Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #551  
Vechi 15.11.2010, 00:09:30
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
La Daniel e altă poveste , dar SINCER , bunătatea și înțelepciunea asta continuă la așa zisul zaharia , îmi pun mari semne de întrebare, nu la omul ce se ascunde în spatele monitorului, ci a bolii lui ! Căci nu judecăm omul, ci păcatul-boala lui . A judeca omul , nu-i creștinește , și pe deasupra este atac la persoană și încălcarea regulamentului , dar a discuta boala-păcatul e perfect normal. Să ne rugăm pentru oamenii bolnavi , iar de nu putem , să avem înțelegere pentru ei, mai ales în cazul afecțiunilor psihice ce-l rup pe respectivul ( bolnav ) de realitate . Am citit de curând despre schizofrenie-panaroia niște lucruri cutremurătoare , pentru că acești oameni pot deveni :medici , misionari , profesori . . . Groaznic ! Dar e o discuție aparte acest subiect atât și atât de sensibil !
Imi pare rau, Cristi, dar aici te-ai intrecut pe tine! Iesisem deja, dar revenind am dat peste mesajul tau, cand tu ar fi trebuit sa fii cu totul altfel, mai ales acum. Imi pare sincer rau ca te-am cunoscut, fie si virtual!
  #552  
Vechi 15.11.2010, 00:19:29
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Sincer

Citat:
În prealabil postat de OmuBun Vezi mesajul
Imi pare rau, Cristi, dar aici te-ai intrecut pe tine! Iesisem deja, dar revenind am dat peste mesajul tau, cand tu ar fi trebuit sa fii cu totul altfel, mai ales acum. Imi pare sincer rau ca te-am cunoscut, fie si virtual!
Pentru că veni vorba de "sinceritate", ea nu este apreciată mai nicăieri , iar de spui adevărul și cea ce gândești , șifonezi pe mulți ! Îți place minciuna și-ți place să te acoperi cu ea și nu-i bine ! Una spui acum o oră, alta faci peste două, asta-i nu-i treabă bune frate ! Trebuie să te obișnuești și cu adevăruri care nu-ți convin, nu-ți plac, sau pur și simplu nu ai chef tu să le auzi . Falsa smerenie și credincioșia poleită în cuvinte nu face doi bani . . .mărgăritare date la porci , atât și nimic mai mult . Post ușor-verticalitate-consecvență-demnitate-unitate !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
  #553  
Vechi 15.11.2010, 12:42:57
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit Spune-ne prin ce te-ai remarcat , Daniel!

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Rodica ,nu trebuie sa traiesti fara creier .Uite aici comentarii pertinente si nu le mai bruia:


„Poeziile lui sunt pure declamații, dar în rest e un poet foarte slab"

Ce spun însă experții despre valoarea poetului Adrian Păunescu? Pentru criticul literar Alexandru Matei, doar primele două volume de versuri sunt notabile, restul volumelor putând foarte bine să lipsească: „Primele două volume, «Ultrasentimente» și «Mieii primi», au fost foarte bune, în contextul redescoperirii liricului după proletcultism. Dar atât, fiindcă nu mai e nimic interesant în ce a scris după 1970. Poeziile lui sunt pure declamații, în versificarea cărora a fost foarte abil, dar în rest un poet foarte slab". O comparație cu Bacovia sau Eminescu, crede criticul, ar fi hârtia de turnesol a valorii sale ca poet: „Nu poți de pildă să ți-l imaginezi pe Eminescu sau Bacovia declamând poezii de la tribuna unui stadion; un Eminescu pentru galerie e imposibil de conceput".

Dan Sociu: „N-ai să auzi vreun puști de acum înnebunit după «Sarut mâna mama mea, sărut mâna tatăl meu»"

Tânărul scriitor Dan Sociu nu vede nici moralitate, nici talent la Adrian Păunescu. „Ce mă plictisește cel mai mult la necroloagele astea e ca mulți îi pun la îndoială moralitatea, dar insistă că «era un poet foarte talentat». Aș zice că nu, nici măcar un versificator spectaculos (doar patologic de prolific). Scria, în retorică și ideologie, fix ca un poet minor de secol XIX - cu diferența că un Coșbuc, de exemplu, e infinit mai muzical și mai subtil. Păunescu e monoton și lălăit, marea lui șmecherie e că a folosit elemente de cotidian «modern» - suta de lei etc., ceea ce dădea impresia că rezonează cu suferințele contemporane ale poporului." Ideea e că, în comparație cu Eminescu sau Bacovia, care sunt prizați și de experți (poeți și critici), și de mase, „Păunescu are doar dimensiunea aprecierii de către marele public - și aia o să se stingă. N-ai să auzi vreun puști de acum înnebunit după «Sarut mâna mama mea, sărut mâna tatăl meu». Pe când pe Bacovia adolescenții îl devorează, că e emo și goth".

Criticul Dan C. Mihăilescu a spus că nu e momentul să discute despre calitatea poetului Păunescu la moartea sa: „Acum sufletul omului trebuie lăsat să plece, să se ducă dincolo". A adăugat totuși: „Am trecut pe lângă cimitirul Bellu și am rămas șocat. Fanfară și onoruri militare pentru Păunescu! Probabil când o să se ducă Sergiu Nicolaescu o să fie mobilizată Armata, să tragă salve de tun! Ce să mai spui? Ca la noi".

Andrei Cornea: „Nu cred că în Polonia unuia ca Păunescu i s-ar face funeralii naționale"

Filosoful și criticul de artă Andrei Cornea a fost extrem de tranșant, fără a se jena să-și spună părerea chiar și la postul public de televiziune: „Una este să fii versificator și cu totul alta e să fii poet". Acesta a avut cuvinte grele și despre prestația morală a scriitorului: „Nu cu multă vreme în urmă, cu ocazia vizitei Hertei Müller la București s-a vorbit despre cedările intelectualilor care nu au ales să fie disidenți în perioada comunistă. Au fost atacați atunci oameni ca Mircea Cărtărescu, Nicolae Manolescu, Gabriel Liiceanu, spunându-se că au tăcut pe vremea aceea, că nu au luat atitudine. Bun. Au tăcut. Nu au avut curajul de a ataca regimul. Dar să facem și noi o simplă comparație între ei și Păunescu.

El nu numai că nu a tăcut, dar a lăudat sistemul în gura mare, cu zbierete, urlete, cu jurăminte de adeziune la politica partidului și la președintele iubit. Din păcate, societatea noastră suferă de o amnezie periculoasă. Foarte multă lume vrea să uite că a existat comunismul. Unii îl ignoră, alții cred că era chiar acceptabil pentru că aveam multe fabrici și președintele țării era primit de președintele Statelor Unite și de Regina Angliei. Cam așa sună discursul nostalgic. Nu cred însă că în Polonia unuia ca Adrian Păunescu i s-ar face azi funeralii naționale. Mi-ar plăcea ca lumea să aibă o judecată limpede și să nu se mai lase îmbrobodită de discursurile naționaliste și de mistica și retorica asta revanșardă". Andrei Cornea a mai declarat că Adrian Păunescu era un împătimit al puterii care a candidat, după cum se știe, și la președinția României, cu rezultate infime la alegeri. „Probabil că acum, mort fiind, dacă ar candida, ar avea mai multe șanse."

Slujitor al regimului versus opozant

Regizorul Cristi Puiu are și el dubii serioase privind calitatea de opozant a regimului comunist a lui Păunescu. „Faptul că acum se vorbește despre el ca despre un erou dă cumva măsura culturii noastre revoluționare. Noi suntem cultura Adibas. Nu avem Adidas original, nu-i nimic, e bun și Adibas. Nu avem Puma e bună și Puna. Nu aveam Woodstock? Merge și Cenaclul Flacăra. Nu am avut dizidenți autentici, ci doar niște emițători de șopârlițe, buni și ăia. Ei erau eroii noștri. Atâta puteam noi. Păunescu făcea la cenaclu niște glumițe oarecum subversive pe care oamenii simpli nu puteau să le scoată pe gură și asta îi făcea și pe ei să se simtă eroi. „Le-a spus-o Păunescu!", adică, în subtext, „ce curajoși am fost și noi care l-am ascultat." Ce se petrecea dincolo de stadioane, că el era sluga regimului, nu mai interesa pe nimeni".

Adrian Cioroianu: „Oamenii nu-l plâng neapărat pe Păunescu, ci își plâng tinerețea pierdută"

Cum se explică această trecere a publicului de la antipatie violentă, în primii ani după '90, la adularea post-mortem a poetului?
Pentru istoricul Adrian Cioroianu, simpatia actuală pentru Păunescu se datorează unui gen mai subtil de vinovăție al publicului față de poet: „După '90, furia populară l-a scos pe Păunescu țap ispășitor pentru mizeriile din comunism. El a plătit atât pentru el, cât și pentru ceilalți. Aș zice că acum, prin această dramatizare emoțională a înmormântării poetului, publicul face o „mea culpa" simbolică față de un om pe care l-a acuzat excesiv - fiindcă, e dovedit, Păunescu nu a fost unul dintre primii lingăi ai regimului, chiar dacă a semnat texte dedicate regimului și cuplului prezidențial. Comparat cu alții, prestația lui în instituirea cultului personalității a fost modestă. Totuși, el a fost cel mai vizibil, nicidecum cel mai productiv așa-zis „poet de curte". Diabolizarea lui a fost evident excesivă, iar publicul se simte retroactiv vinovat." Pe lângă acest sentiment de vinovăție, mai există un factor pentru simpatia enormă pe care a suscitat-o zilele acestea moartea poetului: „Oamenii nu-l plâng neapărat pe Păunescu, ci își plâng tinerețea pierdută, care a însemnat și un abonament la revista Flacăra sau mersul la niște concerte ale Cenaclului".

Dorin Dobrincu: „Ana Pauker și Teohari Georgescu au portrete în ministere"

Istoricul Dorin Dobrincu este de o cu totul altă părere decât Adrian Cioroianu. Pentru acesta, adularea post-mortem a poetului este unul din efectele „derivei sociale în care trăim, care se manifestă prin lipsa unei memorii suficient de coagulate la nivel oficial și lipsa unor valori, în cazul populației. Mai tot timpul vedem genul acesta de „zeificare" profană la decese. Când a murit Paul Niculescu-Mizil, ministrul lui Ceușescu, trupul său a fost expus la ministerul unde a lucrat. De asemenea, sunt pline ministerele de tablouri ale foștilor demnitari comuniști, fără nici o referire suplimentară la trecutul lor.

Când spun asta, am în vedere numele unor personaje sinistre ca Ana Pauker sau Teohari Georgescu". Raportul Tismăneanu, continuă istoricul, spune clar că Păunescu a fost un propagandist de frunte al regimului, în anii '70-'80, făcând, fără rezerve, apologia sistemului comunist. Or, Adrian Păunescu „nu și-a cerut vreodată scuze pentru trecutul său, ci a fost de-o violență rar întâlnită împotriva celor care îl criticau pe Ceaușescu". Dincolo de vorbele de duh ca „despre morți numai de bine" din sfera religiozității neolitice, nu putem asista pasivi la acest delir mediatic; mai facem un pas și-l sanctificăm ca pe Ștefan cel Mare", spune istoricul, pentru a conchide „perpetuarea amneziei față de comunism este una din sursele crizei morale în care ne zbatem".

Păunescu, destinație a nostalgiei după trecutul comunist

Și pentru criticul literar Alexandru Matei, un rol important în „sanctificarea" poetului îl are media - „televiziunea trebuie să producă patos ca să aibă audiență, are deci nevoie de combustibilul unor evenimente ca acesta". Dar mai e ceva, spune criticul - „Păunescu e una dintre destinațiile nostalgiei după trecutul comunist. Cu cât prezentul e mai dezamăgitor, lumea se îndreaptă într-acolo" Dacă poetul ar fi murit în anii '90, speculează criticul, în mod cert, atât publicul, cât și media ar fi reacționat mai echilibrat - „pentru că erau mai proaspete compromisurile făcute înainte, pe de o parte, și, pe de alta, pentru că nu începuse să apară atât de des la tv"; încă nu-l convinsese pe Hagi „să revină la națională", glumește criticul.
"Rodica ,nu trebuie sa traiesti fara creier .Uite aici comentarii pertinente si nu le mai bruia:"- ca sa te citez!

Multumesc. Fara creier sunt in slujba invatamantului de peste 30 de ani. Poate voi fi facut si eu un bine prin sutele de ore suplimentare, prin invataturile pe care le-am dat . Poate in urma mea sa ramana si ceva bun- ma gandesc, asa fara creier cum ma vezi. Te invit sa ne spui ce ai facut tu bun pentru omenire.Ma rezum doar la atat! Si imi permit sa ma repet- cine sunt acest domni? -NIMENI!!! Iar tu nu arati decat ignoranta si rautate.

"Daca nu putem fi buni, sa incercam sa fim macar politicosi!"
Nicolae Steinhardt
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)

Last edited by Rodica50; 15.11.2010 at 12:53:20.
  #554  
Vechi 15.11.2010, 13:27:04
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
Adrian Cioroianu: „Oamenii nu-l plâng neapărat pe Păunescu, ci își plâng tinerețea pierdută"
-tind sa ii dau dreptate acestui domn,este foarte posibil,cel putin pentru un segment destul de mare dintre ei.
Cu ce nu pot fi de acord si mi se pare total imoral si necrestinesc este acest fapt de a blama,judeca si acuza un om,indiferent cum o fi fost el,dupa ce acesta s-a dus din lumea noastra.
Si as fi tare curioasa sa intreb aceste personaje extrem de radicale,de ce nu au fost la fel de vehemente pe timpul comunistilor,de ce nu au iesit in fata sa isi arate revolta,de o fac acum,dupa moartea acestui om,pe un forum crestin...?
Daca ar fi facut-o atunci,as fi luat-o ca pe un act de curaj,dar acum mi se pare exact contrariul si apropo de intelepciunea omului simplu,vorba aceea "de morti numai de bine!" nu e chiar intamplatoare!
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
  #555  
Vechi 15.11.2010, 14:32:17
carmina carmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit un of off topic

Am recitit mare parte din postarile acestui subiect si am constatat ca se intampla o ... largire a constiintei oamenilor, in sensul acceptarii nu numai a diferentelor dintre noi, ci si a compromisului. Un cal troian tinde sa patrunda in sufletele noastre sub forma unei mari iubiri, neingradite de nimic si de nestavilit uneori.

Dintr-o data, cu totii simtim o mare atractie unii fata de altii - la nivelul intelegerii nu doar a pacatelor proprii, ci si ale celorlalti - un val inexplicabil de iubire si toleranta care pe zi ce trece prinde radacini adanci in sufletele noastre.

Si pe care unii dintre noi o considera crestina, poate chiar asemanatoare rugaciunii care poarta in ea durerile si bucuriile intregii umanitati.
  #556  
Vechi 15.11.2010, 14:51:41
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit tot off

@ carmina.. cred ca ai dreptate.
Totusi observa ca nu este vorba de tolerarea a orice.
De ex., priveste cum este "corectat" crestineste Ionut12 (Mihail) pe topicurile deschise de el... (fenomen care este reversul-Paunescu:) adica opiniile omului sunt judecatde prin prisma gramaticii lui.
  #557  
Vechi 15.11.2010, 14:54:02
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Asta inseamna crestinismul:IUBIRE si toleranta (visavi de om,nu de pacat),smerenie,blandete,desi prin prima cred ca am spus tot.
Cui nu ii place,isi poate alege o alta religie care i se potriveste mai bine,daca considera ca aceste simtaminte sunt prea greu de dus.
Si da,simplu nu este sa ajungem sa le simtim,sa fim mereu constienti de noi insine,e chiar suparator si e mult mai tentant ne uitam in gradina vecinului pacatos si sa il aratam cu degetul pentru a ne simti mai bine.
E omeneste,dar,totusi,sa nu exageram si nici sa bravam ca aceste lucruri vin din inima noastra de crestini justitiari,pentru ca inima nu are nici o treaba cu astfel de manifestari,ci doar ego-ul.
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
  #558  
Vechi 15.11.2010, 15:02:15
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
La numai trei zile de la înmormântarea poetului, o bucureșteancă a deschis un proces prin care vrea să demonstreze că Adrian Păunescu este tatăl său biologic. Grefiera Andreea-Mihaela Bîrlea i-a chemat în instanță pe cei trei copii legitimi ai lui Păunescu pentru a dovedi, cu martori și cu teste ADN, că este sora lor paternă.
Procesul de stabilire a paternității, intentat de Andreea-Mihaela Bîrlea (42 de ani), grefieră la Secția a 2-a Penală a Tribunalului București, a fost înregistrat miercuri la Judecătoria Sectorului 1. Dacă va ieși la iveală faptul că Andreea-Mihaela Bîrlea este într-adevăr fiica lui Adrian Păunescu, atunci ea ar urma să moștenească o parte din averea poetului, evaluată la aproximativ 3,7 milioane de euro.
Mai ,mai ,ce iti mai place sa scoti in evidenta partile rele din viata unui om.
Eu cred ca tot ce s-a scris aici de rau despre Adrian Paunescu nu are nici o legatura cu un site crestin ortodox.
Noi astia care l-am barfit om fi fara de pata ,cum a zis Mantuitorul :"cel fara de pata sa arunce cu piatra"
Si barfa e un mod de arunca cu piatra ,chiar daca verbal.
  #559  
Vechi 15.11.2010, 15:07:16
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Nu noi spunem ca a fost necredincios ci el prin faptele si cuvintele lui a spus aceasta, noi doar ne uitam la el si vedem cum a vietuit, nu este simplu ? Sau ne trebuie vreo scoala speciala pt. asta ? Sau a trait si in ascuns si doar dumneata sti cum !
Pe noi crestinii nu ne intereseaza sa implinim un lucru dupa rinduiala si tipic , adica corect ci doar sa-l implinim , nu conteaza cum, nu conteaza daca acel cineva se poate pune sau nu la soroace ! Noi avem treaba noastra desi poza de ,,crestin smerit si milostiv' ne atrage . Nu, nu sunt de noi tipicul , canoanele si invataturile parintilor , de noi sunt smiorcaielile si pozele .
De, asa se intimpla in viata , unii isi aleg ceva altii altceva si la urma nu se mai stie cine procedeaza bine si cine nu !
Zaharia ,canoanele si invataturile parintilor ,oricat ne-am tine de ele nu au nici o valoare in fata iubirii pe care trebuie sa o dovedim.
A vorbi urat despre Adrian Paunescu si nu numai despre el doveste o mare lipsa de iubire fata de aproapele.
Cei care se tin de canoane si nu au iubire de aproapele dau un pic dovada de habotnicie.

Last edited by anita; 15.11.2010 at 15:09:32.
  #560  
Vechi 15.11.2010, 15:18:54
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit Sa avem curaj!

"Mi-am propus sa nu mai scriu pe forum in timpul acestui post,asa ca am sa-ti raspund pe privat.

Nu am nimic cu tine sau cu Paunescu,am doar ceva impotriva declararii acestu om ,mare poet,pentru simplu motiv ca nu este mare,si nu e bine sa faci confuzie de valori.

Cand nu se face diferenta intre o melodie usoara si una simfonica,apare o problema,care nu se rezolva cu Dumnezeu sa-l ierte.

Daca ar fi sa iertam pe toti,ar fi o confuzie generala in literatura si cultura.Insa aici sunt niste ierarhizari care trebuiesc facute.

Cu atat mai mult,daca lucrezi in invatamant,e regretabil ca faci asemenea confuzii de valori,poti influenta si pe altii....

Eu nu sunt in postura sa ma laud,pentru ca eu nu sunt decretat valoare nationala,nu am compus nimic,si nu influentez nici in bine nici in rau,la nivel national.

Cultura asta face,discerne valorile,ca sa ne putem ghida si sa luam ce e mai bun.
Judecata mea,si a acelor critici literari,care tu spui ca nu reprezinta nimic,asta insemnand probabil ca esti in stare sa fii mai mare critic literar decat ei,pentru ca ai avut 10 la romana----judecata mea spuneam,este ca e un poet mediocru,oportunist,fara o morala autentica,din moment ce a fost casat de 2 ori si a avut si un copil din flori,care a laudat regimul comunist intimp ce altii faceau puscarie,si care a si profitat material de pe urma ligusirii clanului Ceausescu.Stiu ca tu esti iertatoare,si ii ierti toate acestea,dar de la iertare pana a-l lua ca etalon moral si cultural,e cale lunga.. "- ca sa te citez, Daniel!
__________________

Daca este cazul ii voi folosi opera acestui poet. Am cantat cu elevii un imn minunat inchinat celor truditori"Colindul mainilor truditoare", si nu acum, cu ani in urma.

Colindam aceste aspre maini
La multi ani si soare,
Voi, fauritoarelor de paini,
Maini nemuritoare
Voi ce-ati invatat a construi
La multi ani si soare
Dulce stati pe crestet de copii,
Maini nemuritoare.

Maini de muncitori si de taran,
La multi ani si soare
Maini trudind la fiecare ban,
Maini nemuritoare... Cred ca poezia are un mesaj educativ.Ca om, am dreptul la pareri. Draga, eu nu indobitocesc copiii, asa cum vrei sa pretinzi. Imi fac bine meseria, nu-ti face griji, are cine sa ma aprecieze. Cauta ale tale, lasa-i pe altii, daca nu poti sa faci ceva bun pentru ei. Crede-ma, ai o idee fixa. E vorba de un suflet, crestine!!!
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Teodora Păunescu Tucă Mihaela19 Muzica Bisericeasca 1 17.04.2012 23:29:02
OMUL NOU - OMUL VECHI iosif Pocainta 32 12.04.2011 16:29:42
Poetul din gara Sinaia Pelerinul Generalitati 102 21.02.2011 10:59:37
Adrian Fageteanu achimovjan Generalitati 33 15.10.2008 14:10:09
Adrian Adrian27 Generalitati 11 23.08.2007 14:46:07