Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #211  
Vechi 26.11.2010, 15:22:34
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Și-apoi firește... ecoul:
„ Eu știu c-ai să mă-nșeli chiar mâine, dar fiindcă azi ești suspărată, am să te iert, e vechi păcatul,.. și nu ești prima... vinovată. (Versiuniune după Minulescu, modificartă.)

Și placa:

''...placa stricată, aia cu zmeus:

„Deci nu te mai agita dejabba, că oricum nu te mai cred!

Și oricâte p-ape vei arunca din guriță după copiii lui Dumnezeu, să fii pregătită că la un momendat se vor întoarce toate val vârtej asupra ta... săramnă amăgită de cel rău. ”''

Așa că iubește-Mă draga mea... dușmancă...”


Deci erau trei,..., sau patru magi,..., ori... nu știu... dacă pleci.

Iar pluralul de la Telecomandă este Teurilecomandă!

Last edited by vsovivi; 26.11.2010 at 15:34:12.
  #212  
Vechi 26.11.2010, 16:24:17
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

"Daca in lume este mai intai viata si apoi moartea,
in Biserica este intai moartea si apoi viata". Fericitul Augustin

Iar la Domnul este mai întâi Viața și apoi Viața! Căci moartea a fost Biruită!

Deci este scris ca să biruim gLoomia!
Adică să nu fim și noi mereu numai ca pasta... și poate așa o să avem parte de Wiață fără de moarte și de tinerețe fără bătrânețe... interioară, fireștie... adică să fim pururea în Buna Duhovnicie... fireștie.

Last edited by vsovivi; 26.11.2010 at 16:48:47.
  #213  
Vechi 29.11.2010, 00:07:00
Alin27 Alin27 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 25.07.2010
Mesaje: 15
Implicit eooooo!!!!!!!!

Heeeeeo. A inceput al treilea razboi mondial!!!!!!!!! Cum a spus vanga!!!!!!!

Heeeeeo!!!!!!!!!!!

Pregatitiva de judacata!!!!!!!
Imparatia Cerurilor este aproape!!!!!!!!!
  #214  
Vechi 29.11.2010, 00:09:00
Alin27 Alin27 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 25.07.2010
Mesaje: 15
Implicit eooooo!!!!!!!!

Bucurativa!!!!!!!!!

Ura!!!!!!!!!!!!

Lumea o sa treaca 4 ani prin chinuri groaznice!!!!!!!!

Dumnezeu o sa pedepseasca lumea!!!!!!

A sosit timpul!

Last edited by Alin27; 29.11.2010 at 00:11:48.
  #215  
Vechi 29.11.2010, 00:15:21
doctor_faustus doctor_faustus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 828
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alin27 Vezi mesajul
Bucurativa!!!!!!!!!

Ura!!!!!!!!!!!!

Lumea o sa treaca 4 ani prin chinuri groaznice!!!!!!!!

Dumnezeu o sa pedepseasca lumea!!!!!!

A sosit timpul!
vei fi și tu vreo trompetă apocaliptică. gândește-te vere dacă ești cu adevărat pregătit de judecată, sau să nu vii la judecată, și după aceea exprimă-ți trompetele.
  #216  
Vechi 29.11.2010, 11:00:14
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Păi războiul al 3-lea mondial a început ceva mai demult, războiul duhovnicesc, iar ceea ce constatați voi e doar diversiunea de fațadă înscenată de dracool, căci distrăgându-vă atenția, punând la cale timp de război și crime, voi nu mai sunteți atenți la ceea ce pierdeți cu adevărat: pe frații în Domnul, căci tromboniștii vor ironiza și se vor distra neștiind ei până aproape de sfârșit că trompețicile ciolaniadei și cavalcadei sinistre ei au fost deoarece este știut că aproape întotdeauna „cine zice ăla e”, și „cine strigă hoțul mai tare el e cel mai mare hoț și pungașaș...”

...că e ca în fabula cu Nastratin Hogea, cu ciobanul păcălici care s-a suit pe asin, și când își numără turma de măgari nu-i ieșea la socoteală ci cu unul mai puțin și atunci facea scandal, că cineva i-a furat asinul... și se dădea jos ca să meargă la poliție, și merge la polițistul de circulație, și îl supraveghează organul la numărat și numără de față cu ăla și vede și el că defapt sunt toți măgarii și atunci îi dă organul să sufle în fiolă și din fericire nu se înverzește și se calmează amândoi, dar apoi, iar se suie pă asin și iar numără și iar îi iese cu unul în minus, și iar merge la milițian și iar îl supraveghează organul și tot așa, și zice că poliția e de vină că-și bate cineva joc de el... și de aia n-are sens să-i crezi că a auzit el că polițiștii se trag din milițieni, din milițienii care au cu o clasă mai mult ca trenul, adică au absolvit cu brio inercity, și de atunci nu s-a mai suit nici în tren și nici pe asin că a constatat că în timp ce se suie pe asin, atunci e mumentul când cineva îi subtilizează unul din măgari, de sub nas... și deci de atunci merge musai numai pe jos, îndată ce așa îi iese la numărat că ar fi prezenți toți măgarii la raport. Și dacă din întâmplare ar număra când nu e pe măgar a observat că dacă s-ar număra și pe el ar ieși chiar cu unul în plus, sau în minus.

Deci e greu la deal cu sacii plini cu tărâțe.
Și la război nu se merge cu burâta goală și nici cu sticla goală ci trebuie să urmezi zicala:

La pălăcinte înainte și la război înapoi...
c-așa-i datu' pe la noi, adică TRADIȚIA,
sau SUPERSTIȚA...
...că prea pare a fi totuna,
adevărul cu minciuna.

Și-apoi firește... ecoul papagalului:
„ Eu știu c-ai să mă-nșeli chiar mâine, dar fiindcă azi ești suspărată, am să te iert, e vechi păcatul,.. și nu ești prima... vinovată. (Versiuniune după Minulescu, modificartă.)

Și placa:

''...placa stricată, aia cu zmeus:

„Deci nu te mai agita dejabba, că oricum nu te mai cred!

Și oricâte p-ape vei arunca din guriță după copiii lui Dumnezeu, să fii pregătită că la un momendat se vor întoarce toate val vârtej asupra ta... săramnă amăgită de cel rău. ”''

Așa că iubește-Mă draga mea... dușmancă...”


Deci erau trei,..., sau patru magi,..., ori... nu știu... dacă pleci.

Dar dacă pleci să nu te văd plângând... în urma mea.

Last edited by vsovivi; 29.11.2010 at 12:07:04.
  #217  
Vechi 29.11.2010, 13:38:12
mariamargareta mariamargareta is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.366
Implicit 278. A treia și a patra “venire a Domnului” de la “Noul Ierusalim” – Pucioasa (XLVII)

278. A treia și a patra “venire a Domnului” de la “Noul Ierusalim” – Pucioasa (XLVII)

Liderii pucioși sunt, de la o clipă la alta, ba neputincioși (situație în care “Domnul” lor îi întărește cu putere de sus ca să poată așterne “Cuvântul” pe hârtie), ba sunt atât de puternici încât dau ei putere venirii “Domnului” lor, căci Acesta este adesea sleit de puteri. Mai întâi liderii pucioși sunt alintați cu denumirea “copii străjeri” și sunt “întăriți în puteri”:

“La cumpăna dintre două zile de sărbătoare Mă las deasupra voastră cu cuvântul Meu, că e sărbătoare de sfinți, copii străjeri pentru venirea Mea. Întăresc puterea Mea din voi, ca să-Mi așterneți cuvântul în cartea sa. Amin. Dragostea Mea de voi Mă aduce mereu deasupra grădiniței în care vă am, și Eu vin să vă hrănesc ca pasărea pe puii ei.” (Citat din Cuvântul lui Dumnezeu de la Pucioasa din 08-11-2000)

Apoi se schimbă calimera: Liderii pucioși nu mai sunt numiți “copii” (termen care sugerează fragilitatea, neputința) ci “fii” (termen care sugerează vigoarea tinerească) și sunt imediat (chiar în același mesaj, și în mod repetat) chemați să fie “purtătorii Lui de Cuvânt”, adică să “dea putere venirii” celei neputincioase a “Domnului” lor:

“Creșteți, fiilor, și dați putere venirii Mele, și cereți-o de la Tatăl ca să vină, că Mă așteaptă cei din morminte ca să vin și să-i strig să iasă, că e lungă așteptarea lor, și nu e cât așteptarea cea de pe pământ. O, fiți mari la minte și dați putere venirii Mele […]”(Citat din Cuvântul lui Dumnezeu de la Pucioasa din 08-11-2000)

Nimeni din “lume” nu poate să vadă venirea “Domnului” Pucios, căci în lume este noapte pe pământ și totul este cufundat în beznă. Numai la Pucioasa sunt adunați cei fericiți care, sub conducerea luminată a liderilor pucioși, luminează calea “Domnului” lor ca să vadă El pe unde să vină, și fac ziuă în calea Lui, și-I apropie venirea Lui (dar, paradoxal, venirea aceasta se tot îndepărtează , iar lumina pe care o fac pucioșii în calea venirii “Domnului” lor a fost cam palidă și nu le-a ajutat cu nimic ca să-L vadă măcar ei, care sunt “luminători”, venind cu putere multă și cu slavă):

“Îmi fac mereu cărare spre voi ca să-Mi apropii venirea, ca să pregătesc ziua învierii făpturii, și ca să fie apoi veacul cerului pe pământ, cu veșnicia lui, căci sfinții așteaptă pentru toată făptura care nu mai știe să aștepte. Aștept și Eu, fiilor, aștept să vin, și fericiți sunt cei ce cred că Eu vin, că aceia se fac ziua venirii Mele și îmi luminează calea ca să vin, că e numai noapte în calea venirii Mele. E totul în noapte pe pământ, e totul în beznă, și nimeni nu mai vede venirea Mea, iar omul umblă pe întuneric și ziua și noaptea; umblă și nu vede nimic, că umblă fără vedere și fără așteptare.” (Citat din Cuvântul lui Dumnezeu de la Pucioasa din 08-11-2000)

Puterea din liderii pucioși este condiționată strict de starea lor sufletească. Când sunt triști liderii pucioși, și puterile lor sunt slabe de tot și nu sunt bune de nimic; când sunt înduioșați de cuvintele care vin din cer, ei se schimbă în puteri și “apropie venirea Domnului” lor cu puterea lor cea lucrătoare. Vestea venirii “Domnului”Pucios este dusă și la toți “cei fără de scăpare” din locuința morților, ca să știe și ei că în curând, curând, va veni “Cel de la Pucioasa”, Cel care-i anunță că n-au nici o scăpare, cu toate că se pregătește ziua învierii făpturii:

“N-am voit să vă întristez, ci am vrut să vă înduioșez și să dați putere venirii Mele, să-Mi apropii venirea, fiilor, ca să pot pregăti ziua învierii făpturii. Pomeniți pe toți cei fără de scăpare din locuința morților, și Eu Mă duc să le dau nădejde în venirea Mea care vine curând, curând. E lungă așteptarea lor, și nu e ca pe pământ așteptarea. Acolo nimeni nu poate să se ajute unul pe altul. Acolo e numai spaimă fără capăt pentru tot sufletul, și iată, pe pământ nu mai e om viu care să vrea să știe cum să facă rânduiala cea creștinească pentru cei ce nu mai sunt pe pământ.” (Citat din Cuvântul lui Dumnezeu de la Pucioasa din 08-11-2000)

Venirea “Domnului” Pucios este condiționată de ajutorul dat lucrului Lui de către liderii pucioși, care pretind că “ajutorul lor este pentru Domnul, Cel ce a făcut cerul și pământul” ( o interpretare originală pe care o dau ei psalmului 120, versetul 2):

“Mi-e milă de toată făptura, și de aceea v-am ridicat pe voi dintre oameni și v-am pregătit pentru Mine, și v-am pus apoi să Mă ajutați la lucrul Meu cel pentru venirea Mea, ca să vin să izbăvesc neamul omenesc.” (Citat din Cuvântul lui Dumnezeu de la Pucioasa din 08-11-2000)

Last edited by mariamargareta; 29.11.2010 at 13:40:41.
  #218  
Vechi 29.11.2010, 14:22:08
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Venirea ca venirea, darmite plecarea... darmite lacrima celor ce au numai frica fără capăt drept căpătâi... Și nu se pot ajuta acolo unii pe alții... căci acolo e tărâmul cel fără de nicio nădejde...

Și totuși există iubire... și totuși există blestem... da, da, există blestem-blestem... e o moarte ca un fel de comă, și atunci nu te mai poate salva decât pianul... piano-pianisimo...

Last edited by vsovivi; 29.11.2010 at 15:07:02.
  #219  
Vechi 29.11.2010, 14:43:35
Alin27 Alin27 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 25.07.2010
Mesaje: 15
Implicit ce trompete visati....

Noi am facut tot raul din lume, si tot noi am mintit pentru el. Rasplata este acest razboi mondial pentru tot ce am facut...

Omul si-o face cu mana lui. "Si a privit omul toate cate le-a facut si a fost foarte multumit de toate cate le-a facut."

Ne meritam soarta prieteni, razboi , foamete , boli,..... omul a dorit de la inceput ...moartea si nu viata...
  #220  
Vechi 29.11.2010, 15:11:50
mariamargareta mariamargareta is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.366
Implicit 278. A treia și a patra “venire a Domnului” de la “Noul Ierusalim” –Pucioasa (XLVIII)

278. A treia și a patra “venire a Domnului” de la “Noul Ierusalim” – Pucioasa (XLVIII)

Uneori, liderii pucioși pretind că venirea “Domnului” lor “în cuvânt, cu sfinții”, are loc chiar acum, fiind într-o desfășurare prelungită încă din anul 1955. Adesea ei subliniază acest lucru prin cuvântări personale, individuale, pe care unele duhuri care se prezintă a fi duhuri ale sfinților le rostesc alături și împreună cu “Cuvântul lui Dumnezeu” de la Pucioasa. Alteori, ei spun că venirea Lui cu sfinții va fi abia la sfârșitul veacurilor, atunci când se va întocmi ziua învierii făpturii și se vor întâlni viii cu toți morții lor:
“Și atunci va fi marea întâlnire a celor ce sunt și a celor care au fost și iarăși vor fi, ca să se întocmească ziua învierii, despre care Eu am vestit prin Scripturi, ziua venirii Mele cu sfinții care au căpătat cerul încă de pe pământ, încă din vremea trupului lor.” (Citat din Cuvântul lui Dumnezeu de la Pucioasa din 08-11-2000)

Învierea făpturii nu va mai fi împlinită de către Hristos, așa cum proorocește Biblia, ci de către liderii pucioși. Aceștia sunt “tocmiți să lucreze pentru învierea făpturii”, iar lucrarea lor este, se pare, jertfa liturgică a preoților necanonici pucioși consacrată “pentru cei din locuința morților” și pomenirea zilnică a numelor tuturor celor adormiți, începând cu strămoșul Adam. Cei care vor fi strigați pe nume prin pomenirea liderilor pucioși vor primi un “Cuvânt de mângâiere din cer” care le va aduce morților pacea și odihna veșnică:

“Vin, fiilor, la voi cu sărbătoarea îngerilor, cu prăznuirea sfinților arhangheli Mihail și Gavriil. Atunci Eu voi lua din mânuțele voastre jertfa cea pentru cei din locuința morților și Mă voi duce cu ea la ei și le voi vesti că vin curând să-i iau și să le dau ziua învierii. Îi voi mângâia, îi voi ușura, le voi da din învierea lor și le voi da grai ca să vorbească unii cu alții despre venirea Mea și despre voi, cei ce lucrați cu Mine pentru ziua venirii Mele. Fiți mereu la zi cu pomenirea lor, așa cum Eu v-am învățat când v-am tocmit să lucrați pentru învierea făpturii. Cuvântul Meu cel din grădina Mea cu voi îi va mângâia pe cei strigați pentru pomenire și le va da din pacea Mea.” (Citat din Cuvântul lui Dumnezeu de la Pucioasa din 08-11-2000)

Venirea “Domnului” Pucios este materializată adesea prin zidiri concrete, făcute cu mâinile lor de către adepții pucioși, sub directa supraveghere a liderilor lor: case, fântâni, garduri, ziduri, porți, pătule, ateliere, foișoare, WC-uri, grajduri, garaje de mașini, alei pietruite, etc. Toate reprezintă “zidirea veacului cel nou” și “venirea văzută a Domnului” la ei:

“Fiți credincioși, copii ziditori, și fiți zidiți deplin, că numai de zidit avem. Avem de zidit veacul cel nou și pe cei înviați pentru el. Voi sunteți zidarii Mei, iar cumpăna este în mâna Mea. Și cu duhul și cu trupul lucrăm zidire, că v-am tocmit să fiți ai Mei și să lucrez cu voi tot ce este de lucrat pentru venirea Mea.” (Citat din Cuvântul lui Dumnezeu de la Pucioasa din 08-11-2000)

Din când în când, “Domnul” Pucios vine cu idei noi și cu proiecte noi, pe care “zidarii” pucioși purced îndată să le edifice, ca să zidească prin ele veacul cel nou, sub înțeleapta conducere a liderilor lor, care mai întâi le proiectează după gustul lor și apoi le spun adepților ziditori, pas cu pas, ce și cum și în ce ordine să le facă: mai întâi “Fântâna Samarinencii” ( e vorba de samarineanca de la puțul lui Iacob, căreia pucioșii i-au zidit special o fântână de unde să ia apă și să nu mai înseteze niciodată), apoi “Fântâna Întâlnirii din Grădina Întâlnirii lui Dumnezeu cu Omul”, și abia după aceea “Casa Întâlnirii lui Dumnezeu cu Omul” , toate acestea fiind situate pe pământurile pucioșilor de la Glodeni-Vale de lângă Pucioasa:

“Când am lucrat prin voi fântâna samarinencei, fântâna întâlnirii cu Dumnezeu, nu v-am spus și despre casa de întâlnire, iar acum v-am spus, și am întocmit-o când v-am spus, și acum o așez prin voi în grădinile Mele date vouă pentru slujirea Mea, pentru venirea Mea în ele pe pământ, ca să Mă întâlnesc cu omul care poate să creadă în venirea Mea la voi.” (Citat din Cuvântul lui Dumnezeu de la Pucioasa din 08-11-2000)

Liderii pucioși sunt din când în când reconfirmați ca fiind rezervorul de putere al “Domnului” Pucios, care promite că va opera prin venirea Lui de la Pucioasa o iminentă înviere a morților (cu condiția ca liderii pucioși să-I dea puterea de care El are mare nevoie ca să vină cu venirea Lui care vine și iar vine ca să așeze pe pământ veșnicia Lui:

“Dați-Mi putere să vin, fiilor, că e cerul plin de așteptare, iar cei din locuința morților suspină în ei după înviere, după venirea Mea, ca să-i ridic și să le dau casa cea din cer, trupul cel nou, zidit la cuvântul Meu cel pentru învierea din pământ a trupurilor celor adormiți. Întâi îi ridic pe ei, și apoi așez pe pământ veșnicia pentru ei și pentru cei vii care vor fi cu trupul pe pământ la venirea Mea, precum este scris în Scripturi.” (Citat din Cuvântul lui Dumnezeu de la Pucioasa din 08-11-2000)

Pentru zidirile care zidesc veacul cel nou de la Pucioasa, adepții pucioși care le-au lucrat sunt răsplătiți cu bogate binecuvântări și cu îndemnul de a se lăsa pe mai departe călăuziți de “Cuvântul de la Pucioasa” care îi călăuzește neabătut spre “ziua venirii Domnului” peste tot pământul:

“Fiți binecuvântați la lucrul casei întâlnirii, și fiți Duhul Meu, și fiți un cuvânt cu toții sub iubirea cuvântului Meu care vă călăuzește spre ziua venirii Mele peste tot pământul.” (Citat din Cuvântul lui Dumnezeu de la Pucioasa din 08-11-2000)

Uneori însă , din negrija pucioșilor, “Domnul” lor nu mai poate veni și nevenirea Lui Îl doare cu durere adâncă. El îi îndeamnă să iasă din nesimțire și să-I ajute grabnic venirea ca să poată veni cu ea la ei, și să-I facă drum (cale) de venire și să-I facă netezirea căii Lui de venire și să aibă grijă de venirea Lui și să-i deschidă venirii ca El să vină la toți și la toate care-I așteaptă venirea Lui de la Pucioasa cu cuvântul Lui de înviere peste toată făptura:

Aveți grijă de venirea Mea la voi, că Mă doare adânc când nu pot să vin. Eu vă primesc pe voi mereu, și în fiecare clipă vă am. Primiți-Mă și voi, și deschideți-Mi mai înainte să vin. Faceți-Mi cale când vin și ajutați-Mi venirea, că pentru hrana voastră vin, și pentru viața voastră vin, pentru viața Mea din voi vin, fiilor, ca să vă umplu de ea și să dați din ea. Și de unde dați, Eu pun, dar să dați, ca să am unde să pun și ca să am cale să vin, copii ai venirii Mele. Aveți grijă de venirea Mea la voi, fiilor, că tot și toate așteaptă venirea Mea la voi. Deschideți venirii Mele mai înainte să vin la voi, că toți și toate așteaptă venirea Mea la voi, cuvântul Meu cel de înviere.” (Citat din Cuvântul lui Dumnezeu de la Pucioasa din 08-11-2000)
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cetatea Noul Ierusalim idealist Calugarul 12 18.01.2013 11:13:01
Mesaj,propunere TEOLOGUL Generalitati 45 08.01.2011 12:16:34
Fenomenul Noul Ierusalim de la Pucioasa mihailt Secte si culte 2319 30.07.2010 23:36:37
un mesaj frumos The_Fallen Generalitati 1 14.07.2010 22:22:29