Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Mari Duhovnici si predicile lor
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 22.11.2008, 00:20:25
C.tin C.tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 409
Implicit Vesnica lui pomenire... 22 noiembrie 2008

Da, Jenica pe acest topic deschis de tine adaug si eu cateva randuri...

Vesnica pomenire vrednicului nostru Parinte Ioanichie, care implineste un an de cand ne-a parasit trupeste...

"Iubite frate muritor,
De vei vedea un calator
Cu hainele cernite, singurel
Descult, flamand
Si insetat
Te rog sa ai mila de el
Ca poate-I un calugar! [...]"

http://poezie-crestina.tripod.com/id27.html
Reply With Quote
  #22  
Vechi 22.11.2008, 18:02:19
C.tin C.tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 409
Implicit

[COLOR="Red"][SIZE="5"]Pe acest portal Crestin Ortodox, trece ziua pomenirii Parintelui Ioanichie Balan cam nebagata in seama!!! Pacat, ...pt cata zestre de suflet ne-a lasat...![/SIZE][/COLOR]
Reply With Quote
  #23  
Vechi 23.11.2008, 19:05:32
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Constantine, hai cu Domnul si Maicuta Domnului sa invatam sa iubim cu adevarat. Sa invatam impreuna pentru ca nici eu nu am invatat iubirea. Am citit cuvintele tale, ti-am simtit amaraciunea..insa fratele meu parintele Ioanichie toata viata sa trait in smerenie. A scris mereu despre altii..viata lui tracnd sub tacere... Multi l-au cunoscut DOAR ca pe cel ce a scris cuvinte minunate despre marii duhovici ai Sihastirei..nestiind ca si el este unul dintre ei.. Imi amintesc cu bucuurie inmoramantarea...cate smerenie..a fost ultima lectie de smerenie pe care ne-a dat-o Arh. Ioanichie Balan.. de aceea indraznesc sa spun frate constantin..daca nu s-a scris..poate ca asa a randuit iubitul nostru parinte de sus de acolo din ceruri.. INIMA constantine, inima...sa fie aici nu doar cuvantul..
bucurii..
Reply With Quote
  #24  
Vechi 23.11.2008, 19:22:16
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eduardd Vezi mesajul
Constantine, hai cu Domnul si Maicuta Domnului sa invatam sa iubim cu adevarat. Sa invatam impreuna pentru ca nici eu nu am invatat iubirea. Am citit cuvintele tale, ti-am simtit amaraciunea..insa fratele meu parintele Ioanichie toata viata sa trait in smerenie. A scris mereu despre altii..viata lui tracnd sub tacere... Multi l-au cunoscut DOAR ca pe cel ce a scris cuvinte minunate despre marii duhovici ai Sihastirei..nestiind ca si el este unul dintre ei.. Imi amintesc cu bucuurie inmoramantarea...cate smerenie..a fost ultima lectie de smerenie pe care ne-a dat-o Arh. Ioanichie Balan.. de aceea indraznesc sa spun frate constantin..daca nu s-a scris..poate ca asa a randuit iubitul nostru parinte de sus de acolo din ceruri.. INIMA constantine, inima...sa fie aici nu doar cuvantul..
bucurii..
"Inima, inima. . . sa fie aici nu doar cuvantul . . . ". Pe atat de simplu spus, dar pe atat de adevarat Jenica! Multumim din suflet, fiecare postare de a ta, linisteste, tamaduieste forumul, de lipsa inimii , a iubirii, in cuvintele rostite.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #25  
Vechi 10.02.2010, 20:21:25
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Dor...lacrima..rugaciune..

A mai trecut un an...a mai curs o lacrima..am mai eliberat pieptul de un suspin...
Ne este dor de sfintia voastra parinte. Ne este dor de vorba dulce si de cereasca binecuvantare...
Ne este dor de cuvintele de folos primte pe bancuta in camera de redactare a cartilor..
Ne este dor de tot si toate.. De aceea astazi, cand se mai plineste 1 an..spunem "Binecuvantati parinte Ioanichie"...stiu ca de acolo de sus imi veti raspunde, Domnul, jenica, Domnul.....
Iertati-ma si nu ne uitati la rugaciune preacuvioase parinte Ioanichie.
Domnul si Maicuta Domnului ( cum va placea adesea sa o numiti) sa va ierte si sa ne ierte!

Multumim Adrian pentru acest minunat articol:
http://www.crestinortodox.ro/remembe...lan-72069.html

Last edited by eduardd; 10.02.2010 at 20:26:39.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 05.11.2010, 20:52:01
doctor_faustus doctor_faustus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 828
Implicit IOANICHIE BALAN : Comunismul si evreii , “ TRAIM VREMURI APOCALIPTICE “ – video

IOANICHIE BALAN : Comunismul si evreii , “ TRAIM VREMURI APOCALIPTICE “ – video
http://saccsiv.wordpress.com/2009/01...2%80%93-video/

Se pot observa preocupări fundamentale ale părintelui Ioanichie Bălan, în aceste filmări, ca și în altele:
- lupta pentru aprofundarea ortodoxiei, ca viață, trăire, în viața credincioșilor, și chiar și a necredincioșilor
- lupta pentru poporul român pentru a îl feri de conspirațiile oculte ale unor forțe antihristice
- lupta pentru pruncii, copiii și tinerii poporului român, atacați și expuși la numeroase pericole care încearcă și vor încerca să îi îndepărteze de Dumnezeu
- dragostea neîncetată a părintelui Ioanichie pentru poporul românesc, presărată ca orice dragoste adevărată, creștinească, și cu mustrări și critici aspre însă îndreptătoare de cale
- lupta contra tuturor formelor de sectari neoprotestanți precum și împotriva asaltului spiritualităților orientale de tip yoga, budism, precum și împotriva asaltului prostiilor importate fără discernământ după 1990
Reply With Quote
  #27  
Vechi 13.11.2010, 22:07:17
doctor_faustus doctor_faustus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 828
Implicit Cuvinte către tineri ale părintelui Ioanichie Bălan

http://video.crestinortodox.ro/gV3De...re_tineri.html

http://video.crestinortodox.ro/8MM4s...hie_Balan.html

http://video.crestinortodox.ro/OILnx...hie_Balan.html

Să nădăjduim că toată dragostea și grija arătată de părintele Ioanichie față de tinerii români, mai mult sau mai puțin creștini, nu va rămâne fără răspuns din partea faptelor tinerilor.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ioanichie cel Nou de la Muscel (Argeș) studentu Generalitati 1 28.09.2009 15:58:31
Pr. Proclu de la Mitocu Balan? BogdanF Generalitati 4 04.05.2008 23:30:55
Cum se ajunge la Pr. Proclu de la Mitocu Balan? BogdanF Generalitati 4 19.02.2008 14:18:54
Remember Pr. Ioanichie Balan jenica Generalitati 25 16.01.2008 17:10:49
Pr Ioanichie Andreos Stiri, actualitati, anunturi 0 01.12.2007 22:37:03