 12.09.2007 08:02:35
Rugaciune pentru oameni bolnavi gabistgato Secte si culte 3 28.06.2007 23:53:45